Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Що таке ринкова заробітна плата і де її шукати?
Новини
02.06.2023
Що таке ринкова заробітна плата і де її шукати?
 

Питання про заробітну плату — як перший поцілунок. Кожен до цього підходить по-різному. Хтось готується та читає багато статей, а хтось іде за шляхом «якось воно буде». Хтось радиться з близькими, а хтось покладається суто на власні відчуття. Втім, так чи інакше, без запитання про заробітну плату не обходиться жоден пошук роботи.

Крім цікавих задач, дружного колективу та стильного офісу на роботі ми отримуємо заробітну плату. Часто для кандидатів це є одним із найважливіших факторів під час ухвалення рішення щодо певної вакансії. Проте іноді люди не до кінця розуміють, як у компанії формується показник заробітної плати і як саме варто відповісти на запитання про свої очікування так, щоб отримати гідну оплату за виконання своїх завдань. Про все це ми поговоримо в статті.

Але спершу — дисклеймер. Далі в матеріалі я буду вказувати цифри та використовувати умовні позначення. Вони не є реальними показниками заробітних плат. Всі цифри уявні та мають на меті допомогти розкрити тему наочно.

Щоб знайти відповіді на запитання про рівень заробітної плати, маємо заглибитись в тему та з’ясувати, як саме формується поняття «ринкова заробітна плата».

Іноді у пошукачів може складатись враження, що рівень заробітної плати компанії беруть «зі стелі», або намагаються знайти спеціаліста, який буде виконувати все й одразу «за три копійки».

Але це зовсім не так. Якщо поглянути на великі міжнародні корпорації, то, зазвичай, у структурі HR-відділу є спеціаліст, основна задача якого — розробити чесну систему оплати для усіх співробітників, залежно від ринкових умов оплати праці та рівня складності задач, які вони виконують.

Для розуміння ринкових умов компанії звертаються до HR-компаній за аналітикою. В UniSkill, наприклад, ми визначаємо, який рівень заробітної плати є ринковим для тієї чи іншої позиції в тій чи іншій сфері. Це доволі кропітка робота, в деталі якої я не буду заглиблюватись в рамках цієї статті. В результаті проведення аналітики, компанія-замовник отримує інформацію про те, який рівень заробітної плати, матеріальних та нематеріальних бонусів надають своїм співробітникам компанії в такій самій/суміжній сфері.

Спираючись на розуміння ринкових умов, компанії розробляють грейдингову систему. Це система, яка визначає рівень заробітних плат, залежно від рівня експертизи співробітника.

Вона містить не тільки рівень заробітної плати, а й всі додаткові бонуси та переваги, які надає компанія.

Грейдингова система базується на показниках аналітики ринкових заробітних плат, але зовсім не означає, що компанії намагаються «підігнати» свої умови під умови інших компаній.

Наприклад, «Компанія А» надає співробітникам можливість працювати віддалено та заробітну плату у розмірі 8. Водночас «Компанія В» очікує, що співробітники будуть щодня працювати в офісі, але готова запропонувати заробітну плату у розмірі 10.

Такі підходи допомагають будувати на ринку здорову конкуренцію та дають кандидатам можливості для вибору найкращого роботодавця для себе.

Повернімося до грейдингової системи. Якщо пояснювати дуже-дуже просто, то грейдингова система має такий виглядає:

Грейд Заробітна плата Бонуси
А — виконання функцій 10–20 Медичне страхування
В — виконання функцій + управління командою 40–50 10% Медичне страхування, компенсація обідів
С — виконання функцій + управління командою + розробка стратегії та її реалізація 80–100 30% Медичне страхування, компенсація обідів, корпоративне авто

Отже, якщо ваша експертиза відповідає грейду А, В або С — то ваш потенційний рівень заробітної плати в даній компанії буде в проміжку від 10 до 20, від 40 до 50, або від 80 до 100 відповідно.

Варто зауважити, що часто у цей проміжок закладено підвищення заробітної плати до моменту, коли людина перейде на наступний грейд і почне виконувати задачі наступного рівня. Тому компанії не завжди готові запропонувати новому співробітнику найбільший з можливих рівень заробітної плати, адже у більш довготривалій перспективі це може негативно позначитись на тривалості та якості роботи співробітника в компанії.

Під час роботи над вакансією HR або рекрутер має розуміння про грейд співробітника, якого шукає компанія та приблизний рівень заробітної плати, яку він буде отримувати. У більшості ситуацій, якщо заробітна плата, закладена в бюджеті вакансії, не збігається з очікуваннями пошукача — це означає, що кандидат має або вищий, або нижчий рівень експертизи, ніж передбачає ця роль.

Тепер, розуміючи, як компанії визначають рівень заробітної плати, яку готові запропонувати кандидату, погляньмо на ринок з іншого боку, очима самого кандидата.

Згадайте свій досвід. Як ви зазвичай відповідаєте на запитання про очікуваний рівень заробітної плати? Називаєте суму одразу, чи чекаєте, поки співрозмовник озвучить певні рамки? Ініціюєте обговорення цієї теми, чи чекаєте поки вас запитають? Яку суму ви називаєте та чому саме таку?

Часто, спілкуючись про рівень заробітної плати, кандидати називають або таку саму суму, яку отримують в поточній компанії (отримували на попередньому місці роботи), або трохи вищу.

Це цілком зрозуміло, адже спиратись на свій досвід — це найпростіший спосіб оцінити ринок. Гірше, коли люди спираються суто на власні побажання та ігнорують інформацію ззовні.

Існує ще один спосіб оцінки ринкових заробітних плат. Я маю на увазі оцінку медіани, верхнього та нижнього квартилів. На цьому моменті може стати трохи нудно. Але не лякайтесь, все не так складно.

Перш за все, потрібно зібрати дані щодо рівня заробітних плат від пошукачів та компаній щодо певної позиції. Для цього можна використовувати інформацію з відкритих джерел — сайти пошуку роботи. Якщо ви маєте інші джерела інформації, не нехтуйте ними також.

Варто зауважити, що рівні заробітних плат можуть відрізнятись також залежно від сфери, тому для більшої точності раджу проводити оцінку окремо для позицій в різних сферах.

Алгоритм наступний:

  • Заходимо на сайти пошуку роботи та фіксуємо заробітні плати, які пропонують спеціалістам на певній вакансії.

Припустимо, це 10; 100; 30; 20; 50; 20; 120; 70; 20; 30; 40; 50.

  • Далі відкриваємо розділ «для роботодавця» та знаходимо кандидатів, які розглядають відповідні вакансії.

Припустимо, це 100; 20; 30; 80; 20; 50; 70; 20; 30; 40; 20; 50.

  • Тепер впорядкуємо ці всі значення за зростанням.

10; 20; 20; 20; 20; 20; 20; 20; 30; 30; 30; 30; 40; 40; 50; 50; 50; 50; 70; 70; 80; 100; 100; 120.

В отриманому списку з 24 значень, медіаною буде вважатись число, яке займає середину списку. В цьому випадку, це 12 число — 30. Це і є середнє значення заробітних плат для даної вибірки.

Далі ми можемо знайти нижній та верхній квартиль. Для цього визначаємо число, яке займає першу та третю чверть списку. В даному випадку — це 6 та 18. Тобто нижній квартиль — 20. Верхній квартиль — 50.

Вітаю, щойно ви провели аналітику заробітних плат та визначили, що на ринку заробітні плати для обраної позиції коливаються в межах 20–50, з медіаною — 30. Було не так складно, як здавалось на перший погляд, правда ж?

Тепер, спілкуючись з рекрутерами та HR-ми, ви зможете, спиратись на аналітику ринку, більш чітко та впевнено формулювати ваші очікування щодо заробітної плати.

Ба більше, обізнаність в показниках ринку допоможе вам уникнути шахраїв. Якщо ви отримаєте пропозицію, яка в рази вища за ринкові умови — це привід замислитись. З чим це пов’язано?

Цілком можливо, що компанія шукає співробітника терміново і тому готова запропонувати умови вищі, ніж ринкові. Це також може бути пов’язано і з іншими причинами, наприклад, велика плинність кадрів, регулярні невиплати заробітних плат або власники компанії пов’язані з країнами-агресорами.

Не варто зачаровуватись високою заробітною платою, але й відмовлятись від пропозицій, які передбачають заробітні плати вищі від ринкових, теж не варто. Довіряйте, але перевіряйте.

Також, як вже зазначалось вище, у грейдингову систему компанії закладають додаткові матеріальні та нематеріальні бонуси. І для деяких людей наявність медичного страхування або корпоративного автомобіля може бути більш вагомим критерієм вибору роботодавця, аніж заробітна плата. А для когось — навпаки, ці фактори будуть не такі критичні, як фінальна сума, яку вони зможуть заробити на даній позиції.

Отже, спілкуючись про рівень заробітної плати з представником компанії, варто, перш за все, тримати в фокусі розуміння ринкових показників, а також критеріїв, які важливі персонально для вас. Я завжди раджу дивитись на заробітну плату як комплексний показник, який містить різні фактори і не обмежуватись суто однією цифрою.

Перед початком пошуку роботи проаналізуйте ринок. Подумайте, які умови могла б запропонувати вам компанія, щоб ви погодились розглянути позицію з нижчою заробітною платою? А за який рівень заробітної плати ви готові були б поступитись важливими для вас бонусами?

Маючи відповіді на ці запитання, вам буде значно простіше відповідати на запитання рекрутерів та HR-спеціалістів про рівень заробітної плати, а також відфільтрувати пропозиції та знайти вакансію своєї мрії в найкоротші терміни!

Вас може зацікавити

Курс «Підвищення кваліфікації кадровиків. Профі»

Курс оновлено з урахуванням питань щодо воєнного стану в країні.
Курс складається з 8 тематичних модулів.
Кожен модуль наповнений відео + пакет необхідних документів.
Програма навчання розрахована на кадровиків, що мають досвід та прагнуть отримати глибші знання у своїй практичній діяльності.

Придбати курс

 

Валерія Крамар

Rabota.ua

Переглядів: 795 Версія для друку
 
Дивіться також:
Бронювання за Порядком № 45: відеороз’яснення від ТЦК
У яких випадках можливе відсторонення від роботи?
Бронювання працівників: що змінилося з 1 квітня?
Нюанси надання «дитячої» відпустки одинокій матері
Чи враховується стаж, набутий за кордоном?
З 4 квітня 2025 року будуть діяти нові правила оплати лікарняних
Чи потрібно повідомляти ТЦК про заброньованих працівників?
Удосконалення надомної та дистанційної роботи: прийнято закон
Перебування в полоні зарахують до страхового стажу
Трудовий стаж для пенсії
Перевіряємо правильність нарахувань за листками непрацездатності
Чи збережеться після 31 березня бронювання згідно Порядку № 45?
З якого моменту за мобілізованим зберігається місце роботи і посада?
Чи може роботодавець перенести щорічну відпустку без згоди працівника?
Законодавство про мобілізацію та військовий облік: огляд нещодавніх змін
Як зараховується страховий стаж у разі роботи з неповним робочим тижнем?
Вирішення трудових спорів на користь працівника
Затверджено показник середньої зарплати за лютий 2025 ріку
Назви професій: як вони з’являються, хто їх вигадує та на що це впливає?
Трудові відносини в умовах воєнного стану: поширені запитання
Прийняття на роботу військовозобов’язаного, у якого виявлені порушення правил військового обліку
Особливості встановлення невідповідності займаній посаді під час випробувального строку
Чи обов’язково під час війни укладати трудовий договір у письмовій формі?
Як повідомити працівнику про звільнення?
Зразок наказу про звільнення за прогул
Коли ПФУ може відхилити оцифровану трудову книжку?
Реформа у сфері праці: законодавчі ініціативи
Що змінилося в повідомленні про прийняття працівника на роботу?
Чи мають право безробітні відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
Документи для призначення «лікарняних» суміснику
Організація та проходження стажування водіїв
Перевірки ТЦК: як підготуватися і які помилки виявляють?
Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: роз’яснення МОН
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Чи можна зменшити оплату праці за час простою?
Топ-5 помилок при звільненні за ініціативою роботодавця
Чи може роботодавець відмовити в достроковому припиненні відпустки для догляду за дитиною?
Діють зміни до Порядку надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Скорочення штату або чисельності працівників: підстави та процедура звільнення
Оплачувана відпустка при народженні дитини: кому надається?
Затверджено строки зберігання документів з військового обліку
Чи зобов’язаний роботодавець зберігати трудову книжку працівника на його прохання?
Що обов’язково повинен містити трудовий договір?
Встановлення переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників
Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року
Невикористана відпустка під час дії воєнного стану
Чи обов’язково ФОПу розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку?
Зміни в трудових відносинах, які нас чекають
Як довго можна отримувати допомогу з безробіття та хто на неї має право?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com