Чи входять перерви під час роботи за комп’ютером до обліку загального робочого часу?
Новини
16.12.2020
Чи входять перерви під час роботи за комп’ютером до обліку загального робочого часу?
Роботодавець повинен за рахунок тривалості робочої зміни організувати внутрішні регламентовані перерви для відпочинку відповідно до Державних санітарних правил і норм роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин ДСанПІН 3.3.2.007-98, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 10.12.1998 р. № 7 (далі — ДСанПІН 3.3.2.007-98).
За характером роботи з відеотерміналами електронно-обчислювальних машин (далі — ЕОМ) та персональних електронно-обчислювальних машин (далі — ПЕОМ) працюють три професійні групи професій:
розробники програм (інженери-програмісти);
оператори електронно-обчислюваних машин;
оператори комп’ютерного набору.
ДСанПІН 3.3.2.007-98 вимагає такі внутрішньозмінні режими праці та відпочинку при роботі з ЕОМ при 8-годинній денній робочій зміні в залежності від характеру праці:
для розробників програм із застосуванням ЕОМ, слід призначати регламентовану перерву для відпочинку тривалістю 15 хвилин через кожну годину роботи, за ВДТ;
для операторів із застосуванням ЕОМ, слід призначати регламентовані перерви для відпочинку тривалістю 15 хвилин через кожні дві години роботи;
для операторів комп’ютерного набору слід призначати регламентовані перерви для відпочинку тривалістю 10 хвилин після кожної години роботи за ВДТ.
При 12-годинній робочій зміні регламентовані перерви встановлюються в перші 8 годин роботи аналогічно перервам при 8-годинній робочій зміні, а протягом останніх 4-х годин роботи, незалежно від характеру трудової діяльності, через кожну годину тривалістю 15 хвилин.
Тому, встановлені за вимогами ДСанПІН 3.3.2.007-98 внутрішньозмінні режими праці та відпочинку при роботі з ЕОМ повинні входити в тривалість робочої зміни.
Алфавітна книга — це напрацювання практики, а тому давно стала надійним помічником кадровиків підприємств всіх форм власності незалежно від чисельності штату працівників. Оскільки вона непередбачена жодним нормативно-правовим актом, її форма і порядок заповнення є практичними рекомендаціями наших експертів.