Які відмінності мають е-лікарняні: нове роз’яснення від ФСС
Новини
16.07.2021
Які відмінності мають е-лікарняні: нове роз’яснення від ФСС
В Україні триває перехідний період впровадження е-лікарняних. До формування медичних висновків, на підставі яких для застрахованих осіб автоматично формуються е-лікарняні, вже залучені лікарі понад 550 медичних закладів.
Процес призначення лікарняних (декретних) від Фонду соцстрахування за е-лікарняними змінився для працівників, роботодавців, а також лікуючих лікарів.
На відміну від паперових лікарняних, які можуть продовжуватись лікарем одноосібно до 15 календарних днів, медичні висновки для формування е-лікарняних лікарі можуть створювати самостійно терміном до 30 календарних днів.
Проте орієнтовний термін тимчасової непрацездатності у медичному висновку має відповідати стану пацієнта і медичним протоколам.
Сформований медичний висновок, на підставі якого автоматично з’явиться е-лікарняний, повинен бути обґрунтованим. Орієнтовні терміни непрацездатності пацієнта лікуючий лікар визначає індивідуально, виходячи зі стану людини, її супутніх хвороб, але з обов’язковим урахуванням медичних протоколів. Якщо пацієнт не одужає в орієнтовно визначений при огляді термін, лікар сформує новий медичний висновок і продовжить його непрацездатність. Самостійно він може це зробити до 30 днів, подальше підтвердження тимчасової непрацездатності потребує огляду лікарсько-консультативною комісією.
Якщо збільшиться практика видачі «довгих» медичних висновків, то це може сповільнити отримання лікарняних, оскільки е-лікарняний — підстава для нарахування допомоги лише після завершення його дії.
За кожним окремим медичним висновком формують окремий е-лікарняний. Тож, коли е-лікарняний видано одразу на 30 днів, то роботодавець зможе призначити своєму працівнику матеріальне забезпечення і запросити в Фонду кошти лише після завершення цих 30 днів. Тому лікарям доцільно не формувати надто довгі медичні висновки, якщо для цього немає вагомих підстав.
Також створення довготривалих медичних висновків — фактор ризику, а значить автоматизований відбір єдиною інформаційно-аналітичною системою Фонду на перевірку.
Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.