Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  МЕНЕДЖЕR ПО ПЕРСОНАЛУ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Календарь-заставка на рабочий стол

Facebook
Календарь событий
Ноябрь 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Декабрь 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       

Все события
 
Реклама
Чи може Держпраці визнати цивільно-правові відносини трудовими та накласти штраф?
Новости / Мониторинг законодательства
18.05.2017
Чи може Держпраці визнати цивільно-правові відносини трудовими та накласти штраф?

Починаючи ще із 01.01.2015 р. установлено відповідальність юросіб і фізосіб-підприємців у вигляді штрафу в 30-кратному розмірі мінімальної зарплати за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту). Така штрафна санкція передбачена ч. 2 ст. 265 КЗпП і застосовується на момент виявлення порушення за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Своєю чергою, ч. 3 ст. 24 КЗпП пов’язує факт допуску працівника на роботу з укладенням трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, і повідомленням ДФС про прийняття працівника на роботу.

Отже, якщо працівник фактично виконує трудові функції, але трудові відносини з ним не оформлено, тоді це може розцінюватися як порушення, що призводить до штрафної санкції, передбаченої ч. 2 ст. 256 КЗпП.

Однак, чи можуть перевіряючі вказати на порушення ч. 2 ст. 265 КЗпП із накладенням відповідних штрафів, якщо буде встановлено, що з особою укладено цивільно-правовий договір (далі — ЦПД), але фактично особа виконувала трудові функції та за цих умов із нею мали б укласти трудовий договір?

Фізособи можуть виконувати роботи (надавати послуги) як на підставі трудового договору, так і на підставі ЦПД. Під час виконання робіт (надання послуг) за трудовим договором мають дотримуватися вимоги трудового законодавства, а за умови укладання ЦПД на виконання роботи (надання послуг) керуються цивільним законодавством. На цьому наголошувало Мінсоцполітики в листах від 20.04.2012 р. № 64/06/187-12, від 16.05.2011 р. № 151/06/186-11.

Тож за умови найму фізосіб для виконання робіт (надання послуг) і якщо таким відносинам притаманні ознаки ЦПД, тоді на них поширюються вимоги ЦКУ, а в разі якщо ознаки трудових відносин — ці питання регулює КЗпП.

Проте визнавати цивільно-правові відносини трудовими можна лише в судовому порядку.

Адже спори щодо відмови в прийнятті на роботу від осіб, з якими роботодавець згідно із чинним законодавством зобов’язаний укласти трудовий договір, розглядаються безпосередньо в районних, районних у містах, міських або міськрайонних судах (п. 6 ч. 2 ст. 232 КЗпП). І ця норма прописана теж із 01.01.2015 р.

Управління Держпраці у Вінницькій області в роз’ясненні на своєму веб-сайті звертало увагу на таке: у разі виникнення спору щодо правомірності укладеного договору (трудового, цивільного) зазначене питання має вирішуватися в судовому порядку за позовом особи, чиї права порушено.

Беручи до уваги судову практику щодо таких спорів, суди стають на бік працівників, якщо встановлено достатній обсяг фактів, що характеризують відносини особи та суб’єкта господарювання, який його наймає, як трудові.

Наприклад, у рішенні Голосіївського районного суду в м. Києві від 29.08.2012 р. у справі № 2601/14642/12 позивачка розпочала роботу в установі на підставі ЦПД про надання послуг. Однак після спливу строку дії цього договору його неодноразового подовжували, особу було забезпечено окремим робочим місцем, вона дотримувалася правил внутрішнього трудового розпорядку. Тож суд визнав цивільно-правові відносин про надання послуг трудовими, зобов’язавши внести запис у трудову книжку позивачки про прийняття особи на роботу.

У свіжішому рішенні апеляційної інстанції (ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2017 р. у справі № 807/1834/16) суд відмовив Управлінню Держпраці в задоволенні адміністративного позову. Позивачем було чітко доведено відсутність саме найнятих працівників у розумінні трудового законодавства, що підтвердив суд першої інстанції, оскільки між ФОП й особою було укладено цивільно-правову угоду про надання послуг. Остання передбачала, що замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов’язання виконати роботу майстра по ремонту телефонів, з оплатою винагороди, визначеної договором та прийнятої по акту-приймання виконаних робіт.

Указаний договір є строковим. На підставі цивільно-правової угоди підписано акт здачі-приймання робіт, відповідно до якого виконавець за два місяці, виконав і передав такі роботи (надано такі послуги): ремонт телефонів. Наявним у матеріалах справи Звітом із ЄСВ підтверджується звітування позивачем у визначені строки до контролюючих органів з інформуванням останніх про наявність укладеної цивільно-правової угоди.

Також маємо, наприклад, констатацію Львівського окружного адміністративного суду в постанові від 04.04.2017 р. у справі № 813/4148/16: оскільки законодавство не містить обов’язкових приписів, у яких випадках сторони зобов’язані укладати трудові договори, а в яких — цивільно-правові договори (угоди) на виконання певних робіт, тоді сторони договору (працедавець і працівник) вільні у своєму виборі щодо форми оформлення трудових відносин, а тому вони на свій розсуд вправі визначати вид такого договору.

У рішеннях ВАСУ від 07.02.2012 р. № К-19381/10, від 19.01.2012 р. № К-58453/09, від 06.03.2012 р. № К-24741/09 підставами для того, аби визнати цивільно-правові відносини фактично трудовими, слугували такі факти:

  • особа виконувала систематично доручення посадових осіб суб’єкта господарювання, а обсяг її обов’язків збігався з колом обов’язків за відповідною посадою;
  • особа керувалася внутрішніми положеннями суб’єкта господарювання;
  • особа отримувала матеріальну допомогу та щомісячні виплати, як і працівники;
  • час роботи особи зазначали в табелі.

Хоча зазначимо: у таких судових рішеннях позивачем був Фонд соцстраху, а предметом спору — недоплата суми страхових внесків. Утім це не змінює обставин справи й того факту, що суд визнав цивільно-правові відносини трудовими.

В ухвалі Вищого спеціалізованого суду України від 05.02.2014 р. у справі № 6-48920св13 зазначалося, що головною ознакою, котра відрізняє трудові відносини від підрядних, є те, що трудове законодавство регулює процес трудової діяльності, її організації, а за ЦПД процес організації трудової діяльності лишається поза його межами, водночас метою договору є отримання певного матеріального результату. Підрядник, на відміну від працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує та виконує свою роботу.

Однак, чи може з’ясувати всі ці обставини Держпраці й, відповідно, накласти штрафи на суб’єктів господарювання, що «підмінюють» фактично трудові відносини укладанням ЦПД?

Держпраці має здійснювати держнагляд і контроль за дотриманням законодавства про працю юрособами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізособами-підприємцями, котрі використовують найману працю (ч. 1 ст. 259 КЗпП). Тобто фактично — слідкувати за дотриманням норм трудового законодавства. Дослідження порядку укладання ЦПД, а отже, дотримання цивільного законодавства, не входить до кола повноважень Держпраці, викладених у Положенні про Державну службу України з питань праці, затвердженому постановою КМУ від 11.02.2015 р. № 96. Підтверджує це й Управління Держпраці у Вінницькій області, яке в роз’ясненні зазначає, що нагляд за застосуванням ЦПД до компетенції Держпраці не належить.

Водночас, як свідчать результати перевірок Держпраці, останні цілком можуть під час перевірок виявляти, чи відповідають відносини між підприємством і фізособою ознакам трудових.

Приміром, інспектори Головного управління Держпраці у Херсонській області виявили під час позапланової перевірки у 2017 році, що на підприємстві з трьома найманими працівниками укладено договори про надання послуг з охорони майна, які мають усі ознаки трудових відносин. За договором виконавцям доручено здійснювати охорону майна підприємства; визначено конкретний час початку та закінчення щоденної роботи; на цих працівників велися табелі обліку робочого часу та відомості нарахування зарплати. І, як результат, констатують: троє неоформлених працівників можуть обійтися роботодавцю у 288 тис. грн. Звісно, за таких явних фактів, котрі свідчать про ознаки трудових відносин, підприємству не вдасться переконати суд у зворотному.

Проте варто сказати, що інколи підприємства хочуть видати бажане за явне. Наприклад, у постанові Запорізького окружного адміністративного суду від 09.03.2017 р. у справі № 808/4067/16 завважено: оскільки позивач залучав особу до виконання робіт упродовж певного відтинку часу, такий правочин повинен бути вчинений винятково в письмовій формі. Але позивач не надав суду такого цивільно-правового договору. Ба більше, окрім доказів існування між ним й особою цивільно-правового договору, позивач суду не надав жодного доказу існування взагалі таких цивільно-правових взаємовідносин.

Накладати штрафи, передбачені ч. 2 ст. 265 КЗпП, уповноважено саме Держпраці, керуючись Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2013 р. № 509 (далі — Порядок № 509).

Штрафи можуть бути накладені (п. 2 Порядку № 509):

  • якщо під час перевірки суб’єкта господарювання чи роботодавця виявлено ознаки порушення законодавства про працю, про що складається відповідний акт посадовою особою Держпраці чи її тероргану, який і вважатиметься підставою для притягнення до відповідальності;

  • за рішенням суду, котрий установив, зокрема, факти допуску працівника до роботи без укладення трудового договору. Тоді штрафи накладатимуться без проведення контрольних заходів.

Тобто виходить, для того аби накласти штраф у розмірі 30 мінзарплат за допуск працівника до роботи без укладення трудового договору, Держпраці необхідно мати або рішення суду, що встановлює це, або ж під час перевірки суб’єкта господарювання встановити факти виконання особою трудових функцій без укладання трудового договору. Однак такі факти мають ґрунтуватися передусім на кадрових документах і документах з оплати праці. Водночас аналізувати зміст ЦПД, а заразом і визнавати ЦПД фактично трудовими угодами, не належить до компетенції Держпраці.

Отже, за буквою закону, Держпраці не має права визнавати цивільно-правові відносини трудовими та, як наслідок, без рішення суду накладати штраф у розмірі 30 мінзарплат. Заявити про визнання відносин трудовими, а не цивільно-правовими, має передусім особа, котру «наймають» для виконання певної роботи. А способом реалізації цього права є звернення до суду.

Зверніть увагу. З появою Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 295, інспектори праці тепер матимуть додаткові підставі ініціювати інспекційне відвідування, якщо отримуватимуть інформацію про ознаки потенційного порушення від інших держорганів. Зокрема це стосується надходження від ПФУ інформації про працівників, які виконують роботи (надають послуги) за ЦПД в одного роботодавця понад рік; а також роботодавців, у яких 30 і більше відсотків працівників трудяться на умовах ЦПД. Така інформація формуватиметься за наявними даними у Звітах із ЄСВ. Тобто, як бачимо, інспектори з праці будуть більш прискіпливі до тих роботодавців, що активно залучають осіб до робіт за ЦПД.

Зокрема, Черкаський окружний адмінсуд у рішенні від 01.06.2016 р. за справою № 823/491/16 розглянув доволі цікаву справу, котра стосується тієї ж ситуації, що нами розглядається.

Суть справи полягала в тому, що фізособа працювала на підприємстві слюсарем-сантехніком за ЦПД, хоча така робота мала ознаки трудових відносин (і суд визнав цей факт).

Про неправильне оформлення трудових відносин із фізособою повідомила дружина цієї особи на Урядову гарячу лінію, що й послугувало причиною позапланової перевірки Держпраці. Унаслідок перевірки Держпраці оштрафувало підприємство на 30 мінзарплат, визнавши, що роботи, котрі виконувала особа, мають ознаки трудових відносин.

І що найцікавіше — суд у цій справі став на бік підприємства та скасував постанову про накладення штрафу. Однак причиною позитивного для підприємства рішення суду стало не те, що Держпраці не мало повноважень визнавати ЦПД трудовим, а те, що особа виконувала роботи у філії, котра на має статусу юрособи, а згідно зі ст. 265 КЗпП відповідальність несуть саме юридичні та фізичні особи — підприємці, тобто філій у цьому переліку немає. Саме такі обставини фактично дозволили підприємству відстояти неправомірність накладання штрафу.

Хоча зазначимо, що і в такому судовому рішенні вказується: позов підприємством мотивовано тим, що оскаржуване рішення Держпраці прийняте за відсутності факту порушення вимог трудового законодавства. Зокрема не враховано укладання ЦПД з особою, факт трудових відносин із якою Держпраці відстоює. Тобто це підтверджує той факт, що Держпраці не аналізувало укладання ЦПД з особою, а власне рішення приймало на підставі аналізу фактів, які воно перевіряло, що надало підстави дійти висновку про наявність ознак трудових відносин між особою та філією підприємства.

Водночас якщо суд винесе рішення про оформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладання трудового договору, — таке рішення слугуватиме документом прямої дії для Держпраці, аби накласти відповідний штраф на суб’єкта господарювання.

Видання для кадровиків

Микола Кирильчук

Интерактивная бухгалтерия
Просмотров: 1003 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Числовой пример расчета больничного совместителю
Внесены изменения в Порядок исчисления пенсий чернобыльцам
Оплата часу перебування у відрядженні
Основні відмітні ознаки трудового та цивільно-правового договорів
Право працівника на відпочинок і спеціальні перерви
Утверждены формы заявлений на применение труда иностранцев
Чи має право працівниця відмовитися від оформлення відпустки для догляду за дитиною?
Розрахунок днів щорічної відпустки пропорційно до відпрацьованого часу
Куди звертатися, аби перевірити правомірність видачі листка непрацездатності
Как на самом деле пересчитывают пенсии
Заполнение уведомления о приеме на работу лица, отказавшегося от регистрационного номера
Уряд схвалив законопроект про відпустки для працівників у зоні АТО
При перемещении работника не должны изменяться существенные условия труда
Действуют изменения в Закон о госслужбе
Санкції за порушення законодавства про працю
Квота на трудоустройство соискателей 45+: угрозы и возможности
Чи має право керівник під час відпустки чи лікарняного виконувати посадові обов’язки?
Щодо граничного періоду перевірки інспекторами з праці
Який правовий механізм звільнення працівника з роботи
Щорічна відпустка перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами
Порядок пересилання трудової книжки поштою
Актуальні питання оплати листків непрацездатності
Вниманию работодателей и граждан: в некоторых регионах реорганизуют органы ПФУ
Врахування доплати до мінзарплати при обчисленні середнього заробітку
Усе найважливіше про відпустку за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці
Як відбувається припинення трудового договору у зв’язку із закінченням строку
Подмена трудовых отношений гражданско-правовыми под прицелом у Гоструда
Учет премий при исчислении средней зарплаты
Классификатор профессий: что изменилось для медиков
Гоструда о сроках хранения табелей учета рабочего времени и проверяемых периодах
Губернаторов вывели из-под действия Закона о гослужбе
Квоти для працевлаштування осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років
Чи потрібно продовжувати строк випробування на час простою, який стався через виробничі причини?
Трудові спори: судова практика 2016–2017 рр.
Кибербезопасность будет обеспечиваться на законодательном уровне
Чернобыльцы смогут получить денежную компенсацию вместо путевок
Випадки, за яких допомога по тимчасовій непрацездатності не надається
Підстави для проведення інспекційних відвідувань інспекторами Держпраці
На скільки днів продовжується щорічна відпустка донорові?
Увольнение: как и когда писать заявление, нужно ли отрабатывать и какие выплаты положены
Як організувати роботу атестаційної комісії на підприємстві?
Обчислення середньої заробітної плати в разі відсторонення працівника від роботи за станом здоров’я
Изменились квалификационные требования к лицам, занимающимся актуарными расчетами
Порядок виплати пенсій з 1 жовтня 2017: огляд від ПФУ
Доплата за ведення військового обліку
Відповідальність за одержання подарунків дерслужбовцями
Чи має право дружина померлого працівника вимагати від підприємства зарплатню, яку він мав отримати?
У скількох роботодавців можна працювати за зовнішнім сумісництвом
Какой опыт работы нужно иметь, чтобы устроиться на госслужбу
Які особливості надання відпусток пільговим категоріям (багатодітні, самотні матері, пенсіонери, чорнобильці, інваліди)?
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Считаете ли Вы, что взятые работником потребительские кредиты стимулируют его на долгосрочные отношения с компанией?
Да, стимулируют
Нет, не стимулируют — просто взятый кредит «привязывает» сотрудника к компании на время выплаты долга
Нет, не стимулируют — если человеку предложат лучшую работу, он все равно уйдет
Другое

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2017 © МЕДИА-ПРО
2017 © HR-Лига
Copyright © 2005–2017 HR-Лига
Использование материалов из журналов ИД «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.