В українському законодавстві закріплено безліч соціальних виплат, які насправді не виконуються. Тож акценти системи соцзабезпечення необхідно змістити з соціальних виплат на соціальні послуги.
Комітет Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів розпочав роботу з напрацювання проекту Соціального кодексу України.
Соціальний кодекс України міститиме алгоритм реалізації соціальних прав і гарантій людини і громадянина, зокрема на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, а також механізм соціального захисту громадян, які потрапили у складні життєві обставини.
На базі комітету створено робочу групу. Під час роботи над документом, серед іншого, будуть вивчатися міжнародні та європейські соціальні стандарти, у тому числі стандарти права на гідний рівень життя, стандарти соціального та пенсійного забезпечення.
Уже не один рік в Україні дискутується питання об’єктивної обмеженості державного бюджету для виконання історично та політично створених норм законодавства щодо соціального забезпечення тієї чи іншої категорії громадян. Водночас законотворча практика цивілізованих країн свідчить, що соціальна політика держав має розроблятися з урахуванням їх фінансової спроможності та згоди суспільств фінансувати окремі категорії населення відповідно до обставин, що виникають.
«Потрібно зробити те, що Європейський Комітет соціальних прав називає повною зміною політико-соціальної платформи у державі. Має бути повністю змінене розуміння системи соціального забезпечення, необхідно змістити акцент з соціальних виплат на соціальні послуги. Наразі в українському законодавстві закріплено безліч соціальних виплат, які насправді не виконуються, що породжує лише проблеми у державі. Допомога має надаватися адресно особам, які знаходяться у складних життєвих обставинах, а не в залежності від категорії, яку людина отримала. І основна сума такої допомоги має збільшуватися, щоб її обсяг забезпечував нормальний рівень життя людини», — зазначила керівник проекту Ради Європи «Подальша підтримка розвитку соціальних прав людини в Україні» Сюзанна Мнацаканян, яку призначили координатором утвореної робочої групи.