До Верховної Ради внесено законопроект № 7464 про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо рівних можливостей матері і батька, які є військовослужбовцями, на догляд за дитиною в особливий період.
На погляд ініціаторів законопроекту, вказані норми Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» суперечать нормам Кодексу законів про працю України та Закону України «Про відпустки» та є дискримінаційними та патерналістськими за своєю суттю.
Автори зазначають, що більшість країн НАТО надають відпустку для догляду за дитиною військовослужбовцям-чоловікам на однакових умовах із жінками, до того ж із можливістю використовувати її частинами батьку та матері по черзі (наприклад, Австралія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Канада, Хорватія, Німеччина, Греція, Угорщина, Литва, Сербія, Словаччина, Словенія, Іспанія тощо).
Право на батьківські відпустки узгоджується з:
- Резолюцією Парламентської Асамблеї Ради Європи № 2079 (2015) «Рівність і спільна батьківська відповідальність: роль батька».
- Директивою 2010/18/EU від 08 березня 2010 року про імплементацію переглянутої рамкової угоди щодо батьківської відпустки (ст. 424, додаток XL Угоди про асоціацію між Україною та ЄС) + постанова КМУ «Про виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони» від 25 жовтня 2017 року № 1106.
Таку ж позицію займає і Велика палата Європейського суду з прав людини в справі від 22.03.2012 «Костянтин Маркін проти Росії» (заява № 30078/06). ЄСПЛ зауважив, що відпустка для догляду за дитиною повинна надаватися рівноцінно як військовослужбовцям-чоловікам, так і військовослужбовцям-жінкам, інакше це буде вважатися порушенням ст. 8 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод, яка гарантує право на повагу до сімейного життя, та ст. 14, що забороняє дискримінацію.
Даним законопроектом пропонується усунути «законодавчі прогалини», зокрема, автори ініціативи пропонують надати можливість отримувати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як рівне право кожного з батьків дитини і військовослужбовцям.