Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Октябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Ноябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Все события
Реклама
Підтвердження трудового стажу для призначення пенсії
Новости / Мониторинг законодательства
10.09.2019
Підтвердження трудового стажу для призначення пенсії
 

Трудовий (пенсійний, страховий) стаж є найважливішим фактором при призначенні пенсії. Від його розміру залежить право людини на той чи інший вид пенсії, а також сума пенсійних виплат. Основним документом, що підтверджує стаж роботи до 1 січня 2004 року, тобто до вступу в силу Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», є трудова книжка. З 01.01.2004 стаж для виходу на пенсію називається страховим і його підтвердження здійснюється за даними персоніфікованого обліку — даних, що зберігаються в Пенсійному фонді.

Як довести наявність стажу без трудової книжки?

При відсутності у людини трудової книжки, а також в тих випадках, коли в ній відсутні необхідні записи або містяться неправильні (неточні) дані про періоди роботи, стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Якщо письмові докази трудової діяльності не збереглися, підтвердження стажу проводиться органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (постанова КМУ «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»).

Які документи можуть бути доказом трудового стажу?

Документальним підтвердженням наявності в особи необхідного пенсійного стажу є:

 • довідки підприємства;
 • виписки з наказів;
 • особові рахунки та відомості на видачу зарплати;
 • посвідчення і характеристики з місця роботи;
 • трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання;
 • інші документи, що містять відомості про періоди роботи.

При відсутності вищевказаних документів як доказ робочого стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються тільки ті періоди роботи, за які є відмітки про сплату членських внесків.

Особливості підтвердження стажу показаннями свідків

При відсутності документів стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань двох і більше свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, установі, організації. Показання свідків застосовуються при неможливості отримання документального підтвердження пенсійного стажу в зв’язку з:

 • військовими діями, аваріями, катастрофами;
 • стихійними лихами та іншими надзвичайними ситуаціями;
 • ліквідацією підприємства, установи, організації;
 • відсутністю архівних даних з інших причин.

Як приватному підприємцю підтвердити стаж?

Основним місцем роботи фізичної особи-підприємця є здійснювана ним підприємницька діяльність. Однак, через відсутність нормативного акту, що регулює порядок здійснення записів у трудовій книжці підприємця, вона не зможе використовуватися в якості підтвердження стажу.

Документом, що підтверджує ведення бізнесу, заснованого на приватній власності (за період до 1 травня 1993 року) є довідка з Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності (крім підприємців на спрощеній системі оподаткування), з 1 липня 2000 року підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Трудовий стаж підприємців на спрощеній системі оподаткування до 1 січня 2004 підтверджується:

 • спеціальним торговим патентом;
 • довідкою про сплату страхових внесків;
 • свідоцтвом про сплату єдиного податку (ЄП);
 • патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку.

З 01.01.2004 підприємницька діяльність зараховується до трудового стажу на підставі довідки з бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.

Як зарахувати військову службу в пенсійний стаж?

Відповідно до статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Для підтвердження військової служби, а також служби в цивільній обороні, Держспецзв’язку, органах держбезпеки, розвідувальних органах приймаються:

 • військові квитки;
 • довідки архівних і військово-лікувальних установ;
 • довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС.

Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі при виконанні інтернаціонального обов’язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, визначеному Міноборони. Для підтвердження служби в органах внутрішніх справ, Нацполіції приймаються довідки, видані згідно з порядком МВС.

Підтвердження періоду тимчасової непрацездатності

Відповідно до пункту 9 постанови КМУ «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12.08.1993 р. № 637 тривалість періоду тимчасової непрацездатності, яка розпочалася під час роботи, встановлюється на підставі довідок, виданих за місцем служби.

Чим підтверджується період навчання при розрахунку пенсійного стажу?

Період отримання освіти також може бути врахований при підрахунку страхового стажу при призначенні пенсії. В якості підтвердження терміну навчання у ВНЗ, профтехучилищах, закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі приймаються:

 • дипломи, свідоцтва;
 • довідки та посвідчення;
 • збережені архівні дані.

Як підтвердити і включити в стаж період творчої діяльності?

Документальним підтвердженням часу творчої діяльності членів творчих спілок та інших творчих працівників, які не є членами творчих спілок, є довідки про сплату страхових внесків до ПФ. Стаж творчої діяльності, отриманий до 1 квітня 1992 року членами Спілки письменників, Спілки художників, Спілки композиторів, Спілки кінематографістів, Спілки театральних діячів, а також інших творчих працівників, які не є членами творчих спілок України, але об’єднаних профкомітетом, підтверджується довідками або виписками з постанов секретаріатів правлінь творчих спілок про встановлення творчого стажу.

Догляд за інвалідом або престарілим пенсіонером

Тривалість догляду за інвалідом 1-ої групи, дитиною-інвалідом (до 16 років), а також хворим або престарілим пенсіонером, який за висновком лікарів вимагає постійного догляду, встановлюється на підставі:

 • акту обстеження фактичних умов догляду, який складається органами Пенсійного фонду на підставі відомостей житлово-експлуатаційних організацій за місцем проживання, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів;
 • документів, які підтверджують інвалідність (виписка з акту огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів соцзахисту, ПФ і т. д.);
 • документів, що засвідчують вік (свідоцтво про народження, паспорт, довідка житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем прописки).

Документальне підтвердження періоду догляду за дітьми

Процедура збільшення пенсійного стажу за рахунок включення в нього «декретної» відпустки, періоду по догляду за малолітньою дитиною заснована на наявності у непрацюючої матері підтверджуючих документів:

 • свідоцтво про народження дитини або паспорт;
 • свідоцтво про смерть (якщо дитина померла);
 • документ про те, що до досягнення дитиною 3 років мати не працювала (виписка з трудової книжки, відомості про відсутність підприємницької діяльності, довідка з ПФ).

Страховий стаж при розрахунку пенсії може бути збільшений за рахунок додавання терміну по догляду за дитиною, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи до досягнення нею 12-річного віку.

Підставою для зарахування цього проміжку часу до трудового стажу є:

 • свідоцтво про народження дитини або її паспорт (свідоцтво про смерть);
 • посвідчення дитини, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС;
 • документ про те, що до досягнення дитиною 12 років один з батьків не працював;
 • заява про те, що ніхто з батьків не скористався «чорнобильською» пільгою по пункту 13 статті 30 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Трудовий стаж засуджених за час відбування покарання

Термін утримання під вартою, час відбування покарання в місцях позбавлення волі та час перебування на примусовому лікуванні підтверджується довідками МВС і зараховується до пенсійного (страхового) стажу при наявності:

 • документів про реабілітацію;
 • довідки суду про прийняття виправдувального вироку;
 • довідки суду, прокуратури, досудового слідства про закриття кримінального провадження.

Робота засуджених підтверджується довідкою МВС і довідкою про сплату страхових внесків до ПФ.

Підтвердження стажу роботи для дружин офіцерів

Відповідно до законодавства України період проживання дружин офіцерів, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців-надстроковиків з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю, може бути включений до страхового стажу при оформленні пенсії. Підставою для цього служать довідки, видані командирами військових частин, військово-навчальних закладів, підприємств, установ і організацій в порядку, визначеному Міноборони.

Як підтвердити стаж особам, які працюють за кордоном?

Стаж роботи громадян України за кордоном підтверджується документами, легалізованими відповідно до законодавства. Виняток становить робота на території колишнього СРСР і держав, з якими у Радянського Союзу були укладені угоди про соціальне забезпечення, до укладання відповідних двосторонніх угод з Україною.

Юридический портал

Просмотров: 1452 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Можно ли наказать работника за письмо, отправленное вне корпоративной сети?
Як скасувати подане до ДПС повідомлення про прийняття на роботу?
Чи може роботодавець запитувати жінку про її вагітність при прийомі на роботу?
Пугающая цифровизация: есть ли жизнь без трудовых книжек
Працівник уклав контракт про проходження військової служби: чи можна його звільнити?
Підстави надання працівникам додаткових відпусток за особливий характер праці
Наказ про введення нової штатної одиниці
Помощь при рождении ребенка планируют предоставлять не всем
Чи потрібно укладати трудовий договір з директором-засновником підприємства
Що потрібно знати працівнику при отриманні листка непрацездатності
Військовий збір хочуть скасувати
Чим повинен підтверджуватись спеціальний трудовий стаж?
Умови надання і тривалість виплати допомоги по вагітності та пологах
Про стажування майбутнього працівника та випробувальний термін
Заява Федерації профспілок України щодо проекту Трудового кодексу
Визначення кількості календарних днів у розрахунковому періоді
Пропонується звільнити від оподаткування зарплату студентів та молодих спеціалістів
Отмена трудовых книжек: названы риски для работников
У Трудовому кодексі пункт щодо звільнення жінок у декреті буде знято
Порядок звільнення працівників у зв’язку із скороченням штату
Зарахування часу проходження військової служби до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки
Де та як реєструється колдоговір?
Трудовые книжки могут отменить уже до конца 2019 года
Основные правила увольнения директора
Відбуття або повернення з відрядження у вихідний день: оформлення та оплата
Роботодавець може через суд стягнути зі звільненого працівника «зайві» відпускні
У трудовій книжці недозаповнено титульний аркуш: як діяти роботодавцеві?
Украинцам готовят новый Трудовой кодекс: увольнять будут без пособия и отпуска
Після «декрету» — у відпустку
Гоструда: чтобы инспекции не запрещали в судах, нужно принять новый Трудовой кодекс
Трудові відносини у фермерському господарстві
Несвоєчасно поновили працівника на роботі: які наслідки?
Обмеження спільної роботи близьких осіб
Не довести до суду: як правильно звільняти працівників
Відпустка з подальшим звільненням: оформляємо правильно
Помилки в сумі зарплати
Позбавлення премії внаслідок дисциплінарного стягнення: судова практика
Що буде перевіряти Фонд соцстраху
Рада дала добро на зниження трудових штрафів для бізнесу
Чи можна звільнити працівника під час відпустки?
Хто обирає зарплатний банк — працівник чи роботодавець?
Чи має право інспектор із праці запитувати копії документів?
Невчасно повідомили працівника про зменшення зарплати: які наслідки?
Обійми для працівників
Помилка під час нарахування відпускних: що робити?
Роботодавцям заборонять цікавитись сімейним станом найманого працівника
Матеріальна відповідальність в трудових відносинах
Робота у вихідний день: оплачуємо правильно
Як розрахувати дні компенсації при звільненні
Ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС мають право на зниження пенсійного віку
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Что ваша компания полностью или частично оплачивает своим сотрудникам? (возможно несколько вариантов ответа)
Расходы на транспорт
Питание на работе
Услуги сотовой связи
Дополнительное образование
Корпоративный отдых
Отдых в санаториях/пансионатах
Фитнес
Полис добровольного медстрахования
Услуги врача в офисе
Детский сад
Другое
Ничего не оплачивает

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2019 © МЕДИА-ПРО
2019 © HR-Лига
Copyright © 2005–2019 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.