Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Які документи подає особа з інвалідністю під час прийняття на роботу
Новини
24.09.2021
Які документи подає особа з інвалідністю під час прийняття на роботу
 

Приймаючи на роботу особу з інвалідністю, роботодавець має пам’ятати не лише про виконання нормативу з працевлаштування такої категорії осіб, а й про дотримання пільг і гарантій, установлених для них. Для того щоб підтвердити ступінь утрати працездатності й заявити про своє право на соціальні гарантії та пільги, особа має подати своєму майбутньому роботодавцеві відповідні документи. Ось про них і піде мова далі.

Особам з інвалідністю гарантовано право на зайняття підприємницькою та трудовою діяльністю з урахуванням індивідуальних програм реабілітації (ч. 1 ст. 17 Закону "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 р. № 875-XII, далі — Закон № 875).

Заборонено будь-яку дискримінацію, у т. ч. у сфері праці, з причин стану здоров’я, інвалідності (ст. 21 КЗпП, ст. 2 Закону № 875).

Тож із мотивів інвалідності не допускаються: відмова в укладенні трудового договору або у просуванні по службі чи переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди (ч. 3 ст. 17 Закону № 875). Винятком є випадки, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан здоров’я особи з інвалідністю перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю та безпеці праці інших осіб або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру й обсягу загрожує погіршенню здоров’я особи з інвалідністю.

У ч. 2 ст. 24 КЗпП передбачено, що для укладення трудового договору громадянин зобов’язаний подати:

  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
  • трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи у випадках, передбачених законодавством.

Отже, у КЗпП не передбачено право роботодавця вимагати від осіб, які наймаються на роботу, зокрема від осіб з інвалідністю, додаткових документів.

Однак підприємства, установи, організації, фізособи, які використовують найману працю, зобов’язані створювати для осіб з інвалідністю умови праці з урахуванням:

  • індивідуальних програм реабілітації та забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством (ч. 3 ст. 18 Закону № 875);
  • рекомендацій медико-соціальної експертної комісії (далі — МСЕК) й індивідуальних програм реабілітації, уживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників (ст. 12 Закону "Про охорону праці" від 14.10.1992 р. № 2694-ХІІ).

До того ж слід зважати на те, що:

  • у випадках, передбачених законодавством, на власника або уповноважений ним орган покладено обов’язок організувати навчання, перекваліфікацію та працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, установити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень і створити пільгові умови праці (ст. 172 КЗпП);
  • рішення МСЕК є обов’язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними закладами незалежно від типу і форми власності (ч. 3 ст. 8 Закону "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" від 06.10.2005 р. № 2961-IV);
  • індивідуальна програма реабілітації є обов’язковою для виконання державними органами, підприємствами (об’єднаннями), установами й організаціями (ч. 2 ст. 5 Закону № 875).

Тому під час прийняття на роботу роботодавці вимушені запитувати додатковий пакет документів, пов’язаних з установленням інвалідності та реабілітацією особи з інвалідністю.

Зверніть увагу! Мінсоцполітики в листі від 12.07.2013 р. № 3204/0/10-13/039 зазначило: повідомлення відомостей з акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності є лише правом самої особи. Адже ст. 32 Конституції України не допускає збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і тільки в інтересах національної безпеки, економічного добробуту і прав людини.

Отже, працівник може приховати від роботодавця наявність інвалідності. Але в цьому разі роботодавець не матиме підстав надати належні цій особі соціально-трудові гарантії та пільги, зокрема й щодо оподаткування зарплати.

МСЕК видає особі, якій установлено інвалідність або щодо якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку й індивідуальну програму реабілітації (п. 24 Положення про медико-соціальну експертизу від 03.12.2009 р. № 1317, далі — Положення № 1317).

У довідці до акта огляду МСЕК, яка є частиною форми № 157-1/о «Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією» та яку згідно з п. 6 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації N 157-1/о "Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією" від 30.07.2012 р. № 577 видають особі з інвалідністю, зокрема, має бути зазначено:

  • групу інвалідності та строк, до якого її встановлено;
  • висновок про умови й характер праці;
  • рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності.

Форму індивідуальної програми реабілітації затверджено наказом МОЗ від 08.10.2007 р. № 623. У ній визначають:

  • обсяги та види реабілітаційних заходів із конкретизацією трудових рекомендацій;
  • методи та строки їх здійснення;
  • засоби реабілітації та відповідальних за виконання (п. 21 Положення № 1317).

Тож Мінсоцполітики в листі від 22.12.2015 р. № 5947/0/4.2-06/6/ДП-15 і Держпраці в листі від 04.05.2016 р. № 5081/4/4.1-ДП-16 підсумували: під час оформлення трудових відносин з особою з інвалідністю роботодавець має отримати від неї довідку до акта огляду МСЕК та індивідуальну програму реабілітації.

Своєю чергою, особи з інвалідністю мають право на пільги, надавши посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги (ст. 4 Закону № 875).

Проаналізувавши подані документи, роботодавець повинен:

  • відмовити у прийнятті на роботу — якщо згідно з медичним висновком запропонована особі робота протипоказана їй за станом здоров’я (ч. 5 ст. 24 КЗпП);
  • відшкодувати особі з інвалідністю витрати на її проїзд до місця роботи й назад до місця, де вона проживає, а також витрати на проїзд супровідника, якщо він є необхідним, — у разі відмови в прийнятті на роботу, ненаданні роботи за спеціальністю в разі направлення за розподілом після закінчення закладу освіти або в разі неможливості дотриматись інших умов трудового договору та законодавства про працю (ч. 2 ст. 24 Закону № 875);
  • не встановлювати випробувальний строк для осіб з інвалідністю, яких направлено на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи (ч. 3 ст. 26 КЗпП);
  • на прохання особи з інвалідністю встановити їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ч. 1 ст. 172 КЗпП), про що зазначити в наказі про прийняття на роботу.

З отриманих документів відділ кадрів (служба персоналу) робить копії та завіряє їх печаткою (за її наявності) і підписом, а оригінали повертає особі. Копії документів долучають до особової справи працівника.

Надалі оформлення трудових відносин з особою з інвалідністю відбувається в загальному порядку, а саме:

  • отримуємо відповідну заяву від особи та складаємо наказ про прийняття на роботу (або ж підписуємо письмовий трудовий договір чи контракт);
  • надсилаємо до ДПС повідомлення про прийняття на роботу;
  • інформуємо під розписку про умови праці й ознайомлюємо особу з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колдоговором;
  • проводимо інструктаж працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці та протипожежної охорони;
  • заповнюємо особову картку.
Вас може зацікавити

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Придбати видання

 
Interbuh

Переглядів: 1774 Версія для друку
 
Дивіться також:
Бронювання за Порядком № 45: відеороз’яснення від ТЦК
У яких випадках можливе відсторонення від роботи?
Бронювання працівників: що змінилося з 1 квітня?
Нюанси надання «дитячої» відпустки одинокій матері
Чи враховується стаж, набутий за кордоном?
З 4 квітня 2025 року будуть діяти нові правила оплати лікарняних
Чи потрібно повідомляти ТЦК про заброньованих працівників?
Удосконалення надомної та дистанційної роботи: прийнято закон
Перебування в полоні зарахують до страхового стажу
Трудовий стаж для пенсії
Перевіряємо правильність нарахувань за листками непрацездатності
Чи збережеться після 31 березня бронювання згідно Порядку № 45?
З якого моменту за мобілізованим зберігається місце роботи і посада?
Чи може роботодавець перенести щорічну відпустку без згоди працівника?
Законодавство про мобілізацію та військовий облік: огляд нещодавніх змін
Як зараховується страховий стаж у разі роботи з неповним робочим тижнем?
Вирішення трудових спорів на користь працівника
Затверджено показник середньої зарплати за лютий 2025 ріку
Назви професій: як вони з’являються, хто їх вигадує та на що це впливає?
Трудові відносини в умовах воєнного стану: поширені запитання
Прийняття на роботу військовозобов’язаного, у якого виявлені порушення правил військового обліку
Особливості встановлення невідповідності займаній посаді під час випробувального строку
Чи обов’язково під час війни укладати трудовий договір у письмовій формі?
Як повідомити працівнику про звільнення?
Зразок наказу про звільнення за прогул
Коли ПФУ може відхилити оцифровану трудову книжку?
Реформа у сфері праці: законодавчі ініціативи
Що змінилося в повідомленні про прийняття працівника на роботу?
Чи мають право безробітні відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
Документи для призначення «лікарняних» суміснику
Організація та проходження стажування водіїв
Перевірки ТЦК: як підготуватися і які помилки виявляють?
Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: роз’яснення МОН
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Чи можна зменшити оплату праці за час простою?
Топ-5 помилок при звільненні за ініціативою роботодавця
Чи може роботодавець відмовити в достроковому припиненні відпустки для догляду за дитиною?
Діють зміни до Порядку надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Скорочення штату або чисельності працівників: підстави та процедура звільнення
Оплачувана відпустка при народженні дитини: кому надається?
Затверджено строки зберігання документів з військового обліку
Чи зобов’язаний роботодавець зберігати трудову книжку працівника на його прохання?
Що обов’язково повинен містити трудовий договір?
Встановлення переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників
Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року
Невикористана відпустка під час дії воєнного стану
Чи обов’язково ФОПу розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку?
Зміни в трудових відносинах, які нас чекають
Як довго можна отримувати допомогу з безробіття та хто на неї має право?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com