Виконання обов’язків іншого працівника під час його відсутності: що потрібно врахувати?
Новини
11.06.2024
Виконання обов’язків іншого працівника під час його відсутності: що потрібно врахувати?
Статтею 30 КЗпП України визначено, що працівник повинен виконувати доручену йому роботу особисто і не має права передоручати її виконання іншій особі, за винятком випадків, передбачених законодавством. Про це йдеться у листі Держпраці від 19.01.2024 р. № 104/2/2.1-ЗВ-24а.
Пунктом 1 роз’яснення Держкомпраці та Секретаріату ВЦРПС «Про порядок оплати тимчасового заступництва» від 29.12.1965 р. № 30/39 (із змінами, внесеними постановою Держкомпраці та Секретаріату ВЦРПС від 11.12.1986 р. № 521/30-18), передбачено, що тимчасове виконання обов’язків за посадою відсутнього працівника покладається на іншого працівника наказом (розпорядженням) по закладу. Працівникові, який заміщує, виплачується різниця між його фактичним посадовим окладом і посадовим окладом працівника, якого заміщують, за умови, що такий замісник не є штатним заступником відсутнього працівника.
Враховуючи зазначене, якщо посадовою інструкцією працівника визначено виконання обов’язків іншого працівника під час його відсутності, то таке заміщення здійснюється без видання окремого наказу та без доплати.
Вас може зацікавити
Курс підвищення кваліфікації «Кадрова справа для професіонала»
Свідоцтво державного зразка.
Підтримка експерта протягом навчання.
Супровід експертом протягом 2-х тижнів після закінчення курсів.
Доступ до Живого журналу «КАДРОВИК.UA» на 3 місяці.