Що таке звільнення у зв’язку із скороченням?
У Кодексі законів про працю є п. 1 ст. 40, який визначає, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадках:
- змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації;
- скорочення чисельності або штату працівників.
І також є п. 4 ст. 36 КЗпП, де написано, що припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників.
Ст. 43 КЗпП — Розірвання трудового договору з підстав п. 1.ч. 1 ст. 40 КЗпП може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.
Держпраці роз’яснює, що зміни в організації виробництва і праці — це раціоналізація робочих місць, уведення нових форм організації праці, серед них перехід на бригадну форму організації праці, і, навпаки, впровадження передових методів, технологій тощо.
У листі Мінсоцполітики від 13.04.2017 р. № 159/0/22-17 вказано, що зміни в організації виробництва і праці — об’єктивно необхідні дії власника, обумовлені впровадженням нової техніки, нових технологій, вдосконаленням структури підприємства.
Роботодавець повинен видати наказ про внесення змін в організацію виробництва і праці, в якому розкривається зміст цих змін.
Скорочення обсягів продажу продукції не може бути визнано зміною в організації виробництва і праці, але наявність таких обставин може спричинити раціоналізацію робочих місць, що визнається зміною істотних умов праці.
Щодо реорганізації
Реорганізація — це форма припинення юридичної особи, в результаті чого права та обов’язки переходять до правонаступників шляхом:
- злиття;
- поєднання;
- поділу;
- виділення;
- перетворення.
Вона може здійснюватися:
- за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами;
- за рішенням суду або відповідних органів державної влади (у випадках, передбачених законом).
Якщо відбувається організація, то можна працівників перевести на інше підприємство. Стаття 32 КЗпП вказує, що у разі, якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за п. 6 ст. 36 цього Кодексу.
Що може зробити роботодавець, якщо відбуваються певні зміни в організації виробництва та праці?
- Перевести до іншого підприємства (якщо реорганізація, ліквідація), тобто застосувати ст. 32, п. 4. ст. 36 КЗпП.
- Звільнити у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу (п. 6 ст. 36 КЗпП), проте не рекомендується застосовувати цю статтю під час воєнного стану.
- Звільнити у зв’язку із скороченням чисельності або штату працівників (п. 1. ст. 40 КЗпП).
Покрокова інструкція звільнення у зв’язку із скороченням:
- Видається наказ про зміни в організації виробництва і праці:
- ліквідація;
- реорганізація;
- банкрутства;
- перепрофілювання підприємства, установи, організації.
- Готується новий штатний розпис.
- Видається наказ про скорочення чисельності або штату працівників, додатком є — новий штатний розпис з датою його введення в дію (обов’язково вказати дату, коли він вводиться в дію).
- Письмово повідомляємо профспілку про майбутні скорочення за 3 місяці до звільнень працівників.
- Визначаємо осіб, які мають переважне право на залишення на посаді:
- у вигляді доповідної записки, або протоколу комісії, або наказу;
- складаємо порівняльну таблицю.
- Попереджаємо працівників про звільнення за 2 місяці, для держслужбовців — за 1 місяць):
- вказуємо причину — у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, скорочення чисельності та штату працівників;
- пропонуємо вакантні посади;
- дата звільнення, підпис працівника.
- Отримати рішення профспілки про згоду на розірвання трудового договору з підстав, п. 1 ч. 1 статті 40 КЗпП щодо кожного працівника. Рішення приймається протягом 15 днів, протягом 3 днів повідомляється роботодавцю.
- Повідомити територіальний відділ державної служби зайнятості про заплановане масове вивільнення працівників. (ст. 48 Закону України «Про зайнятість населення»).
- Видати наказ про звільнення у зв’язку із скороченням на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП.
Кого заборонено звільняти під час реорганізації:
- працівників у відпустці, на лікарняному чи декреті (ч. 3 ст. 40 КЗпП);
- жінок, які вагітні або мають дітей віком до 3-х років, а в окремих ситуаціях дітей до 6 років (ч. 3 ст. 184 КЗпП).
- одиноких матерів, якщо є дитина віком до 14 років або дитина має інвалідність (якщо дитина має інвалідність, то для застосування даної норми мати повинна мати статус одинокої);
- молоді працівники віком до 28 років, для яких це робоче місце є першим — протягом 2 років; молоді спеціалісти, які навчалися за замовленням підприємства у державному навчальному закладі — протягом 3 років (ст. 197 КЗпП).
Попередження про звільнення працівника у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, скорочення чисельності та штату працівників
Роботодавець зобов’язаний повідомляти про звільнення за 2 місяці навіть під час військового стану (ст. 3 Закону № 2136 не застосовується щодо процедури скорочення).
Якщо звільнення є масовим, то додатково повідомляємо центр зайнятості.
Є встановлена форма звітності, яка затверджена наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.03.2021 р. № 563.
Звітність формується та подається до центру зайнятості (районного, філії регіонального) за місцем провадження господарської діяльності за 2 місяці до самого скорочення.
Помилки, які допускають роботодавці при скороченні
- Не вказують причину скорочення (зміна в організації виробництва та праці у зв’язку з реорганізацією шляхом приєднання).
- Не попереджають письмово працівників про скорочення за 2 місяці.
- Не пропонують вакантні посади (протягом 2-х місяців), всі вільні посади.
- Не фіксують відмову працівника від запропонованої посади.
- Не складають порівняльну таблицю працівників, що мають переважне право.
- Не повідомляють профспілку про вивільнення працівників за 3 місяці. Не отримують рішення профспілки про згоду за звільнення.
- Не ознайомлюють з наказом про звільнення (зміни до ст. 47 КЗпП). Треба фіксувати відмову від ознайомлення (актом) та направляти копію наказу на адресу працівнику цінним листом з описом вкладення.
- Звільняють під час лікарняного або відпустки. Виправити — змінити дату звільнення в наказі.
- В день звільнення не проводять повного розрахунку з працівниками (компенсація за невикористану відпустку).
Ганна Лисенко