Періоди роботи за кордоном включать у страховий стаж
Новини
21.05.2025
Періоди роботи за кордоном включать у страховий стаж
Кабінет Міністрів України постановою від 16.05.2025 р. № 562 (далі — Постанова № 562) затвердив новий порядок, який дає можливість включати періоди офіційної роботи за кордоном для визначення права для призначення пенсії за віком. Тепер це стосується і періодів роботи у країнах, із якими Україна не має відповідних міжнародних угод.
Згідно з новим порядком, трудовий стаж, здобутий за кордоном, включається для призначення пенсії за віком на підставі офіційних документів із країни перебування. Йдеться про виписки, довідки й інші документи, які підтверджують, що період роботи був зарахований у пенсійній системі іншої країни. У разі відсутності таких документів або недостатньої інформації Пенсійний фонд України звертатиметься за підтвердженням до компетентних органів іноземної держави через Міністерство закордонних справ.
До цього періоди офіційного працевлаштування за кордоном враховувалися лише у випадках, коли між Україною та іншою державою було підписано відповідний міжнародний договір, який регламентує порядок зарахування страхового стажу. Це значно обмежувало коло громадян, які могли претендувати на призначення пенсії за віком при поверненні в Україну.
Минулого року було прийнято Закон України від 25.04.2024 р. № 3674-IX, який запровадив так звану пропорційну систему обрахування стажу: для всіх країн застосовуються однакові правила. А саме — розмір пенсії українців залежатиме від страхових внесків, сплачених в Україні, але водночас, якщо людина працювала за кордоном, то її стаж буде враховуватися при визначенні права на пенсію.
Наприклад, якщо людина пропрацювала в Україні 25 років і ще 5 років — за кордоном, до прийняття Закону — вона б не мала права на призначення пенсії за віком. Тепер — вона зможе включити ці 5 років страхового стажу за кордоном до свого стажу в Україні. Це врегулював Порядок підтвердження та зарахування періодів роботи особи в іншій державі до страхового стажу (стажу роботи) для визначення права на призначення пенсії за віком.
Також прийняте рішення Уряду врегульовує проблему, з якою зіткнулися громадяни, які набували свій стаж в росії і білорусі.
Раніше діяла норма, відповідно до якої, щоб отримати в Україні пенсію, треба було надати довідку, що людина не отримує пенсію в рф чи білорусі. З початком повномасштабної війни будь-яка взаємодія з пенсійними органами цих країн була припинена. Через це українці, які працювали в цих країнах, не могли отримати право на призначення пенсії.
Затверджений Постановою № 562 Порядок підтвердження нездійснення іншою державою пенсійних виплат особам, які проживають в Україні, за періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 р. за межами України в республіках колишнього Союзу РСР для зарахування їх до страхового стажу визначає, що людина може декларативно підтвердити, що не отримує пенсію від органів рф чи білорусі, і це є її юридичною відповідальністю за надання правдивої інформації. Такого засвідчення людиною, що вона не отримує пенсію поза Україною, буде достатньо для призначення пенсії в Україні.
Вас може зацікавити
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.