Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Відключення електроенергії: чи чекати оплату від роботодавця?
Новини
04.09.2024
Відключення електроенергії: чи чекати оплату від роботодавця?
 

Внаслідок масованих ракетних атак ворогом по об’єктах критичної та цивільної інфраструктури українці стикнулись з відключенням електроенергії, внаслідок чого виникають питання щодо організації робочого процесу на підприємстві.

Отже, як організувати роботу, коли відключають електроенергію?

Звісно Кодекс законів про працю України не дає цілком відповіді на дане питання, але ми можемо розглянути варіанти дій як для працівників, так і для роботодавців щодо можливих способів організації робочого процесу.

1. Оголошення простою (не з вини працівника) через відсутність електроенергії

Простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст. 34 КЗпП України). Простій може запроваджуватися щодо всього підприємства, або відділу, або конкретного працівника.

Важливо! Простій може тривати без обмеження часу доки існують обставини, на підстави яких його запроваджено. Отже, сам факт, що робота підприємства, установи, організації періодично призупиняється внаслідок відключень електроенергії дозволяє визнати такий період простоєм.

Чи оплачується працівнику час простою (не з вини працівника) через відсутність електроенергії?

Так, час простою не з вини працівника, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). У колективному договорі можна передбачити оплату простою у вищому розмірі (лист Мінпраці «Щодо організації роботи під час простою на підприємстві» від 23.10.2007 р. № 257/06/187-07), проте у відключеннях електроенергії вина роботодавця відсутня, тому доцільно здійснювати оплату не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Також варто звернути увагу, що за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.

Хто є ініціатором щодо запровадження простою через відсутність електроенергії?

Роботодавець.

Які документи необхідні для оформлення простою не з вини працівника?

  • Акт простою (фіксуються причини, які зумовили призупинення роботи).
  • Видати наказ про оголошення простою (не з вини працівника) в якому зазначити: період запровадження або обставину, з якою пов’язуватиметься припинення простою; категорії працівників для яких запроваджується простій; визначити розмір заробітної плати, яка виплачуватиметься працівникам, а також відповідальну особу за доведення до відома цього наказу іншим працівникам).

Рекомендуємо в наказі прописати організацію робочого процесу (саме щодо дій працівників) в разі відключення електроенергії.

Практична ситуація

Режим роботи підприємства згідно правил внутрішнього трудового розпорядку з 8:00 до 17:00, з перервою на обід з 13:00 до 14:00.
Яким чином організувати роботу підприємства у разі відключення світла: якщо роботодавець оголосив простій (не з вини працівника)?

У такому разі в наказі про простій (не з вини працівника) слід зазначити необхідність чи відсутність обов’язку перебування працівника на робочому місці, для прикладу — якщо відключення відбулись на початку та в середині робочого дня — присутність працівника на робочому місці обов’язкова; відключення відбулись в кінці робочого дня (доцільно вказувати час) — працівник може завершити роботу за дві години до кінця робочого дня.

2. Запровадження гнучкого режиму роботи для працівника

Гнучкий режим робочого часу — це форма організації праці, за якою допускається встановлення іншого режиму роботи, ніж визначений правилами внутрішнього трудового розпорядку. При цьому має бути дотримана норма тривалості робочого часу.

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем може бути встановлено гнучкий режим робочого часу для працівника, що передбачає саморегулювання працівником часу початку, закінчення роботи та тривалості робочого часу упродовж робочого дня, на визначений строк або безстроково, під час прийняття на роботу або пізніше (ч. 1 ст. 60 КЗпП України).

Гнучкий режим робочого часу передбачає:

  • фіксований час, протягом якого працівник обов’язково повинен бути присутнім на робочому місці та виконувати свої посадові обов’язки. При цьому може передбачатися поділ робочого дня на частини. Тобто, фіксований час може бути встановлений з урахуванням чинних графіків відключення електроенергії (якщо графіки постійні), тобто працівник буде присутній на робочому місці в ті години, коли є електроенергія (світло, зв’язок, інтернет);

  • змінний час, протягом якого працівник на власний розсуд визначає періоди роботи в межах встановленої норми тривалості робочого часу. При встановленні змінного часу також можна брати до уваги графік погодинних відключень, а саме ті відключення світла, що не були підтверджені в цей день і час, тобто де є можливість відключення;

  • час перерви для відпочинку і харчування.

Як запровадити гнучкий режим?

Ініціатива працівника (у разі наявності домовленостей з роботодавцем) — працівник подає до роботодавця заяву з проханням встановити йому гнучкий режим. Роботодавець на підставі заяви видає відповідний наказ, в якому фіксує конкретні строки та умови застосування гнучкого режиму. Працівник обов’язково має бути ознайомлений з таким наказом під підпис.

Ініціатива роботодавця — на час загрози поширення епідемії, пандемії та (або) у разі виникнення загрози збройної агресії, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру. З таким наказом роботодавця ознайомлює працівника протягом двох днів з дня його прийняття, але до запровадження гнучкого режиму робочого часу.

Чи впливає запровадження гнучкого режиму робочого часу на оплату праці працівнику?

Ні, це не тягне за собою змін у нормуванні, оплаті праці та не впливає на обсяг трудових прав працівників.

3. Запровадження однієї із форм віддаленої роботи для працівника (дистанційна чи надомна режими роботи)

Для початку слід зазначити, що запровадження віддаленої роботи, а саме дистанційної чи надомної роботи залежить від специфіки роботи підприємства. Надомна робота характерна для працівників, яким властива праця з використанням технічних засобів (інструменту, приладів, інвентарю), необхідних для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт. У свою чергу дистанційна робота це, як правило, праця з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

Відмінності щодо надомної та дистанційної роботи

Надомна робота

Дистанційна робота

Робоче місце Фіксоване, як правило, за місцем проживання й не може бути змінено без поважних причин та без згоди роботодавця Працівник визначає його самостійно, немає прив’язки до конкретного приміщення
Може поєднуватися дистанційна робота з виконанням на робочому місці у приміщенні чи на території роботодавця
Наявність закріпленої зони робочого місця, тобто за вказаною в договорі адресою
Засоби праці Засоби виробництва, матеріали та інструменти Інформаційно-комунікаційні технології
Забезпечення засобами виробництва Як правило, надає роботодавець Забезпечення технічними засобами передбачається умовами договору, може бути визначено як роботодавцем, так і працівником
Робочий час Загальний режим роботи Працівник розподіляє робочий час на власний розсуд
Перерва для відпочинку та харчування Згідно загального режиму роботи підприємства. Гарантується період вільного часу для відпочинку (період відключення), який визначається в трудовому договорі
Правила внутрішнього трудового розпорядку На працівника поширюється загальний режим роботи підприємства, установи, організації, якщо інше не передбачено трудовим договором На працівника не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не визначено трудовим договором
Контроль за виконанням роботи Встановлюється роботодавцем Працівник подає звіти про виконану роботу

Як перевестись на надомну чи дистанційну роботу?

Ініціатива працівника (у разі наявності домовленостей з роботодавцем) — працівник може самостійно звернутися до роботодавця з проханням встановити йому дистанційну чи надомну роботу, подавши відповідну заяву. Далі роботодавець на підставі отриманої заяви має видати наказ на переведення на дистанційну чи надомну роботу. А також обов’язково ознайомити працівника з таким наказом під підпис.

Ініціатива роботодавця — на час загрози поширення епідемії, пандемії та (або) у разі виникнення загрози збройної агресії, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру. З таким наказом роботодавця ознайомлює працівника протягом двох днів з дня його прийняття, але до запровадження дистанційної чи надомної роботи.

Чи впливає запровадження надомної чи дистанційної режимів роботи на оплату праці працівнику?

Ні, це не тягне за собою змін у нормуванні, оплаті праці та не впливає на обсяг трудових прав працівників

Чи зобов’язаний роботодавець при дистанційній роботі забезпечувати працівників технічним обладнанням (акумуляторами, генераторами і т. д.) для того, щоб вони могли працювати в період відключення світла?

Порядок і строки забезпечення працівників, які виконують роботу дистанційно, необхідним для виконання ними роботи обладнанням чи виплати їм компенсацій за використання ними власного чи орендованого обладнання визначаються трудовим договором про дистанційну роботу.

А якщо між працівником та роботодавцем був укладений трудовий договір про дистанційну роботу, але пункт щодо забезпечення працівника необхідним обладнанням відсутній?

У разі відсутності у трудовому договорі положення про забезпечення працівників необхідними для виконання ними своїх обов’язків обладнанням, таке забезпечення покладається на роботодавця, який організовує встановлення та технічне обслуговування відповідних засобів, а також оплачує витрати, пов’язані з цим.

Важливо розуміти, що ми перелічили можливі (які є найбільш доцільними) варіанти дій, адже законодавством не визначеного конкретного механізму щодо дій працівника та роботодавця при відключеннях електроенергії на робочому місці. Менш поширеними варіантами є встановлення неповного робочого часу, зсуву початку робочого дня і т. д. Тому у кожному випадку потрібно діяти із урахуванням особливостей виробництва або ж специфіки діяльності конкретного підприємства чи установи.

Вас може зацікавити

Посібник «Все про дії персоналу підприємства під час відключення електроенергії»

Через перебоїв з постачанням електроенергії, відключення зв’язку, світла в цілих областях, районах, містах та селищах країни багато підприємств недієздатні функціонувати в ефективному режимі, тож зупиняються виробничі лінії, перериваються процесні ланцюги, порушуються технологічні цикли, колектив залишається без можливості виконувати поставлені завдання.
На всі питання, як діяти персоналу, відповіді у посібнику.

Придбати видання

 

Аліна Антоненко, Катерина Швець

Трудові ініціативи

Переглядів: 399 Версія для друку
 
Дивіться також:
Компенсація за відпустку працівникові, мобілізованому два роки тому
Право працівників на додаткову відпустку
Уряд вніс чергові зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних
Виплата допомоги у разі їх переведення на легшу роботу
Бронювання за Порядком № 45: відеороз’яснення від ТЦК
У яких випадках можливе відсторонення від роботи?
Бронювання працівників: що змінилося з 1 квітня?
Нюанси надання «дитячої» відпустки одинокій матері
Чи враховується стаж, набутий за кордоном?
З 4 квітня 2025 року будуть діяти нові правила оплати лікарняних
Чи потрібно повідомляти ТЦК про заброньованих працівників?
Удосконалення надомної та дистанційної роботи: прийнято закон
Перебування в полоні зарахують до страхового стажу
Трудовий стаж для пенсії
Перевіряємо правильність нарахувань за листками непрацездатності
Чи збережеться після 31 березня бронювання згідно Порядку № 45?
З якого моменту за мобілізованим зберігається місце роботи і посада?
Чи може роботодавець перенести щорічну відпустку без згоди працівника?
Законодавство про мобілізацію та військовий облік: огляд нещодавніх змін
Як зараховується страховий стаж у разі роботи з неповним робочим тижнем?
Вирішення трудових спорів на користь працівника
Затверджено показник середньої зарплати за лютий 2025 ріку
Назви професій: як вони з’являються, хто їх вигадує та на що це впливає?
Трудові відносини в умовах воєнного стану: поширені запитання
Прийняття на роботу військовозобов’язаного, у якого виявлені порушення правил військового обліку
Особливості встановлення невідповідності займаній посаді під час випробувального строку
Чи обов’язково під час війни укладати трудовий договір у письмовій формі?
Як повідомити працівнику про звільнення?
Зразок наказу про звільнення за прогул
Коли ПФУ може відхилити оцифровану трудову книжку?
Реформа у сфері праці: законодавчі ініціативи
Що змінилося в повідомленні про прийняття працівника на роботу?
Чи мають право безробітні відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
Документи для призначення «лікарняних» суміснику
Організація та проходження стажування водіїв
Перевірки ТЦК: як підготуватися і які помилки виявляють?
Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: роз’яснення МОН
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Чи можна зменшити оплату праці за час простою?
Топ-5 помилок при звільненні за ініціативою роботодавця
Чи може роботодавець відмовити в достроковому припиненні відпустки для догляду за дитиною?
Діють зміни до Порядку надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Скорочення штату або чисельності працівників: підстави та процедура звільнення
Оплачувана відпустка при народженні дитини: кому надається?
Затверджено строки зберігання документів з військового обліку
Чи зобов’язаний роботодавець зберігати трудову книжку працівника на його прохання?
Що обов’язково повинен містити трудовий договір?
Встановлення переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників
Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com