Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
Новини
24.03.2025
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
 

З січня 2023 року в Україні діє порядок бронювання військовозобов’язаних працівників підприємств, установ, організацій, які визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період. Після набрання чинності відповідним нормативно-правовим актом, враховуючи зміну законодавства в частині мобілізації, були внесені ряд суттєвих змін. Тож для коректного отримання відповідного статусу та з метою бронювання ключових працівників підприємства мають орієнтуватись у порядку та необхідних діях для досягнення бажаного результату.

У цій статті ми детально розглянемо, як працює система бронювання, які кроки необхідно зробити для успішного проходження всіх етапів і як уникнути поширених помилок, щоб захистити ваш бізнес від непередбачуваних ризиків.

Хто може бронювати та отримати відстрочку за бронюванням?

Підприємства, установи, організації, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, з метою забезпечення функціонування у воєнний час мають право бронювати своїх працівників і кінцевих бенефіціарних власників таких підприємств, які не є їх працівниками (ст. ст. 24, 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Відповідно до п. 1 ч. 1 до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов’язані, які заброньовані за підприємствами і перебувають на спеціальному військовому обліку, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час. Таким чином, у період мобілізації підприємство має право забронювати своїх працівників і кінцевих бенефіціарних власників, які мають статус військовозобов’язаних, що підтверджується військово-обліковими документами (військовим квитком або тимчасовим посвідченням військовозобов’язаного). Заброньовані працівники і кінцеві бенефіціарні власники отримують відстрочку від призову на військову службу.

Порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 р. № 76 (далі — Порядок № 76).

Основні умови бронювання працівників на вашому підприємстві:

  • Бронюванню підлягають військовозобов’язані незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

  • Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, за загальним правилом, повинна становити не більше 50% загальної кількості військовозобов’язаних працівників. При цьому військовозобов’язані-жінки не враховуються. Для збільшення кількості заброньованих працівників потрібно окреме рішення Міністра оборони України. До загальної кількості військовозобов’язаних працівників враховуються працівники, призвані на військову службу під час мобілізації після 18.05.2024 р. (відповідно до змін, внесених до Порядку № 76 постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2025 р. № 233, яка набрала чинності 05.03.2025 р).

  • Військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, які включаються до списків на бронювання, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (зараз 20 тис. грн). У разі порушення цієї вимоги підприємство може втратити статус критично важливого без права його поновлення протягом 6-ти місяців.

Зауважуємо, що незабаром буде запроваджена автоматична перевірка розміру заробітної плати. Пенсійний фонд України та Мінцифри мають протягом місяця налагодити електронний обмін даними для автоматичної перевірки відповідності зарплати працівників (від 20 тис. грн) вимогам бронювання.

Важливо! Чинним законодавством України не передбачена можливість бронювання фізичних осіб — підприємців, які виконують роботи / надають послуги за цивільно-правовими договорами, а також гіг-спеціалістів, які виконують роботи / надають послуги за гіг-контрактом.

Який порядок отримання статусу критично важливого підприємства для економіки та бронювання військовозобов’язаних працівників?

Бронювання працівників на підприємстві складається з таких етапів:

Етап 1. Підготовка клопотання та додатків про визнання підприємства критично важливим, їх подання до відповідного органу.

Однією з підстав бронювання працівників є попереднє отримання підприємством статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Для отримання такого статусу підприємству за загальним правилом необхідно відповідати трьом або більше критеріям (п. 2 Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 р. № 76 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2025 р. № 233). Обов’язковими двома з них є:

  • відсутність заборгованості із сплати податків до державного і місцевих бюджетів та ЄСВ;
  • розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників підприємств за останній календарний місяць становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (20 тис. грн).

Зауважимо, що 90% успіху в отриманні статусу критичного для підприємства — це:

1) визначення органу, до якого ви будете звертатися (тут все залежить від основного КВЕД, наприклад, резиденти Дія Сіті звертаються до Мінцифри);
2) визначення критеріїв, яким може відповідати підприємство;
3) ретельна перевірка відповідності критеріям;
4) збір документальних доказів, а також копій податкової звітності за останній квартал;
5) підготовка відповідного супровідного листа.

Звертаємо увагу, що підприємствам, які отримували статус критичного до 01.12.2024 р., необхідно оновити статус критичності до 31.03.2025 р.

Етап 2. Отримання рішення про визнання підприємства критично важливим для економіки.

Відповідне міністерство або військова адміністрація, що отримала звернення про отримання статусу критично важливого підприємства, розглядає його протягом 10 робочих днів. Але на практиці можливі затримки, особливо наразі, коли всім підприємствам, які бажають забронювати своїх працівників, необхідно оновити статус критичності.

У разі позитивного рішення — повідомляють підприємство. Витяг з наказу про визначення підприємства критично важливим надсилається до Мінекономіки.

А у разі негативного рішення — вказують причини відмови у визначенні статусу (зокрема, це може бути існування підприємства протягом неповного календарного кварталу).

Важливо! Підприємства підтверджують статус критичного не рідше ніж один раз на рік, подаючи відповідну заяву та документи.

Рекомендуємо перевірити, чи внесені дані наказу про надання підприємству статусу критичного до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних.

Етап 3. Проведення бронювання працівників через Портал Дія.

Подання заяви займає 10–15 хвилин, а термін її опрацювання — до 3 робочих днів (на практиці відбувається протягом 1 доби).

Зверніть увагу, що Уряд України продовжив можливість перебронювання працівників до 31.03.2025 р. З 05.03.2025 р. анулювання бронювання з метою перебронювання працівників можна робити один раз на 5 днів, а не один раз на місяць.

Етап 4. Отримання результату бронювання зі статусами працівників: заброньовано, не заброньовано (з поясненням) або не підлягає бронюванню.

Заброньовані працівники зможуть перевірити статус у застосунку Резерв+ та сформувати військово-обліковий документ на Порталі Дія.

Етап 5. Повідомлення ТЦК та СП за місцезнаходженням підприємства про бронювання військовозобов’язаних та Пенсійного фонду України.

Важливо! Повідомлення Пенсійного фонду України про зміни в трудових відносинах з працівниками подається не пізніше ніж протягом наступного дня після події.

Звертаємо увагу, що звіти про заброньованих не подаються.

Висновок

Бронювання працівників є важливим інструментом для підприємств, які прагнуть зберегти ключовий персонал і забезпечити стабільність своєї діяльності в умовах воєнного часу.

Процедура бронювання вимагає ретельного підходу: від правильного визначення відповідності суворим критеріям для отримання статусу критично важливого підприємства до правильного оформлення бронювання через Портал Дія. Будь-які помилки на цих етапах можуть призвести до відмови, що загрожує втратою кадрів і фінансовими збитками.

Вас може зацікавити

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»

Програму затверджено Генштабом ЗСУ

Навчанням передбачено:

  • Зустрічі з лекторами в ZOOM, згідно навчального графіка
  • Групові та індивідуальні консультації
  • Відповіді на запитання учасників курсу
  • Свідоцтво державного зразка КНЕУ

Залишити заявку

 

Катерина Карачевцева

ЮРЛІГА

Переглядів: 268 Версія для друку
 
Дивіться також:
Законодавство про мобілізацію та військовий облік: огляд нещодавніх змін
Як зараховується страховий стаж у разі роботи з неповним робочим тижнем?
Вирішення трудових спорів на користь працівника
Затверджено показник середньої зарплати за лютий 2025 ріку
Назви професій: як вони з’являються, хто їх вигадує та на що це впливає?
Трудові відносини в умовах воєнного стану: поширені запитання
Прийняття на роботу військовозобов’язаного, у якого виявлені порушення правил військового обліку
Особливості встановлення невідповідності займаній посаді під час випробувального строку
Чи обов’язково під час війни укладати трудовий договір у письмовій формі?
Як повідомити працівнику про звільнення?
Зразок наказу про звільнення за прогул
Коли ПФУ може відхилити оцифровану трудову книжку?
Реформа у сфері праці: законодавчі ініціативи
Що змінилося в повідомленні про прийняття працівника на роботу?
Чи мають право безробітні відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
Документи для призначення «лікарняних» суміснику
Організація та проходження стажування водіїв
Перевірки ТЦК: як підготуватися і які помилки виявляють?
Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: роз’яснення МОН
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Чи можна зменшити оплату праці за час простою?
Топ-5 помилок при звільненні за ініціативою роботодавця
Чи може роботодавець відмовити в достроковому припиненні відпустки для догляду за дитиною?
Діють зміни до Порядку надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Скорочення штату або чисельності працівників: підстави та процедура звільнення
Оплачувана відпустка при народженні дитини: кому надається?
Затверджено строки зберігання документів з військового обліку
Чи зобов’язаний роботодавець зберігати трудову книжку працівника на його прохання?
Що обов’язково повинен містити трудовий договір?
Встановлення переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників
Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року
Невикористана відпустка під час дії воєнного стану
Чи обов’язково ФОПу розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку?
Зміни в трудових відносинах, які нас чекають
Як довго можна отримувати допомогу з безробіття та хто на неї має право?
Особливості звільнення у зв’язку з відсутністю працівника понад 4 місяці
Перевірте трудову книжку перед скануванням!
Оновлено Порядок надання роботодавцям компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Трудові спори: ТОП-10 судових рішень 2024 року
Включення деяких категорій осіб до облікової кількості штатних працівників
Нестандартна тривалість робочого часу
Готуємо документи для призначення пенсії
Звільнення за порушення трудової дисципліни
Які основні правила надання щорічної додаткової відпустки?
Трудова книжка: чи потрібно замінювати на український варіант титульний аркуш?
Затверджено показник середньої зарплати за січень 2025 ріку
Відповідальність за непрацевлаштування осіб з інвалідністю у 2025 році
Військовий облік на підприємстві: порядок, вимоги, призначення відповідального та його обов’язки
Робота за сумісництвом: особливості оформлення та законодавчі вимоги
Нюанси оформлення працівника з випробувальним терміном
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com