Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Порушення правил військового обліку: відповідальність бізнесу
Новини
07.06.2024
Порушення правил військового обліку: відповідальність бізнесу
 

Вже більше року в Україні діють нові правила військового обліку на підприємствах, встановлені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів від 30.12.2022 р. № 1487 (далі — Порядок). Порядок передбачає низку обов’язків для роботодавців, недотримання яких може привести до притягнення до відповідальності посадових осіб.

Обов’язки роботодавця щодо військового обліку умовно можна поділити на наступні групи:

  • обов’язки щодо перевірки військово-облікових даних працівників (перевірка військово-облікових документів під час прийняття на роботу, зберігання їх копій, періодичне звіряння списків персонального військового обліку із записами у військово-облікових документах);
  • проведення роз’яснювальної роботи щодо виконання працівниками правил військового обліку, ознайомлення працівників із правилами під підпис;
  • обов’язки щодо інформування Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) про прийняття працівників на роботу, зміну військово-облікових даних працівників та про осіб, які порушують правила військового обліку;
  • обов’язки щодо оповіщення працівників про виклик до ТЦК та СП та забезпечення їх своєчасного прибуття.

Відповідальність за порушення

Невиконання підприємствами обов’язків, визначених у Порядку, має наслідком притягнення відповідальних посадових осіб до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.

Зокрема, санкція чинної частини третьої статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) передбачає, що за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період (в період воєнного стану в Україні) на посадових осіб накладається штраф у розмірі від двох тисяч до трьох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на 2024 рік це складає від 34 000 до 59 500 грн).

Порядок притягнення до відповідальності

Порушення роботодавцями обов’язків, передбачених Порядком, може бути виявлено під час перевірки ТЦК та СП, які останні мають право проводити саме з метою контролю за станом організації та ведення військового обліку.

Зокрема, районні (міські) ТЦК та СП проводять перевірки:

  • щороку (у тому числі позапланово) на підприємствах, у яких працюють військовозобов’язані, які заброньовані за цими підприємствами на період мобілізації та на воєнний час, або військовозобов’язані, яким видані мобілізаційні розпорядження;
  • один раз на чотири роки на інших підприємствах.

Обласні ТЦК та СП та Київський міський ТЦК та СП у взаємодії з обласними та Київською міською держадміністрацією проводять перевірки щороку — відповідно до затверджених розпорядженням голів обласних та Київської міської держадміністрації планів.

Крім того, у разі неможливості виконання відповідних планів з перевірки стану ведення військового обліку на підприємстві, можливим є проведення документальної перевірки шляхом надсилання до підприємств письмових запитів щодо отримання інформації.

Досить часто ТЦК та СП в ході проведення перевірок виявляють порушення відповідальними посадовими особами підприємств вимог Порядку.

Зауважимо, що відповідно до КУпАП ТЦК та СП уповноважені розглядати справи адміністративні правопорушення, передбачені статтею 210-1. Від імені ТЦК та СП адміністративні стягнення накладають їх керівники. При цьому, постанова про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена до суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суб’єкти відповідальності

Відповідальність за порушення правил військового обліку на підприємстві несе:

  • Керівник.
  • Працівник, на якого покладено обов’язки з ведення військового обліку.

Слід зазначити, що у справах про оскарження постанов про накладення адміністративного штрафу позивачі нерідко зазначають, що вони не є посадовими особами, на яких може бути покладена адміністративна відповідальність за статтею 210-1 КУпАП.

Тобто в такій категорії судових спорів суди в першу чергу встановлюють, чи покладено на певну особу організаційно-розпорядчі функції щодо ведення військового обліку на підприємстві1.

Актуальним є також питання щодо можливості притягнення до адміністративної відповідальності фізичної особи-підприємця за порушення правил військового обліку. З цього приводу зазначимо, що Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу» та Порядок не містять норми про те, що фізичні особи — підприємці зобов’язані вести військовий облік2.

Кваліфікація протиправних дій

У справах про оскарження постанов про накладення адміністративних стягнень на посадових осіб підприємств за порушення правил військового обліку суди обов’язково з’ясовують, чи встановлено та доведено ТЦК та СП порушення особами конкретних норм законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема Порядку3.

При цьому, нерідко трапляться випадки, коли ТЦК та СП при винесенні постанови про накладення адміністративного стягнення не конкретизують, які протиправні дії становлять склад адміністративного правопорушення, та яку норму вони порушують.

Проаналізувавши судову практику за останній час в таких справах, можна зробити висновки, що суди при розгляді, як правило, встановлюють:

  • чи дійсно ТЦК та СП довели порушення конкретних норм законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
  • чи описує постанова про накладення штрафу чітко склад адміністративного правопорушення, з посиланням на відповідні пункти Порядку.

Так, Восьмий апеляційний адміністративний суд у постанові від 21.02.2024 р. у справі № 456/3088/23, зазначає, що ТЦК та СП у постанові не конкретизував суті правопорушення, а також не вказав, які саме норми, передбачені Порядком було порушено працівником. За таких обставин, суд вказав, що матеріалами справи не підтверджено факту вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 КУпАП.

До прикладу, в іншій справі № 309/1632/23 ТЦК та СП в постанові конкретизував, що позивача притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 КУпАП в особливий період, яке полягало у неналежному виконанні розпорядження щодо здійснення оповіщення 12 військовозобов’язаних про їх виклик до ТЦК та СП. Такі дії призвели до порушення пп. 7 п. 24 Порядку, який встановлює обов’язок для виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо оповіщення на вимогу ТЦК та СП призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик і забезпечення їх своєчасного прибуття до ТЦК та СП. Однак, відповідно до обставин справи позивачем не було повідомлено жодного із 12 указаних у розпорядженні ТЦК та СП осіб. Восьмий апеляційний адміністративний суд у постанові від 21.06.2023 р. у цій справі дійшов висновку, що постанова за своєю формою і змістом відповідає нормам чинного законодавства, а матеріали справи не містять жодних доказів, які б свідчили про відсутність у діях посадової особи складу адміністративного правопорушення.

Повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про місце і час розгляду справи про адміністративне правопорушення

Відповідно до актуальної судової практики факт не повідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за статтею 210-1 КУпАП, про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, є підставою для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення 4.

Щодо строків складення протоколу про адміністративне правопорушення

Серед інших обставин, які з’ясовують суди при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 210-1 КУпАП, є також дотримання строків складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Проаналізувавши актуальну судову практику5, можна зробити такі висновки:

  • Протокол про адміністративне правопорушення має бути складений не пізніше 24 годин з моменту виявлення правопорушення.
  • Порушення строку складення протоколу може бути підставою для скасування постанови про накладення штрафу.

Висновки та практичні рекомендації

  • Ретельно ознайомтеся з Порядком ведення військового обліку на підприємствах.
  • Призначте відповідальну особу за ведення військового обліку та проведіть для неї відповідне навчання.
  • Регулярно проводьте роз’яснювальну роботу з працівниками щодо правил військового обліку.
  • Зверніть увагу на необхідність своєчасного інформування ТЦК та СП у випадках, визначених законодавством.
  • У разі отримання протоколу про адміністративне правопорушення, ретельно вивчіть його та за потреби зверніться за юридичною допомогою до кваліфікованих адвокатів.
  • Знання актуальної судової практики та чітке дотримання правил військового обліку допоможуть керівникам та юристам підприємств уникнути штрафних санкцій.

__________
Рішення Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 23 жовтня 2023 року у справі № 473/5038/23, рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09 листопада 2023 року у справі № 185/6974/23.
Рішення Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 20 липня 2023 року у справі № 383/1142/23.
3 Рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 04 серпня 2023 року у справі № 607/11329/23, рішення Рожищенського районного суду Волинської області від 21 серпня 2023 року у справі № 167/892/23.
Постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2023 року у справі № 451/414/23, рішення Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 02 лютого 2024 року у справі № 739/3017/23, рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 10 січня 2024 року у справі № 279/5853/23.
5 Рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09 листопада 2023 року у справі № 185/6974/23.

Вас може зацікавити

Аудит з питань військового обліку

Комплексний аналіз кадрової документації та перевірка її відповідності вимогам щодо порядку ведення військового обліку. У послугу входить:

  • перевірка наявності, заповнення та ведення всіх кадрових документів із військового обліку;
  • проведення аудиту з виїздом на підприємство та без;
  • звіт за результатами перевірки.

Отримати послугу

 

Катерина Манойленко, Ілона Рудник

ЛІГА:Бізнес

Переглядів: 693 Версія для друку
 
Дивіться також:
Бронювання за Порядком № 45: відеороз’яснення від ТЦК
У яких випадках можливе відсторонення від роботи?
Бронювання працівників: що змінилося з 1 квітня?
Нюанси надання «дитячої» відпустки одинокій матері
Чи враховується стаж, набутий за кордоном?
З 4 квітня 2025 року будуть діяти нові правила оплати лікарняних
Чи потрібно повідомляти ТЦК про заброньованих працівників?
Удосконалення надомної та дистанційної роботи: прийнято закон
Перебування в полоні зарахують до страхового стажу
Трудовий стаж для пенсії
Перевіряємо правильність нарахувань за листками непрацездатності
Чи збережеться після 31 березня бронювання згідно Порядку № 45?
З якого моменту за мобілізованим зберігається місце роботи і посада?
Чи може роботодавець перенести щорічну відпустку без згоди працівника?
Законодавство про мобілізацію та військовий облік: огляд нещодавніх змін
Як зараховується страховий стаж у разі роботи з неповним робочим тижнем?
Вирішення трудових спорів на користь працівника
Затверджено показник середньої зарплати за лютий 2025 ріку
Назви професій: як вони з’являються, хто їх вигадує та на що це впливає?
Трудові відносини в умовах воєнного стану: поширені запитання
Прийняття на роботу військовозобов’язаного, у якого виявлені порушення правил військового обліку
Особливості встановлення невідповідності займаній посаді під час випробувального строку
Чи обов’язково під час війни укладати трудовий договір у письмовій формі?
Як повідомити працівнику про звільнення?
Зразок наказу про звільнення за прогул
Коли ПФУ може відхилити оцифровану трудову книжку?
Реформа у сфері праці: законодавчі ініціативи
Що змінилося в повідомленні про прийняття працівника на роботу?
Чи мають право безробітні відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
Документи для призначення «лікарняних» суміснику
Організація та проходження стажування водіїв
Перевірки ТЦК: як підготуватися і які помилки виявляють?
Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: роз’яснення МОН
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Чи можна зменшити оплату праці за час простою?
Топ-5 помилок при звільненні за ініціативою роботодавця
Чи може роботодавець відмовити в достроковому припиненні відпустки для догляду за дитиною?
Діють зміни до Порядку надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Скорочення штату або чисельності працівників: підстави та процедура звільнення
Оплачувана відпустка при народженні дитини: кому надається?
Затверджено строки зберігання документів з військового обліку
Чи зобов’язаний роботодавець зберігати трудову книжку працівника на його прохання?
Що обов’язково повинен містити трудовий договір?
Встановлення переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників
Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року
Невикористана відпустка під час дії воєнного стану
Чи обов’язково ФОПу розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку?
Зміни в трудових відносинах, які нас чекають
Як довго можна отримувати допомогу з безробіття та хто на неї має право?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com