Зміна прожиткового мінімуму з 1 липня: на які показники це вплине?
Новини
02.07.2021
Зміна прожиткового мінімуму з 1 липня: на які показники це вплине?
З 1 липня 2021 року починають діяти нові розміри прожиткового мінімуму. Зокрема, на одну особу він становитиме на місяць 2294 грн (узагальнений показник, зараз він становить 2189 грн). Водночас для основних соціальних і демографічних груп населення з 1 липня 2021 року буде встановлено такі показники прожиткового мінімуму:
для дітей віком до 6 років — 2013 грн;
для дітей віком від 6 до 18 років — 2510 грн;
для працездатних осіб — 2379 грн;
для осіб, які втратили працездатність — 1854 грн.
При цьому розмір мінімальної заробітної плати не зміниться. Як і з 1 січня 2021 року, він становитиме:
у місячному розмірі — 6000 грн,
у погодинному розмірі — 36,11 грн.
А тепер розглянемо, на які основні показники вплине підвищення прожиткового мінімуму та як зростуть суми соціальних допомог.
Індексація заробітної плати
Індексації підлягає зарплата в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (п. 4 Порядку № 1078).
Тож з 01.07.2021 р. індексації підлягає зарплата працівників у розмірі 2379 грн.
Аліменти
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України).
Отже, розмір аліментів у липні 2021 року становитиме:
для дітей до 6 років — не менше 1006,50 грн (2013 грн х 50%);
для дітей від 6 до 18 років — не менше 1255,00 грн (2510 грн х 50%).
Що робити роботодавцю, якщо зазначений у заяві від працівника або у виконавчому листі розмір аліментів є меншим?
У п. 6 Порядку № 1078 вже було передбачено, що індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами — підприємцями. Тобто, зокрема, роботодавцями, які проводять відповідні відрахування аліментів з доходу їх платника.
Тож роботодавцям треба запам’ятати: індексуються лише ті аліменти, які визначені судом (!) і у твердій грошовій сумі (!). Тобто ті аліменти, які сплачуються добровільно, за домовленістю сторін або у проценті від доходу, індексації ними не підлягають.
Далі треба знати, що індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів. Отже, хто б не збільшував суму аліментів на їх індексацію, не сплачує таку індексацію з власної кишені.
Тому раніше п. 10-4 Порядку № 1078 встановлював для роботодавців те, з якого місяця починається обрахунок індексації та які індекси споживчих цін при цьому враховувати:
обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, здійснюється з місяця, в якому призначено аліменти;
для аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, що були призначені до червня 2016 р., обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з дня набрання чинності Законом № 1368-VIII.
При цьому розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, разом зі сумою індексації не повинен перевищувати 50% грошового доходу платника аліментів.
Допомога з безробіття
Допомога з безробіття не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (абз. 2 ч. 5 ст. 23 Закону № 1533).
Отже, максимальний розмір допомоги з безробіття у липні 2021 року становитиме 9516 грн (2379 грн х 4).
Декретні непрацюючим
Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається у розмірі 100% середньомісячного доходу жінки (стипендії, зарплати, допомоги з безробіття тощо) на місяць. Проте для тих жінок, які не є найманими працівниками чи підприємцями, які сплачують ЄСВ, вона не може бути меншою, ніж 25% розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Право на цю допомогу мають усі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Тож така допомога в розрахунку на місяць не може бути меншою, ніж 594,75 грн (2379,00 грн х 25%). Мінімальний розмір усієї такої допомоги, що надається органами управління праці і соцзахисту, залежно від тривалості періоду вагітності та пологів, з 01.07.2021 р. становитиме:
якщо 126 календарних днів відпустки — 2635 грн;
якщо 140 календарних днів відпустки — 2927,40 грн;
якщо 180 календарних днів відпустки — 1672,80 грн.
Допомога одиноким матерям
Цю допомогу надають у розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців (сукупний дохід сім’ї за 6 місяців необхідно розділити на 6, а потім на кількість членів такої сім’ї). Отриманий після ділення дохід необхідно порівняти з відповідним прожитковим мінімумом.
Якщо в результаті порівняння середньомісячний дохід на кожну дитину виявиться:
вищим за відповідний прожитковий мінімум — то соціальні виплати на дітей такій одинокій матері не призначаються;
нижчим за відповідний прожитковий мінімум — тоді одинокій матері буде призначена соціальна виплата на дітей у розмірі різниці між прожитковим мінімумом на дитину відповідного віку і середньомісячним доходом на одного члена сім’ї.
Отже, з 01.07.2021 р. максимальний розмір допомоги становитиме для дітей:
до 6 років — 2013 грн;
від 6 до 18 років — 2510 грн;
від 18 до 23 років (якщо дитина навчається на стаціонарі у ВНЗ) — 2379 грн.
Які показники залишаться без змін?
Мінімальний розмір посадового окладу. Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року — 2270,00 грн.
Нарахування зарплати. На виконання вимоги щодо нарахування зарплати не нижче мінімальної зростання прожиткового мінімуму ніяк не вплине. Оскільки ця вимога від прожиткового мінімуму не залежить. А мінімальна зарплата, як ми зазначили на початку, при цьому не зміниться.
Єдиний соцвнесок (ЄСВ). На розмір мінімального страхового внеску у 2021 році зміна прожиткового мінімуму не впливатиме, оскільки він розраховується як добуток мінімальної зарплати та ставки ЄСВ у розмірі 22% й становить 1320,00 грн (6000,00 грн х 22%) Не змінюватиметься й розмір максимальної величини доходу, на який нараховується ЄСВ, оскільки він становить 15 мінімальних зарплат (у 2021 році — 90 000 грн).
Нагадаємо, що роботодавці сплачують ЄСВ з доходів працівників протягом карантину, як і раніше, без жодного звільнення.
Максимальне обмеження розміру лікарняних і декретних. Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону № 1105, сума допомоги з тимчасової непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї) в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ. Аналогічна норма існує і щодо допомоги в зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 2 ст. 26 Закону № 1105).
А для працівників, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку мають страховий стаж менше шести місяців, лікарняні і декретні виплачуються в таких розмірах (ч. 4 ст. 19 Закону № 1105):
допомога з тимчасової непрацездатності — виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений з мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку;
допомога у зв’язку з вагітністю та пологами — виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Отже, і тут немає зв’язку з прожитковим мінімумом, а тому максимальне обмеження розміру лікарняних та декретних в такому випадку не зміниться.
Нагадаємо, що у зв’язку із пандемією, лікарняні тепер діляться на «звичайні» та «карантинні». Для останніх передбачено спеціальний порядок оплати, про що ми писали тут.
Фінансова відповідальність за порушення трудового законодавства. Розміри штрафів за порушення трудового законодавства, встановлені ст. 265 КЗпП, залежать від розміру мінімальної зарплати на момент виявлення відповідного виду порушення. Тому зміна прожиткового мінімуму ніяк не вплине на розміри штрафів. Отже, при проведенні перевірок Держпраці протягом 2021 року буде застосовувати штрафи залежно від виду порушення, виходячи з розміру мінімальної зарплати, яка діятиме на час такої перевірки.
Граничний розмір добових — 600,00 грн (по Україні), 80 євро (за кордон).
Сума податкової соцпільги, а також граничний розмір доходу, який дає право на ПСП.
Сума неоподатковуваного (ПДФО і ВЗ) доходу у вигляді подарунків.
Розмір ЄСВ для підприємців: мінімальна сума ЄСВ становить 1320 грн (6000 грн х 22%), а максимальна — 19 800,00 грн (90 000 грн х 22%).
Ставки податку на нерухоме майно. Нагадаємо, що Законом № 591 місцевим радам у 2021 році надано право переглядати й ставку плати за землю та/або податку на нерухоме майно щодо об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. Переглядати можна буде лише у бік зменшення. Хоча це не є обов’язком, тому зменшувати цю ставку чи ні, кожна місцева рада вирішуватиме самостійно.
Збір за паркування авто.
Судовий збір.
Плата за адмінпослуги та держмито.
Адміністративний збір та плата за надання відомостей з ЄДР.
Плата за відомості з Державного земельного кадастру.
Газета «Кадри і зарплата» — надійний помічник у роботі кадровика та бухгалтера. Наші передплатники двічі на місяць отримують оперативну інформацію про всі зміни в законодавстві, свіжі листи Міністерства соціальної політики України та Державної фіскальної служби України, з питань праці. Наше видання нагадає про строки звітності та сплату податків, надасть консультації з проблемних ситуацій, фахові відповіді досвідчених експертів на актуальні запитання з практичними прикладами та посиланнями на законодавчі акти.