Українцям не оплачуватимуть лікарняні, якщо ВР не виправить помилку
Новини
10.03.2021
Українцям не оплачуватимуть лікарняні, якщо ВР не виправить помилку
Менш ніж за 4 місяці майже всім українцям припинять оплачувати лікарняні. Бо одні народні депутати запропонували правку, не замислившись над її змістом, а інші за неї проголосували.
Практика внесення точкових змін у перехідних положеннях законодавчих актів небезпечна тим, що на них мало хто звертає увагу. Власне так і сталося, коли до другого читання група нардепів запропонувала правку № 632 до проекту закону «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я», а профільний комітет її врахував.
Як наслідок, 30.06.2021 разом з введенням в дію Закону України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я» від 03.12.2020 р. № 1053-IX будуть внесені зміни до ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV. Серед них — зміна у формулюванні ключового страхового випадку, за якою призначають допомоги по тимчасовій непрацездатності. Замість «тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві» норма буде звучати «тимчасової непрацездатності на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві».
Тоді допомога по тимчасовій непрацездатності надаватиметься лише «на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві». Тобто на період самої хвороби — ні.
Як пояснює група нардепів, це зумовить до звуження прав застрахованих осіб. Бо в такому разі лікарняні виплачуватимуть лише за період реабілітації, а таких випадків 1,5% від загальної кількості застрахованих осіб, яким виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності протягом року.
Тому в Раді уже зареєстрований законопроект № 5187 від 02.03.2021 року.
Ним пропонують відновити право застрахованих осіб отримувати матеріальну допомогу за страховим випадком: «тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві». У разі ухвалення проекту Закону, він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування та вводиться в дію з 30.06.2021 року.
Добре, що побачили помилку через 3 місяці після прийняття закону, але ж тепер треба не забути проголосувати за нову редакцію.
Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.