З початку воєнної агресії росії та введення в державі воєнного стану, надзвичайно актуальним стало питання прогнозованості ведення бізнесу. На додаток, в умовах загальної мобілізації та непередбачуваності для стабільної роботи бізнесу визначальним є впровадження прозорої системи бронювання працівників за підприємствами від мобілізації.
Так, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» від 03.03.2022 р. № 194, якою була проваджена відповідна процедура.
В той самий час, на превеликий жаль, практична реалізація процедури фактично суттєво загальмувалась з початку травня у зв’язку з неможливістю виконання певних положень, зокрема, укладання договорів на мобілізаційні завдання, яких, у більшості випадків, просто не виявилося на рівні органів місцевої влади. Окрім того, навіть у випадку наявності такого завдання, час погодження бронювання органами влади на практиці становить 5–6 тижнів, що, на переконання бізнесу, є надзвичайно довго, адже у підприємців планування діяльності відбувається на тиждень-два.
Неодноразово виникали й неузгодженості стосовно формату документа, яким підтверджується таке бронювання та необхідних віз і реквізитів на ньому, питання з виїздом заброньованих працівників закордон у виробничих цілях не зважаючи на наявність усіх передбачених законодавством документів. Водночас чинні бронювання дійсні пів року і з вересня майже вся економіка України може опинитися у ситуації, коли у будь-який момент критичні для роботи підприємства працівники можуть бути мобілізовані.
Така невизначеність підходу зі сторони органів державної влади не лише створює некомфортні умови для роботи бізнесу, але і суттєво сповільнює роботу і так в непрості часи. Безумовно, бізнес розуміє всю складність ситуації, в якій опинилась країна, органи державної влади, власне, як і бізнес. Безумовно, аби з нею справитись потрібна ефективна робота на фронті, але й економіка та бізнес мають працювати також, адже без економічної стійкості країні встояти буде важко.
Так, за наявною інформацією, Урядом напрацьовуються зміни до Постанови № 194 з метою урегулювання проблем, які виникли протягом «першої хвилі бронювань». Тож Європейська Бізнес Асоціація звертається до Уряду з проханням врахувати найбільш критичні проблеми — надати більшої прозорості, а також забезпечити єдиний формат і порядок бронювання працівників.
Зокрема, спільнота пропонує врахувати 6 наступних пропозицій:
- Дозволити бронювати військовозобов’язаних, які до цього не проходили військової служби, оскільки цей фактор впливає на критичність того чи іншого працівника для підприємства і потенційна мобілізація, наприклад, головного технолога, може повністю зупинити підприємство.
- Чітко зафіксувати термін дії бронювання (не «до шести місяців», а «шість місяців»), оскільки створення так званої «виделки терміну» може призводити до корупційних ризиків.
- Встановити чіткі терміни погодження бронювань та видачі відповідних наказів та витягів.
- Скасувати необхідність повторного завірення витягів з наказів про бронювання у Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (оскільки накази із переліками осіб і так проходить погодження в Міноборони), а також проінформувати усі органи місцевої та центральної влади щодо необхідності визнання таких документів.
- Дозволити бронювати до 70% персоналу без необхідності укладання мобілізаційних завдань, яких, як показала практика, на місцях майже немає для більшості галузей економіки.
- Диджиталізувати процес подачі документів на бронювання та створити єдиний цифровий реєстр заброньованих з доступом до нього усіх зацікавлених органів влади та підприємств.
Зазначені пропозиції дозволять безперебійно працювати більшості підприємств, які забезпечують економічну та продовольчу безпеку держави, а також залишать достатнє вікно можливостей для проведення мобілізації. Щиро сподіваємось, голос бізнесу все ж буде почуто!