Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  МЕНЕДЖЕR ПО ПЕРСОНАЛУ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Календарь-заставка на рабочий стол

Facebook
Календарь событий
Октябрь 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Ноябрь 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Все события
 
Реклама
Трудові квоти, або Як працевлаштувати завтрашніх пенсіонерів
Новости / Мониторинг законодательства
11.08.2017
Трудові квоти, або Як працевлаштувати завтрашніх пенсіонерів

У парламенті хочуть ввести квоти для працевлаштування інвалідів і людей старше 45 років. Чи є в цьому сенс?

Сьогодні в Україні 3,7 млн економічно активних осіб передпенсійного віку, з яких понад 270 000 — безробітні. Міністр соціальної політики Андрій Рева вже заявив про те, що в рамках пенсійної реформи планується запровадити квоти для працевлаштування осіб, яким виповнилося 45 і більше років. Проте відповідний законопроект передбачає встановлення додаткових гарантій для працевлаштування осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років. Відповідно до закону Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, право на призначення пенсії за віком з’являється після досягнення 60 років. Також закон передбачає окремі випадки виходу на пенсію до настання 60 років — для жінок 1961 року народження і старших.

Отже, на практиці додатковими гарантіями при працевлаштуванні зможуть скористатися виключно особи віком від 50 до 60 років та лише частина жінок від 48 років, яким можливість виходу на пенсію до досягнення 60 років передбачена пенсійним законодавством. Сьогодні в Україні близько 6,2 млн громадян віком від 50 до 60 років. Враховуючи середні показники економічної активності цієї категорії населення, під державні гарантії в сприянні працевлаштуванню підпадають 3,7 млн осіб.

Механізм бронювання та встановлення квот для роботодавців не новий. Він з’явився в українському законодавстві ще у 1991 році. Це один з видів соціального захисту працездатних громадян, які не можуть на рівних конкурувати на ринку праці. Сьогодні в Україні, відповідно до закону Про зайнятість населення, для підприємств, чисельність працівників яких перевищує 20 осіб, діють п’ятивідсоткові квоти для працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Серед них — батьки, які одноосібно виховують дітей до шести років чи дітей-інвалідів, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування, особи, яким до настання права на пенсію залишилося 10 і менше років, учасники бойових дій, люди з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах.

Зареєстрований у парламенті законопроект № 6614 пропонує розширити категорію підприємств, на які буде поширюватись обов’язок щодо працевлаштування осіб, яким залишилось до пенсії 10 або менше років. Пропонується включити підприємства, установи та організації з чисельністю штатних працівників від 8 до 20 осіб. Усі вони будуть зобов’язані працевлаштувати принаймні одну людину передпенсійного віку.

Розраховувати зазначену квоту та забезпечувати працевлаштування відповідних категорій роботодавці будуть самостійно. При цьому братимуться до уваги чисельність громадян, які на умовах повної зайнятості вже працюють на підприємствах і належать до таких, які неконкурентоспроможні на ринку праці. У разі необхідності роботодавці зможуть звернутися за сприянням для працевлаштування даної категорії громадян до служб зайнятості.

Водночас роботодавці продовжать звітувати про зайнятість та працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню перед територіальними органами Державної служби зайнятості. У разі невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування зазначених громадян він буде оштрафований за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.

Якщо законопроект буде прийнято, то більше осіб матимуть гарантії у сприянні в працевлаштуванні за рахунок розширення категорій роботодавців, на які поширюватиметься відповідний обов’язок. Разом з тим, із 3,7 млн осіб передпенсійного віку, на яких поширюються державні гарантії в сприянні працевлаштуванню, лише 7,3%, тобто 270 000, є безробітними.

У 2015 році, за даними Державної служби статистики, в Україні було понад 284 000 мікропідприємств із чисельністю зайнятих до 10 осіб та 43 500 підприємств із чисельністю працюючих від 10 до 50 осіб. При цьому на частину з першої категорії не поширюватиметься відповідний обов’язок, а частина з другої категорії вже мала працевлаштувати квотні категорії. Отже, існують невеликі резерви для працевлаштування осіб передпенсійного віку. До резерву працевлаштування можна віднести фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю. У 2015 році, за даними Держстату, у них загалом працювало 659 500 осіб.

Однак нововведення може мати й негативні наслідки — збільшити адміністративний тиск на підприємства з чисельністю працівників від 8 до 20 осіб. Адже цій категорії підприємств потрібно буде сприяти в працевлаштуванні осіб передпенсійного віку, і при поданні звітності вони зможуть показувати працевлаштування тільки відповідної категорії громадян. Натомість більшим підприємствам у зарахування виконання «квотного» працевлаштування рахуватиметься працевлаштування більш широкої категорії працівників, до якої, окрім працівників передпенсійного віку, віднесені також батьки, які одноосібно виховують дітей до шести років чи дітей-інвалідів, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування, учасники бойових дій, інваліди, які не досягли пенсійного віку, молодь, яка закінчила або припинила навчання в загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, та ін. Все це значно розширює можливості не тільки врахування вже працевлаштованих осіб, а й пошуку та найняття нових.

Квотування при працевлаштуванні є одним з механізмів забезпечення соціального захисту працездатних громадян. Проте для забезпечення працевлаштування людей передпенсійного віку одних лише квот замало. Потрібно вирішувати проблему комплексно — задіювати економічні стимули сприяння зайнятості, заохочувати економічну активність працівників передпенсійного віку та сприяти їм у заснуванні власної справи.

Видання для кадровиків

Євген Гороховець

ЛІГА.net
Просмотров: 583 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Повысят ли оклад педработнику, работающему в инклюзивных классах?
Может ли Гоструда оштрафовать по результатам консультативного посещения?
О повышении тарифной ставки рабочего I разряда небюджетной сферы
Новий Закон про освіту: оплатно-трудові норми
Чи може робоча зміна медиків у лікарні тривати до 24 годин?
Пенсионный стаж для предпринимателей: привилегия от государства или ловушка?
Утвержден Порядок предоставления матобеспечения за счет Фонда соцстраха в случае ликвидации (реорганизации) предприятия
Как изменилась квота по трудоустройству для лиц предпенсионного возраста
Поновлення на роботі: чи можна врахувати виплачену компенсацію в рахунок суми за щорiчну вiдпустку?
Особливості обліку робочого часу у шкідливих умовах праці
Трудовой кодекс: реформа для всех
Кабмин утвердил план внедрения накопительной пенсионной системы
Вступила в силу пенсионная реформа
ФЛП одновременно является работником: на основании чего назначать больничные
Когда необходимо отправлять уведомление о приеме на работу директора нового предприятия?
Испытательный срок: юридические нюансы
Уточнен алгоритм применения ограничений на выплату больничных и декретных
Работа по ГПД будет давать право на выплаты от Фонда соцстраха
Захворів у відпустці? Підтверди та отримай її продовження
Чи зобов’язана фізична особа — підприємець вимагати довідку про стан здоров’я при прийомі на роботу найманого працівника?
Опубликован закон о пенсионной реформе
Чи можна звільнити вагітну жінку, що не пройшла випробування?
Что делать с типовыми документами по окончании срока их хранения
8 новелл пенсионной реформы
Присвоєння коду новоутвореній посаді
Как будет меняться пенсия с учетом инфляции, и что будет со спецпенсиями
Столичные предприниматели обязаны вести делопроизводство на украинском языке
Президент подписал Закон о пенсионной реформе
Расчет средней зарплаты для компенсации отпуска
Хто має підписувати повідомлення ДФС про прийняття особи на посаду директора новоствореного підприємства?
Осенний призыв: кого заберут в армию
Кто сможет выйти на пенсию досрочно
Руководителей предприятий хотят штрафовать за ненадлежащую защиту информации
Замінили довідку на лікарняний лист: нараховуємо, оподатковуємо, відображаємо в звітності
Депутаты не поддержали отмену пенсионной реформы
Експерти вважають, що новий Трудовий кодекс може посилити міграцію українців до інших країн
Продолжительность работы при 6-дневной рабочей неделе
Кого ждут накопительные пенсии
Пенсия работающих пенсионеров: главные изменения
Продовження щорічної відпустки донорові
Средний заработок восстановленному работнику не уменьшают на сумму пособия по безработице
Звільнення без згоди профспілки можливо
Можно ли направить в командировку не сотрудника фирмы?
Пенсионная реформа: 4 неотвратимых изменения, которые коснутся каждого украинца
Минсоцполитики об изменениях в трудоустройстве иностранцев в Украине
Какие изменения в законы о ЕСВ и соцстраховании приняты вместе с пенсионной реформой
Рада приняла пенсионную реформу
Пенсія за вислугу років методисту з одночасним викладанням у школі
Відпустки без збереження заробітної плати
Застосування контрактної форми трудового договору для вчителів опорних закладів
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Принимая на работу нового сотрудника, запрашиваете ли вы рекомендации с бывшего места работы?
Да, они являются определяющими
Да, учитываю их, но целиком не полагаюсь
Нет, они редко объективны
Это зависит от обстоятельств

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2017 © МЕДИА-ПРО
2017 © HR-Лига
Copyright © 2005–2017 HR-Лига
Использование материалов из журналов ИД «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.