Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Июнь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       

Июль 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Все события
Реклама
Правомірність встановлення випробувального строку для держслужбовців
Новости / Мониторинг законодательства
15.04.2019
Правомірність встановлення випробувального строку для держслужбовців
 

На сьогоднішній день у законодавстві про державну службу присутня неузгодженість з Кодексом законів про працю.

12 червня 2016 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо випробування при прийнятті на роботу» від 17 травня 2016 р. № 1367-VIII. Ним внесено зміни до статей 26–28 та 40 КЗпП, що стосуються осіб, яким може бути встановлено випробування, строку випробування та порядку звільнення працівника, який його не витримав.

Відповідно до внесених змін, перелік осіб до яких не встановлюється випробовування при прийнятті на роботу доповнено, у тому числі, переможцями конкурсного відбору на заміщення вакантної посади та внутрішньо переміщеними особами.

У цілому стаття 26 «Випробування при прийнятті на роботу» КЗпП має такий зміст:

При укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.

В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю.

Випробування не встановлюється при прийнятті на роботу:

 • осіб, які не досягли вісімнадцяти років;
 • молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів;
 • молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів;
 • осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби;
 • осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи; осіб, обраних на посаду;
 • переможців конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;
 • осіб, які пройшли стажування при прийнятті на роботу з відривом від основної роботи;
 • вагітних жінок;
 • одиноких матерів, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
 • осіб, з якими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців;
 • осіб на тимчасові та сезонні роботи;
 • внутрішньо переміщених осіб.

Випробування не встановлюється також при прийнятті на роботу в іншу місцевість і при переведенні на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, а також в інших випадках, якщо це передбачено законодавством.

Закон України «Про державну службу» № 889-VIII був прийнятий 10 грудня 2015 р. і набув чинності 1 травня 2016 р. У цьому Законі статтею 35 закріплено норму можливості встановлення випробування з метою перевірки відповідності державного службовця займаній посаді. А також обов’язковість встановлення випробування при призначенні особи на посаду державної служби вперше.

Зміст статті 35 Закону України «Про державну службу» — Випробування:

 1. В акті про призначення на посаду суб’єкт призначення може встановити випробування з метою перевірки відповідності державного службовця займаній посаді із зазначенням його строку.

 2. При призначенні особи на посаду державної служби вперше встановлення випробування є обов’язковим.

 3. Випробування при призначенні на посаду державної служби встановлюється строком до шести місяців.

 4. У разі незгоди особи з рішенням про встановлення випробування вона вважається такою, що відмовилася від зайняття посади державної служби. У такому разі застосовується відкладене право другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади державної служби. Якщо конкурсною комісією такого кандидата не визначено, проводиться повторний конкурс.

 5. Якщо державний службовець у період випробування був відсутній на роботі у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, перебуванням у додатковій відпустці у зв’язку з навчанням або з інших поважних причин, строк випробування продовжується на відповідну кількість днів, протягом яких він фактично не виконував посадові обов’язки.

 6. Суб’єкт призначення має право звільнити державного службовця з посади до закінчення строку випробування у разі встановлення невідповідності державного службовця займаній посаді на підставі пункту 2 частини першої статті 87 цього Закону. Суб’єкт призначення попереджає державного службовця про звільнення у письмовій формі не пізніш як за сім календарних днів із зазначенням підстав невідповідності займаній посаді.

 7. У разі якщо строк випробування закінчився, а державного службовця не ознайомлено з наказом про його звільнення з посади державної служби, він вважається таким, що пройшов випробування.

Тим же Законом України «Про державну службу» (стаття 21) визначається, що вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. А статтею 31 — що на посаду державної служби призначається переможець конкурсу.

Законодавство України тлумачить термін «переможець конкурсу» як «учасник, конкурсну пропозицію якого в результаті оцінки визнано найкращою та акцептовано (затверджено через забезпечення фінансування, у нашому випадку через встановлення заробітної плати та всіх інших виплат — авт.)»

Процедура проведення конкурсу на посади державної служби окрім Закону України «Про державну службу» регулюється Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, у якому затверджено, що цей Порядок визначає процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби. Тобто ми розуміємо, що на посаду державної служби призначається переможець конкурсу на заміщення саме вакантної посади.

Аналіз використання словосполучення «переможець конкурсного відбору на заміщення вакантної посади» вказує, що поза законодавством воно найбільше асоціюється з сферою державних установ та підприємств. Хоча у цілому не виключено проведення конкурсу у будь-яких інших формах господарської діяльності, а отже і наявність там також переможців конкурсного відбору на заміщення вакантної посади.

З огляду на зазначене, можна сказати, що за змістом поняття «переможець конкурсного відбору на заміщення вакантної посади» цілком застосовуване до процедури проведення конкурсу на посади державної служби та вступу на державну службу через призначення за результатами конкурсу переможця.

Окрім обов’язкового встановлення випробовування при призначенні особи на посаду державної служби вперше, досить часто виникає подвійне зрушення у виконанні норм КЗпП щодо не встановлення випробовування, коли на посаду державної служби призначається особа, яка має статус внутрішньо переміщеної особи.

Статус внутрішньо переміщених осіб визначається Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 р. № 1706-VII. Відповідно до зазначеного Закону внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону № 1706. Наявність такої довідки дає право працевлаштування без встановлення випробувального строку відповідно до стаття 26 КЗпП.

У питаннях трудового законодавства, апріорі, вищу юридичну силу має спеціальне трудове законодавство, зокрема Кодекс законів про працю, що регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини, а також деталізує відносини між роботодавцями та найманими працівниками.

Закон України «Про державну службу» регулює відносини, що виникають у зв’язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця, а також охоплює ширше коло питань щодо організації державної служби, ніж виключно трудове законодавство.

Відтак, виникає питання суперечності Закону України «Про державну службу» з Кодексом законів про працю, після внесення до нього змін, та необхідності врегулювання цієї суперечності шляхом узгодження законодавства про державну службу з трудовим законодавством — тобто дотримання норми не встановлення випробувального строку переможцям конкурсу на державну службу та особам, які мають статус внутрішньо переміщених осіб.

Заперечення щодо неможливості встановлення невідповідності державного службовця займаній посаді без випробувального строку вимагає ретельнішого проведення конкурсного відбору на посади державної служби і більшого залучення до конкурсної комісії HR-ів, психологів та громадськості. А також уважного ставлення до встановлення випробувального строку особам, що призначені на посади державної служби за результатами конкурсу не вперше.

Вас може зацікавити

Посібник
«Прийняття та звільнення»

Придбати

Журнал
«Управление персоналом»

Придбати

Журнал
«КАДРОВИК.UA»

Придбати

 

Оксана Граніт

ЛИГА.net

Просмотров: 472 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Які соціальні допомоги збільшать із 1 липня 2019 року
Щорічні додаткові відпустки: пам’ятка для роботодавця
Утвержден показатель средней зарплаты за апрель 2019
В Украине меняют Трудовой кодекс: нужна ли сиеста
Порядок взыскания алиментов
Отзыв работника из отпуска: что нужно знать работодателю
Законодатели откорректировали требования относительно предоставления отпусков усыновителям
Фонд соцстраху підготував новий порядок перевірок
Виробнича практика на підприємстві: що потрібно знати роботодавцю?
Перенесення щорічної відпустки у зв’язку з хворобою працівника
Инициатором переноса отпуска, согласованного графиком, может быть как работник, так и работодатель
Как бизнесу подготовиться к проверке контролирующими госорганами
Всі усиновлювачі отримали право на оплачувану відпустку
Які пільги мають надавати роботодавці донорам
Чи можна звільнити працівницю по закінченню відпустки по догляду за дитиною до 3 років?
Как оплачивается в Украине работа в ночное и вечернее время
Обязано ли ФЛП иметь штатное расписание?
Основные гарантии и трудовые права беременных и молодых мам согласно действующему законодательству Украины
Зарплаты руководителей госпредприятий привяжут к окладам уборщиц
Хто має право на додаткову відпустку на дітей
З 1 липня змінюється розмір прожиткового мінімум
Діє новий порядок перевірок Держпраці
Підробіток для студентів: оформляйте правовідносини правильно
Чи можна примусово відправляти працівників у неоплачувану відпустку?
Особливості заповнення листка непрацездатності по вагітності та пологах
Чи подається до ДФС повідомлення, якщо основний працівник виконує на тому ж підприємстві додаткову роботу?
Нові правила перевірок для Держпраці
Чи може працівник відмовитися від отримання авансу?
Коли працівника можна звільнити до запланованої дати вивільнення?
Із сумісництва на основне місце роботи
Можно ли привлечь к ответственности за выраженное в трудовом коллективе оскорбление?
Дії підприємця при оформленні найманого працівника
Головне про особливості цивільно-правового договору
Особливості праці надомників
Подовження термінів дії атестації робочих місць
Міносвіти презентував законопроект про національну систему кваліфікацій
Залучення працівників до роботи у вихідні дні
Працівник заборгував підприємству: чи правомірно не виплачувати належні йому суми при звільненні?
Ведення трудових книжок
Кожен роботодавець зобов’язаний мати правила внутрішнього розпорядку
Порядок застосування підсумованого обліку робочого часу
Не всі працівники можуть бути залучені до роботи в нічний час
Украинцам готовят новый Трудовой кодекс
Скорочення посад або ліквідація підрозділу підприємства
Право на пенсію за вислугу років більше не пов’язано з досягненням віку
Надомна праця: табель обліку
Чи можуть продавці працювати за ЦПД — позиція ВС
Кваліфікаційна атестація працівника: як її проводити?
Роботодавці зобов’язані завчасно повідомляти про зменшення надбавки
Чи має право учасник бойових дій на додаткову оплачувану відпустку?
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Какое значение для вас при устройстве на работу имел бренд работодателя?
Решающее
Одно из важных
Не имел значения
А что такое бренд работодателя?

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2019 © МЕДИА-ПРО
2019 © HR-Лига
Copyright © 2005–2019 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.