Чи має роботодавець організовувати перевезення співробітників, які працюють у нічний час?
Новини
22.07.2021
Чи має роботодавець організовувати перевезення співробітників, які працюють у нічний час?
На які гарантії та пільги можуть розраховувати співробітники за роботу в нічний час?
Робота у нічний час (з 22:00 вечора до 6:00 ранку) вважається більш важкою, тому законодавством передбачені певні пільги для співробітників, які зайняті на роботі в такий час. Насамперед нічна зміна повинна бути на годину коротша за звичайну. Наприклад, якщо денна зміна у працівника триває 8 годин, то нічна не повинна перевищувати 7 годин. Винятки:
якщо робочий час вже скорочено з інших причин, наприклад, для співробітників зі шкідливими умовами праці;
якщо це безперервне виробництво;
якщо це робота по змінах при 6-денному робочому тижні з одним вихідним (ст. 54 КЗпП);
якщо співробітник працює лише у нічні зміни (лист Мінсоцполітики від 18.06.2013 р. № 512/13/155-13).
Однак таке скорочення не впливає на зменшення загальної тривалості робочого часу протягом тижня, працівник може відпрацювати до 40 робочих годин. Тобто денна зміна такого працівника може бути продовжена на час нічного скорочення (лист Мінсоцполітики від 18.06.2013 р. № 512/13/155-13).
Також серед мінімальних держгарантій для співробітників, зайнятих на роботі вночі, передбачена підвищена заробітна плата. Зокрема, ст. 108 КЗпП вказує, що така праця має оплачуватися у підвищеному розмірі, який може бути встановлений у генеральній, галузевій (регіональній) угодах чи колдоговорі. Якщо такі договори відсутні, діє загальне правило, що за кожну годину роботи у нічний час тарифна ставка повинна бути на 20% вища за денну.
Які існують обмеження в роботі у нічні години?
Лише за певних обставин до роботи вночі можна залучати:
Жінок. Працювати жінкам у нічні години дозволено тимчасово у тих галузях, де є особлива необхідність у цьому (ст. 175 КЗпП). Перелік таких галузей мав бути затверджений КМУ, проте на сьогодні від не розроблений. На практиці жінок можна залучати до роботи вночі лише за згодою. Дані обмеження не стосуються жінок, які зайняті на підприємствах, в яких працюють виключно члени однієї сім’ї.
Громадян з інвалідністю. Особи з інвалідністю можуть залучатися до роботи вночі лише за їх згодою за умови, що це не суперечить рекомендаціям медико-соціальної експертної комісії (ст. 172 КЗпП та ст. 12 Закону «Про охорону праці»).
Працівників похилого віку. Такі особи можуть залучатися до праці в нічні години лише за їх згодою (ст. 13 Закону «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»).
Не можуть залучатися до роботи у нічні години (ст. 55 КЗпП):
Вагітні жінки (протягом усієї вагітності).
Жінки, що виховують дітей віком до 3 років.
Неповнолітні.
Громадяни, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії звільнені від праці вночі (ст. 170 КЗпП).
Такі особи не повинні працювати і тоді, коли лише частина зміни припадає на час з 22 до 6 години.
Чи передбачені додаткові заходи для організації роботи в нічні години?
Згідно з п. 7 Рекомендації щодо нічної праці № 178 (далі — Рекомендації), нічна робоча зміна повинна мати одну чи кілька перерв для відпочинку і прийому їжі.
Також, відповідно до п. 11 Рекомендації, роботодавець повинен вживати заходів, щоб усунути чи принаймні зменшити шкідливий вплив шуму, вібрації, освітлення, токсичних речовин тощо. Однак цей документ має рекомендаційний характер і роботодавець може до нього не прислухатись.
Хоча робота у нічний час і вважається важчою, обов’язкові медичні огляди таких працівників не передбачені ч. 1 ст. 17 Закону «Про охорону праці».
Чи повинен роботодавець забезпечувати транспортування співробітників, залучених до роботи в нічні години?
Роботодавці можуть створювати додаткові пільги для співробітників, які працюють вночі: забезпечувати їхнє транспортування до чи після зміни, видавати проїзні чи оплачувати проїзд.
Пункт 13 згаданої Рекомендації передбачає заходи, які роботодавець може застосувати, щоб усунути чи зменшити витрати на проїзд співробітників.
Транспортування співробітників — не обов’язок роботодавця. Така пільга може бути запроваджена лише за його рішенням.
Чи дає робота в нічні години право працівникам піти на пенсію на пільгових умовах?
Деяким категоріям співробітників, які працюють в нічні години, така пільга надана. Зокрема, робітникам метрополітену, які постійно працюють лише в нічні години на роботах у тунелях та підземних спорудах. Щоб перевірити чи відноситься посада до переліку категорій з пільговими умовами виходу на пенсію, варто звернутись до Списку № 2.
Які особливості організації робочого процесу в нічний час під час карантину?
Окрім загальних правил безпеки, які застосовуються до роботи у будь-який час, особливостей роботи вночі під час карантину немає.