Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Сентябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Октябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Все события
Реклама
ТОП-5 позицій судів у спорах з Держпраці
Новости / Мониторинг законодательства
08.08.2019
ТОП-5 позицій судів у спорах з Держпраці
 

З моменту значного збільшення штрафів за порушення підприємствами норм трудового законодавства Держпраці стала чи не найгіршим жахом для будь-якої компанії. Фактично, кожна перевірка завершується штрафом в сотні тисяч, а то і мільйони гривень. Зрозуміло, що вказані новели не призвели до відновлення порушених прав працівників, а стали ще одним інструментом тиску на бізнес. Більше того, добре почали заробляти і інспектори, що підтверджує значне збільшення кількості кримінальних проваджень стосовно незаконного збагачення останніх.

У даній статті хотілося б акцентувати увагу на тих судових позиціях, які допоможуть бізнесу запобігти значним витратам внаслідок перевірок Держпраці. І хоча порядок проведення перевірок скасований, проте, ще декілька років адміністративні суди будуть розглядати справи саме на підставі Порядку проведення перевірок, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 № 295.

Скасування Порядку № 295

Вказаний порядок було скасовано постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2019 у справі № 826/8917/17. Хоча постанова апеляційного суду оскаржена в касаційному порядку, вона набрала чинності, а отже, єдиний підзаконний акт, який регулював порядок проведення інспекційних перевірок, скасований. Більше того, Верховний Суд відмовив в клопотаннях стосовно зупинення виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду.

При винесенні постанови апеляційний суд керувався тим, що було суттєво порушено порядок підготовки та ухвалення Постанови № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу України законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також те, що Постанова № 295 суперечить нормам чинного законодавства (зокрема Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

І хоча, на жаль, Постанова № 295 визнана незаконною з моменту набрання чинності судовим рішенням, а не недійсною (з моменту прийняття), всі вказані порушення можуть бути покладені в основу позовів щодо оскарження рішень Держпраці під час вже проведених перевірок. Оскільки станом на дату складання даної статті, не було прийнято нового порядку, то з 14.05.2019 перевірки Держпраці щодо дотримання підприємствами трудового законодавства є незаконними, що є прямою підставою для не допуску до таких перевірок.

Перевірка за зверненням громадянина можлива виключно після узгодження з Мінсоцполітики

Левова частка перевірок Держпраці відбувається за зверненнями діючих або звільнених працівників компанії. При цьому на момент допуску до перевірки фірма не має жодного уявлення, чи дійсно така людина писала заяву, а отже, не розуміє, чи може не допустити до перевірки. Постанова № 295 не передбачала в такому випадку будь-якого узгодження можливості проведення перевірки за зверненням громадянина, проте такий обов’язок передбачає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Верховний Суд в постановах від 31.01.2019 у справі № 809/799/17 та від 19.09.2018 у справі № 804/2956/17 прямо вказав на обов’язок контролюючого органу узгоджувати питання проведення перевірки з Мінсоцполітики. Хоча, здавалося б, вказана правова позиція має відображатись і в рішеннях судів попередніх інстанцій, ще й досі, багато суддів притримуються прямо протилежної позиції.

Перевіряти можна виключно питання, зазначені у зверненні особи

Ще одним доволі розповсюдженим порушенням Держпраці норм законодавства було і є те, що перевірка проводиться за зверненням особи, проте не в тому обсязі, який зазначається у зверненні. Тобто, наприклад, працівник Петров заявляє про несвоєчасний розрахунок при звільненні, а складається наказ на проведення позапланової перевірки дотримання норм всього трудового законодавства, по всіх працівниках підприємства. Таким чином, Держпраці перевіряє набагато більше, аніж зазначено в первісній заяві.

В постановах від 12.12.2018 у справі № 805/420/17-а та від 31.01.2019 у справі № 809/799/17 Верховний Суд звернув увагу на недопустимість такої практики та вказав, що під час проведення перевірки з’ясовуються лише ті питання, які є підставою для здійснення цього заходу, з обов’язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення державного нагляду (контролю). Таким чином, саме на етапі допуску до перевірки необхідно з’ясовувати підставу перевірки та співставляти заяву особи та наказ про перевірку, виданий на її підставі.

Індексація не є мінімальною державною гарантією оплати праці

Хоча вказана позиція висловлена апеляційним судом, проте висновки, викладені в ній, є доволі важливим для підприємств. Це пов’язано з тим, що Кодекс законів про працю передбачає штраф в розмірі 10 мінімальних заробітних плат за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці за кожного працівника. Саме до вказаного порушення відноситься, на думку Держпраці, відсутність індексації заробітної плати в компанії. Таким чином, якщо фірма, де працює 25 осіб, не проіндексувала заробітну платню, то останній буде необхідно сплатити штраф в розмірі більше мільйона гривень!

Проте суд чітко вказав, що індексація у розумінні ст. 85 КЗпП України не є нормою оплати праці, не є гарантією чи компенсацією для працівників, входить до структури заробітної плати, а отже, відноситься до інших державних соціальних гарантій, і не входить до числа мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

Під час перевірки необхідно обачно підходити до підписання документів

Знову, хоча й позиція апеляційного суду, проте доволі розповсюджена і важлива для кожного підприємства. Важливим є не тільки те, які порушення нібито виявив інспектор, але і те, як відреагував і що підписав представник компанії, де проводиться перевірка.

Так, в постанові від 06.02.2019 у справі № 823/2577/18 Шостий апеляційний адміністративний суд вказав, що у поясненнях до акту перевірки позивач зазначав, що дійсно має місце порушення: заробітна плата за перепрацьований робочий час ще не нарахована і не видана, але це буде здійснено в найближчий час, або працівникам буде наданий вихідний день. Натомість, в суд вже приніс заяви працівників, де ті самі просили виплатити їм зарплату пізніше та відповідний наказ. Суд критично оцінив «нові докази» вказавши, що вони суперечать тому, що сам позивач вказував при перевірці.

Таким чином, оскільки законодавством передбачено значні штрафи за недотримання норм трудового законодавства, кожному підприємству бажано, з одного боку, заздалегідь потурбуватись про правильність ведення документації та здійснення виплат, а з іншого, про обізнаність персоналу про те, як себе необхідно поводити під час перевірок Держпраці. Вказані дії убезпечать компанії від подальших проблем, а адвокатам значно полегшать роботу при оскарженні штрафів.

На жаль, суди перейняли позиції з податкових спорів, і в спорах щодо дотримання трудового законодавства також приходять до висновку, що саме на етапі допуску до перевірки, фірма має обрати для себе один із двох варіантів. Перший — не допустити інспекторів, отримавши штраф в розмірі більше 400 000 грн. Другий — допустити. Проте в такому випадку, компанія вже не зможе використовувати факт незаконності призначення перевірки як аргумент для скасування штрафів Держпраці.

Таким чином, в кожному окремому випадку необхідно обирати, що краще: не допустити та отримати штраф у 400 000 грн, або допустити і отримати «штраф в мішку», оскільки жодна перевірка не закінчується без донарахувань!

Олексій Некрасов

ЛИГА.Бизнес

Просмотров: 591 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Декретниця виходить на роботу: про що слід пам’ятати роботодавцю
Нюанс надання щорічної основної відпустки
Новий порядок проведення перевірок Держпраці оскаржують у суді
«Трудовые книжки должны уйти в историю»: в Кабмине раскрыли планы
Чи повинен ФОП мати штатний розпис?
Запис у трудовій книжці у разі смерті працівника
Як зміняться штрафи Держпраці в 2020 році
Госбюджет-2020: какие пособия увеличатся
Основні види порушень, виявлені ФСС під час перевірок лікарняних
Додаткова відпустка на дітей
Як обчислити норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю?
Трудові перевірки по-новому: що змінилося?
Як оплатити лікарняний, виданий після робочого дня?
Чи враховувати осіб, що перебувають у відпустці по догляду за дитиною, до загальної кількості найманих працівників?
Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум-2020: прогнозні показники Мінфіну
ДРС просить Уряд скасувати постанову про інспекційні відвідування Держпраці
Депутати відмовилися скасовувати КЗпП і радянські закони
Чи може роботодавець звільнити працівника через досягнення пенсійного віку?
З яких причин проводитимуться нові перевірки Держпраці
Скільки годин може працювати сумісник та за яким графіком
Пенсія в «один клік»: детальна відеоінструкція
Чи має право головбух-«бюджетник» працювати за сумісництвом?
Подвійна оплата при роботі у вихідний здійснюється не завжди
Чи може роботодавець відмовити у перенесенні відпустки, визначеної графіком?
Держслужбовців переведуть на контракти
Яку статзвітність подавати у 2020 році
Як зробити запис про період навчання в трудову книжку працівника?
Трудовий договір: порядок укладення та види
Як оплачуються лікарняні по догляду за дитиною?
Профспілки ініціюють власні зміни до проекту Трудового кодексу
За працевлаштування молоді пропонують зменшити сплату ЄСВ
Працівниця йде у декретну відпустку: чи потрібна заява?
На держслужбовців чекають нові зарплати і порядок звільнення
Деякі види наказів з персоналу і підстави для їх видання
Підтвердження трудового стажу для призначення пенсії
Штрафи за порушення трудового законодавства планують суттєво зменшити
Особливості підтвердження трудового стажу, якщо документи не збереглися: судова практика
Чи можливо піти у відпустку за основним місцем роботи, а за внутрішнім сумісництвом залишитися працювати?
Як правильно виконувати квоту на працевлаштування осіб передпенсійного віку
Новий Трудовий кодекс: нововведення, які пропонує бізнес
Скільки років страхового стажу потрібно мати для виходу на пенсію
Чи надавати додаткову відпустку на дітей, якщо дитина мешкає окремо?
Звільнення у разі тривалої хвороби: право чи обов’язок роботодавця
Які нюанси необхідно враховувати при внутрішньому та зовнішньому сумісництві
Трудова книжка — основний «трудовий» документ
Чим загрожує роботодавцю несвоєчасна видача трудової книжки?
Безперервні 14 днів відпустки можна поділити
Шість нових категорій працівників зможуть піти на пенсію в 50 років, а три професії виключено з відповідного списку
Електронний реєстр листків непрацездатності: як користуватись
Коли Держпраці може не попереджати про відвідування: нові порядки перевірок
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Сколько Вы зарабатываете?
До 200 у.е.
201-400 у.е.
401-600 у.е
601-800 у.е.
801-1000 у.е
Больше 1000 у.е

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2019 © МЕДИА-ПРО
2019 © HR-Лига
Copyright © 2005–2019 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.