Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Робота та волонтерство: як поєднати?
Новини
24.05.2022
Робота та волонтерство: як поєднати?
 

Реалії сьогодення, пов’язані з війною в Україні, вносять свої корективи у життя кожного. Багато українців у цій жахливій реальності знайшли свій поклик у волонтерстві, адже допомога одне одному зараз надзвичайно актуальна та життєво необхідна. Але одна справа, коли людина має на це час, а інша, коли вона працює і має думати ще й про заробіток на прожиття. Як поєднати роботу з волонтерством? Чи взагалі це можливо?

Відносини, пов’язані з провадженням волонтерської діяльності в Україні, регулює Закон України «Про волонтерську діяльність» від 19.04.2011 р., відповідно до статті 1 якого волонтерська діяльність — це добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги.

Волонтерство за своєю сутністю є формою благодійної діяльності, але допомога у вигляді безоплатного виконання робіт або надання послуг особами, що здійснюється на основі сімейних, дружніх чи сусідських відносин, не є волонтерською діяльністю відповідно до чинного законодавства.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю.

Особливості трудових відносини працівників у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 р., визначає Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р.

У свою чергу одним із обов’язків працівника, передбачених статтею 30 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) є обов’язок особисто виконувати доручену йому роботу.

Також чинним законодавством встановлюються і норми робочого часу, яких працівник має дотримуватися. Так, відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» нормальна тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану не може перевищувати 60 годин на тиждень.

Відсутність на роботі працівника через зайнятість волонтерською діяльністю не вважатиметься для роботодавця поважною причиною та може мати для працівника негативні наслідки, оскільки волонтерство у робочий час чинними нормативно-правовими актами не передбачено.

Як діяти, коли людина не хоче вибирати між роботою і волонтерством, між обов’язком та покликом душі, між необхідністю заробляти на життя та потребою творити добрі справи?

У такому разі, якщо особа, яка працює, не може волонтерити у позаробочий час чи у вихідні дні, але водночас не хоче втратити роботу, то вона має з власної ініціативи узгодити ці питання з роботодавцем в рамках чинного законодавства.

Є кілька шляхів поєднати роботу та волонтерство, але можливість обрати один з них залежить від різних факторів, зокрема, особливостей та специфіки роботи працівника, його відносин з роботодавцем, потреби у коштах (заробітній платні), виду здійснюваної волонтерської діяльності тощо. Розглянемо їх детальніше.

Оформлення відпустки на роботі

Віднайти потрібний час для зайняття волонтерством може допомогти оформлення одного з видів відпустки. Перевагою такого варіанту є можливість витрачати на волонтерство протягом періоду відпустки стільки часу, скільки бажає та може собі дозволити особа.

Працівник може звернутися до роботодавця з проханням надання йому щорічної основної відпустки з урахуванням особливостей, встановлених частиною 1 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», якою передбачено, що у період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні.

Також працівнику може бути надано щорічну додаткову відпустку, передбачену КЗпП та Законом України «Про відпустки» від 15.12.1996 р., якщо особа має право на таку відпустку.

Крім того, працівник може звернутися до роботодавця з проханням надати йому відпустку без збереження заробітної плати, у такому разі недоліком для працівника є відсутність її оплати та незарахування періоду такої відпустки у трудовий стаж працівника.

При цьому слід звернути увагу на те, що з підстав, передбачених статтею 25 Закону України «Про відпустки», роботодавець у обов’язковому порядку надає таку відпустку визначеної тривалості вказаним категоріям працівників за їх бажанням.

Поряд з тим, статтею 26 згаданого Закону передбачено надання відпустки без збереження заробітної плати за згодою сторін. Причому відповідно до частини 3 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною 1 статті 26 Закону України «Про відпустки» (тобто понад 15 діб).

Важливо. У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури (частина 2 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про критичну інфраструктуру» від 16.11.2021 р. (який вводиться в дію 15.06.2022) об’єкти критичної інфраструктури — це об’єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам. Вказаним законом запроваджено Реєстр об’єктів критичної інфраструктури, де у відкритому доступі буде інформація про вказані об’єкти (крім інформації з обмеженим доступом).

Встановлення за згодою з роботодавцем неповного робочого часу

Статтею 56 КЗпП передбачено можливість за угодою між роботодавцем та працівником встановлення неповного робочого дня або неповного робочого тижня, при цьому оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» для працівників, яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, тривалість робочого часу не може перевищувати 50 годин на тиждень.

Встановлення гнучкого режиму робочого часу

Враховуючи положення статті 60 КЗпП гнучкий режим робочого часу — це форма організації праці, за якою допускається встановлення іншого режиму роботи, ніж визначений правилами внутрішнього трудового розпорядку, за умови дотримання встановленої денної, тижневої чи іншої, встановленої на певний обліковий період (тиждень, місяць, квартал, рік тощо), норми тривалості робочого часу.

Такий режим робочого часу може встановлюватись за заявою працівника з прийнятними для нього часовими межами графіка роботи і передбачає:

  • фіксований час, протягом якого працівник обов’язково повинен бути присутнім на робочому місці та виконувати свої посадові обов’язки. При цьому може передбачатися поділ робочого дня на частини;
  • змінний час, протягом якого працівник на власний розсуд визначає періоди роботи в межах встановленої норми тривалості робочого часу;
  • час перерви для відпочинку і харчування.

Надання працівнику можливості працювати дистанційно

Дистанційна робота передбачена статтею 602 КЗпП і являє собою форму організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

У разі запровадження дистанційної роботи працівник самостійно визначає робоче місце та несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на ньому. При дистанційній роботі працівник розподіляє робочий час на власний розсуд, на нього не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не визначено трудовим договором.

Отже, обравши один з вищевказаних шляхів поєднання роботи та волонтерської діяльності, працівник зможе віднайти власний баланс між трудовими відносинами та корисними неприбутковими справами в такий складний для кожного з нас час.

Крім того, якщо в умовах воєнного стану так склалося, що працівнику встановлено вимушений простій не з його вини або призупинено дію трудового договору і у нього з’явилося багато вільного часу, то частину цього часу також можна використати, допомагаючи іншим.

Координаційний центр з надання правової допомоги

Переглядів: 844 Версія для друку
 
Дивіться також:
Списки працівників-призовників до ТЦК та СП: не забудьте подати до 1 грудня
Коли працівник може не повертати гроші за невідпрацьовані дні відпустки?
Нарахування та оплата «лікарняних» у 2024 році
Послуги для роботодавця на порталі ПФУ
Які є пільги та компенсації за роботу у шкідливих та важких умовах праці?
Списки працівників для медоглядів: як скласти та що потрібно встигнути зробити до 1 грудня?
Обов’язки роботодавця, який працевлаштовує осіб з інвалідністю
Оплата лікарняного працівнику, з яким призупинено дію трудового договору
Затримка розрахунку при звільненні
Правила внутрішнього трудового розпорядку: зразок складання
Звільнення за власним бажанням під час «лікарняного»
Деякі особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану
Матеріальна допомога на оздоровлення
Як вирізняються виплати у працюючих і непрацюючих пенсіонерів: чи вигідно продовжувати працювати?
Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття
Мобілізація працівника одразу після відпустки
Кабмін оновив порядок бронювання працівників
Тривалість оплачуваного «лікарняного» планують збільшити
Розрахунок компенсації відпустки при звільненні
У якому випадку донору крові лікарняний оплачується в розмірі 100%?
Розбронювання працівників підприємства
Як дізнатись про результати оцифрування трудової книжки?
Чи повернуть сумісникам оплату за «лікарняними»?
Все, що потрібно знати про трудовий договір
«Лікарняні» у період мобілізації
Звільнення водія, який втік за кордон під час рейсу
Для яких категорій іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Додаткова відпустка на дітей: всі правила надання
Оцифрування трудової книжки без електронного цифрового підпису
Чи можна не оплачувати «лікарняний» працівникові, якщо він в цей час працював?
Працівник-сумісник у відрядженні за основним місцем роботи: як оформити відсутність на роботі?
Ветеранська політика у трудових відносинах
Чи може працівник відкликати заяву про звільнення за згодою сторін?
Як впливає відпустка, отримана авансом, на відпустку наступного року?
Визначення посади у штатному розписі: які обмеження врахувати?
Хто має право на дострокову пенсію у зв’язку із скороченням штату?
Як підготуватися до перевірки підприємства ТЦК?
Кого не штрафують за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю?
Надання відпусток працівникам закладів освіти
Повноваження заступника у відсутність директора: чи достатньо посадової?
Як зараховується період отримання пенсії по інвалідності до страхового стажу для оплати «лікарняних»?
Що слід зробити у разі мобілізації працівника?
У яких випадках роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників засобами індивідуального захисту?
Чи зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, період перебування в оплачуваній відпустці?
Як здійснюються виплати за листками непрацездатності?
Паперова трудова книжка: як виправити помилку в даті народження?
Як табелювати сумісника, який знаходиться у відрядженні за основним місцем роботи?
Нюанси виплати компенсації за дні невикористаної відпустки держслужбовцю
Чи може уповноважена особа вносити дані про зміни у трудових відносинах?
Оплата роботи працівнику у вихідний день
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com