МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 3 серпня 2005 р. № 18-441-1
Про розгляд звернення [щодо обчислення середньої заробітної плати для розрахунку щорічної відпустки]
Міністерство праці та соціальної політики України розглянуло лист щодо застосування Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок), при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку щорічної відпустки.
Відповідно до пункту 2 Порядку оплата часу щорічної відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
Працівникові, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.
При обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки; премії, що не носять разового характеру; винагороди за підсумками річної роботи; доплата до мінімальної заробітної плати та вислугу років тощо. При цьому слід врахувати, що одноразова винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років враховується при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження лише за умов, що вона була нарахована і виплачена в поточному році за попередній.
При обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час щорічних відпусток або компенсації за невикористані відпустки, крім зазначених вище виплат, до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Щодо застосування пункту 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати, то коригування середньої заробітної плати передбачено для того, щоб працівники у випадку підвищення тарифних ставок (окладів) при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження відповідно до норм Порядку, не втратили в заробітку.
Так, цим пунктом передбачено, що у випадку, коли на підприємстві відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах, відбулось підвищення тарифних ставок і посадових окладів, як у розрахунковому періоді, так і періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, в т. ч. надбавка за ранг, премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення.
Доплата до розміру мінімальної заробітної плати, яка виплачується в розрахунку середньої заробітної плати не коригується.
Коефіцієнт, на який необхідно прокоригувати виплати, що включаються при обчисленні середньої заробітної плати, розраховується шляхом ділення тарифної ставки (окладу), встановленого працівнику після підвищення, на тарифну ставку (оклад), яку він мав до підвищення.
На госпрозрахункових підприємствах і в організаціях коригування заробітної плати та інших виплат провадиться з урахуванням їх фінансових можливостей.
При цьому, звертаємо увагу на те, що у випадку, коли в розрахунковому періоді або періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, на підприємстві відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) лише окремій категорії працівників, коригування середнього заробітку не провадиться.
Директор Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці |
О. ТОВСТЕНКО |
|