Переведення працівника на легшу роботу: як обчислити середню зарплату?
Новини
25.12.2024
Переведення працівника на легшу роботу: як обчислити середню зарплату?
У листопаді на підприємстві була працевлаштована працівниця, яку в грудні потрібно перевести на легшу роботу. Як обчислити середню зарплату для нарахування їй доплати у зв’язку з таким переведенням?
Відповідно до КЗпП роботодавець зобов’язаний переводити на легшу роботу таких працівників:
які мають медичний висновок про необхідність переведення на легшу роботу за станом здоров’я (ст. 170 КЗпП);
вагітних жінок і жінок, які виховують дітей віком до трьох років (ст. 178 КЗпП).
У разі переведення за станом здоров’я на постійну нижчеоплачувану роботу за працівником протягом двох тижнів зберігається попередній середній заробіток (ст. 114 КЗпП).
Для переведення працівника на легшу роботу потрібно видати наказ на підставі його заяви та поданих ним документів, які підтверджують необхідність такого переведення.
Роботодавець має запропонувати працівнику іншу відповідну посаду за наявності вакансії. Якщо працівник відмовляється (не надає згоди на переведення) або така вакансія відсутня, то є підстави для звільнення.
Про умови збереження середнього заробітку зазначено в листі Мінсоцполітики від 21.11.2019 р. № 1707/0/206-19:
«Збереження середнього заробітку означає, що протягом двох тижнів з дня переведення працівникові провадиться доплата до заробітної плати на новій роботі з таким розрахунком, щоб вона разом із заробітком на новій роботі дорівнювала середньому заробітку на попередній роботі».
Тобто мова йде не про виплату працівникові середньої зарплати за робочі дні протягом двох тижнів на іншій постійній нижчеоплачуваній роботі, а проведення відповідної доплати до середнього заробітку за кожен робочий день протягом двотижневого періоду після переведення.
Розрахунок середнього заробітку проводять відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабміну від 08.02.1995 р. № 100 (далі — Порядок № 100). Для таких випадків середню заробітну плату обчислюють, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, у якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата (п. 2 Порядку № 100). Але в разі відсутності розрахункового періоду керуємося правилом, зазначеним у п. 4 Порядку № 100:
«Якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки проводяться з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу».
Також потрібно взяти до уваги вимоги п. 8 Порядку № 100:
«При обчисленні середньої заробітної плати за два місяці, виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати, середньоденна заробітна плата визначається шляхом ділення суми, розрахованої відповідно до абзацу п’ятого пункту 4 цього Порядку, на число робочих днів за останні два календарні місяці, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата, згідно з графіком підприємства, установи, організації».
Припустимо, що посадовий оклад працівника за попередньою зарплатою становить 20 тис. грн.
За графіком роботи підприємства у жовтні передбачено 23 робочих дні, у листопаді — 21 робочий день.
Для проведення доплати працівнику варто визначити одноденну зарплату за новою посадою за графіком роботи працівника. Доплату слід проводити на суму різниці між показником середньоденної зарплати за попереднім місцем роботи й показником одноденної зарплати за новою посадою.
Вас може зацікавити
Авторський дистанційний курс підвищення кваліфікації кадровиків від Вікторії Ліпчанської. Вищий рівень
Курс передбачає всебічний розгляд питань кадрового законодавства: від укладання трудового договору до його розірвання. За результатами успішного проходження навчання: Свідоцтво державного зразка! Термін навчання — 3 місяці. Протягом всього періоду навчання всі учасники можуть ставити запитання, які виникають у них під час опанування лекційного матеріалу або під час професійної діяльності.