Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Февраль 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Март 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Все события
Реклама
Неоплачувана відпустка на цілий місяць: як відобразити в Звіті з ЄСВ?
Новости / Мониторинг законодательства
16.07.2018
Неоплачувана відпустка на цілий місяць: як відобразити в Звіті з ЄСВ?
 

Згідно з п. 11 розділу ІІ Порядку № 435, якщо юрособи або ФОП використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, Звіт з ЄСВ подавати треба обов’язково. Але як в ньому відобразити працівників, що перебувають весь звітний період в неоплачуваній відпустці? З’ясуємо з роз’яснень ДФСУ.

Коментар до індивідуальної консультації ДФСУ від 09.07.2018 р. № 3020/О/99-99-13-02-03-14/ІПК

Відпустка без заробітку на цілий місяць — чи це можливо?

Спочатку нагадаємо, які безоплатні відпустки можна надавати працівникам. Їх перелік наведено у ст. 25 та 26 Закону про відпустки.

Так, серед неоплачуваних відпусток, зазначених у ст. 25 Закону про відпустки, є і досить тривалі. Наприклад, відпустки:

 • матері або іншим особам, зазначеним у частині третій статті 18 та частині першій статті 19 цього Закону:
  • якщо дитина потребує домашнього догляду, — тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку,
  • якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), — не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку,
  • якщо дитині встановлено категорію «дитина з інвалідністю підгрупи А» — до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку;
 • пенсіонерам за віком та особам з інвалідністю III групи — тривалістю до 30 календарних днів щорічно;
 • особам з інвалідністю I та II груп — тривалістю до 60 календарних днів щорічно;
 • працівникам для догляду за хворим рідним по крові або по шлюбу, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, — тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше 30 календарних днів.

Тобто цілком можливо за законом, що працівнику, ще й в обов’язковому порядку, надається відпустка тривалістю з місяць, а то й більше. Звісно, що в такому місяці такому працівнику не нараховуватиметься зарплата, адже йдеться про відпустки без її збереження. Тож, якщо таким працівникам не будуть нараховані інші виплати (премія за минулий період, винагорода за ЦПД тощо), база для нарахування ЄСВ в роботодавця буде відсутня.

Безоплатні відпустки понад розмір, встановлений законом

Законодавством, колективним договором, угодою та трудовим договором можуть встановлюватися й інші види відпусток (ст. 4 Закону про відпустки). Але це правило, на думку Мінсоцполітики, не працює для неоплачуваних відпусток.

Отже, надання безоплатних відпусток, що не передбачені ст. 25 та 26 Закону про відпустки, спричинить багато проблем у разі перевірки Держпраці. Скоріш за все, період їх надання буде розцінений інспекторами з праці простоєм не з вини працівника.

Якщо виведення працівників у безоплатні відпустки понад розмір, встановлений законодавством, пов’язане з фінансовими проблемами в роботодавця, треба розглянути інші варіанти:

 • переведення працівників на неповний робочий час. В разі дотримання процедури оформлення такого переведення, у Держпраці не буде претензій до роботодавця, а в працівників не буде права вимагати доплати за час, коли вони не працювали. Про таке переведення говорив і Верховний суд;

 • звільнення працівників у зв’язку зі скороченням обсягів виробництва. Докладно про це читайте у цьогорічному роз’ясненні від Держпраці у Черкаській області.

Відпустка без збереження зарплати — чи треба відображати у звіті з ЄСВ?

Таблиця 1. У коментованій ІПК ДФСУ зазначає, що базою нарахування єдиного соцвнеску для роботодавців (фіособи — підприємця) є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати та сума винагороди за цивільно-правовими договорами.

Водночас, якщо найманий працівник, наприклад, пенсіонер за віком, який оформлений за основним місцем роботи у роботодавця, перебуває повний календарний місяць у відпустці без збереження заробітної плати, то у такого роботодавця відсутня база нарахування ЄСВ.

Тож, в таблиці 1 звіту з ЄСВ дані про такого працівника відображатися не будуть. Але при заповненні заголовної частини цієї таблиці про такого працівника забувати не слід!

Наприклад, одним з реквізитів такої заголовної частини є показник «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період». Він визначається згідно з Інструкцією зі статистики кількості працівників. За п. 3.2.2 цієї Інструкції при обчисленні середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу враховуються всі категорії працівників облікового складу, зазначені у пунктах 2.4, 2.5 цієї Інструкції, крім працівників, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку (пп. 2.5.8–2.5.9 Інструкції). Відпустка без збереження зарплати з інших причин до виключень не входить (пп. 2.5.7 Інструкції).

Таблиця 5. В цій таблиці зазначаються дані лише про три види відпусток, які мають «народну» назву — декретні. В ній відображається початок і закінчення таких відпусток, в розрізі кодів працівників:

 • 4 — особи, яким надано відпустку для догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку;
 • 5 — особи, яким надано відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • 6 — особи, яким надано відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Тобто категорії працівників 4 та 6 виникають саме у випадку надання працівникам відпусток без збереження зарплати, передбачених ст. 25 Закону про відпустки. Але решта неоплачуваних відпусток в таблиці 5 не відображається! Більш того, навіть за цими трьома видами відпусток таблиця 5 складається лише у місяці початку і місяці закінчення наданої відпустки.

Таблиця 6. В цій таблиці зазначаються, крім даних про нараховані працівнику доходи і ЄСВ (яких в коментованому випадку немає), ще і персональні дані працівника (зокрема, про час перебування в трудових відносинах із роботодавцем, який в цьому випадку є!).

Тож, чи треба подавати таблицю 6 щодо працівників, які перебувають у відпустці без збереження зарплати? Якщо виходити із нормативних актів, то так. Адже Порядок від 14.04.2015 № 435 (далі — Порядок № 435) і форма звіту жодних винятків для цієї ситуації не містить. Більш того, у таблиці 6 передбачена спеціальна графа 14 для зазначення кількості днів перебування у неоплачуваній відпустці.

Але податківці і ПФУ, замість того, щоб внести відповідні зміни до Порядку № 435, відмовляються отримувати інформацію про декретниць.

Отже, на практиці неоплачувані відпустки відображаються у таблиці 6 так:

 • якщо це відпустка декретна і вона триває цілий місяць, то дані про працівника в таблиці 6 за такий місяць не відображаються. Якщо працівниця виходить із такої відпустки в середині місяця, то в графі 15 відображатиметься кількість календарних днів з початку виходу на роботу до кінця місяця;

 • якщо це інші види неоплачуваних відпусток і в них працівник перебував цілий місяць, то в графі 14 зазначається кількість календарних днів перебування в таких відпустках, а графа 15 за такий місяць не заповнюється.

Таблиця 7. Ця таблиця подається в разі визначення страхувальниками періодів (строків) трудової або іншої діяльності, що відповідно до законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від умов загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховуються при визначенні права на відповідну пенсію, а також періоди страхового стажу, не пов’язані з трудовою та/або професійною діяльністю.

Податківці на ресурсі «ЗІР» (підкатегорія 301.06.01) наголошують: якщо особа, якій надано відпустку для догляду за дитиною до трьох років або з трьох до шести років, працювала на робочому місці, робота на якому зараховується до спеціального стажу (відповідно до додатка 3 до Порядку № 435), таблиця 7 додатка 4 до Порядку № 435 подається щомісяця протягом всього періоду перебування цієї особи в зазначеній відпустці.

Вас може зацікавити

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток

У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.

Придбати видання

 

Ганна Бикова

Дебет-Кредит

Просмотров: 11220 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Чи може пільгова пенсія бути призначена без атестації робочих місць?
Оплата заміни тимчасово відсутніх учителів
Пропонується доплачувати за пізній вихід на пенсію
Електронна трудова книжка: перше знайомство
ВС визначив, хто ще може претендувати на пенсію за вислугою років
Скорочення сумісника
Чи має право селищний голова затверджувати штатний розпис працівників?
Коли Держпраці можна не пустити на перевірку
Накопичити на старість: в Раді придумали новий варіант зміни пенсійної системи
Надбавка педпрацівникам за успішне проходження сертифікації
Чи можна укласти з працівником договір про надання послуг замість трудового?
Законопроект про працю: відкрито судову справу
За строковиком рік зберігається його робоче місце і середній заробіток
Які нещасні випадки на виробництві підлягають спеціальному розслідуванню?
Парламентський комітет розкритикував проект Закону про працю
Уряд знову змінить Порядок перевірок Держпраці
Додаткова відпустка одинокій матері, якщо дитині більше 15 років
Чи буде дійсний виданий лікарем-підприємцем лікарняний?
Підстави та розмір виплати вихідної допомоги
Планові перевірки працевлаштування «квотників» та осіб з інвалідністю проводитимуть по-новому
Зміни до трудового законодавства: оприлюднили науково-правовий висновок
Нарахування відрядної оплати праці при невиконаній нормі
Застосування положень «Українського правопису» у назвах професій (посад)
Відпустка з подальшим звільненням: підстави та оформлення
У ДПС пояснили, якім підприємствам слід очікувати на «трудові перевірки»
Чи законно не сплатити зарплату звільненому працівнику через військовий конфлікт?
Особливості працевлаштування неповнолітніх пояснили у суді
Утвержден показатель средней зарплаты за декабрь 2019 и год в целом
Штрафи Держпраці за незадекларовану працю знову підвищать
При ліквідації держоргану вихідна допомога виплачується!
Новий закон про працю: чого чекає бізнес
Приготуйтеся! Масові перевірки Держпраці триватимуть до кінця 2020 року
Пенсійний вік хочуть підвищити: коли і на скільки років
Як застрахованій особі пройти реабілітацію за кошти ФСС
Урядовий законопроект про працю суттєво доопрацюють
Коли працівникові не компенсують затримку зарплати при звільненні
Як відбуваються перевірки Держпраці
Що таке необґрунтована відмова у прийнятті на роботу
Форма попередження про трудові порушення: підготовлено проект
Доплата за стаж медичним працівникам
До 28 лютого подайте Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів!
Надаємо відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами
Уряд скасовує повідомлення про прийняття на роботу директорів
Хто має право на додаткові відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці
Уряд затвердить типову форму контракту на держслужбі
Обов’язкова доплата до мінзарплати: гід по гарантії
Пенсійний вік для українок знову підвищується
Чи правомірно відмовити працівнику у прийнятті на роботу?
Травма у стані алкогольного сп’яніння: чи оплачувати лікарняний?
Які підприємства ризикують потрапити до плану перевірок Держпраці
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Кто у вас в компании занимается кадровым делопроизводством?
Менеджер по персоналу
Кадровик
Секретарь
Бухгалтер
А никто им не занимается

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.