Як правильно звільнити працівника під час або до закінчення випробувального терміну?
Сподіваємося, зі змістом ст.ст. 26–28 КЗпП ви знайомі та принаймні дотрималися умов установлення випробування. Зокрема:
зафіксували умову випробування в наказі під час прийняття на роботу;
дотрималися обмеження щодо кола осіб, яким може воно встановлюватися (наприклад, не можна встановлювати випробовування для осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації МСЕК);
дотримуєтеся строків випробування (скажімо, для робітників — 1 місяць).
У частині першій ст. 28 КЗпП обумовлено таке: «Коли строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах».
З цього випливає, що звільняти працівника слід тільки під час випробування, якщо йдеться про причину звільнення саме через невідповідність працівника займаній посаді. Якщо він прогулює, хоче звільнитися сам тощо, то тут діють і правила припинення трудових відносин за ст.ст. 36, 38, 39 КЗпП або ст. ст. 40, 41 КЗпП, оскільки під час випробування на працівника поширюються норми трудового законодавства.
Далі в ч. 2 ст. 28 КЗпП зафіксовано таке: у разі встановлення роботодавцем невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі він має право протягом строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні. Розірвання трудового договору з цих підстав може бути оскаржене працівником у порядку, передбаченому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.
У такому разі звільнення відбувається за п. 11 ч. 1 ст. 40 КЗпП: встановлення невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі протягом строку випробування.
Але щоб усе було по-чесному, то, приймаючи працівника з випробувальним терміном, йому слід установити маркери/критерії, за якими ви будете оцінювати цю його відповідність. Зрозуміло, що він повинен дотримуватися робочої інструкції, але її вимоги можна виконувати по-різному, тож варто визначатися, на чому ви робите акцент, коли оцінюєте його відповідність, а потім на підставі чого і кажете: «Ви нам не підходите!».