Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
«Карантинна» допомога по частковому безробіттю: які документи підготувати до перевірки центром зайнятості?
Новини
09.10.2020
«Карантинна» допомога по частковому безробіттю: які документи підготувати до перевірки центром зайнятості?
 

Підприємство отримувало від служби зайнятості допомогу по частковому безробіттю у зв’язку з уведеним карантином. Наразі центр зайнятості повідомив, що буде перевіряти, як були витрачені отримані кошти. Які документи підприємству потрібно підготувати для перевірки?

Спочатку нагадаємо, що допомога по частковому безробіттю у зв’язку з карантином надається на підставі ст. 471 Закону «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI (далі — Закон № 5067), а також Порядку, затвердженого постановою КМУ від 22.04.2020 р. № 306 (далі — Порядок № 306).

Для довідки. Часткове безробіття — це вимушене тимчасове скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції із причин економічного, технологічного та структурного характеру без припинення трудових відносин (п. 24 ч. 1 ст. 1 Закону № 5067). Допомога по частковому безробіттю надається територіальними центрами зайнятості за зверненням роботодавця для виплати працівникам (застрахованим особам).

Для отримання допомоги роботодавець повинен відповідати певним критеріям і подати центру зайнятості крім заяви ряд документів, перелічених у ч. 2 ст. 471 Закону № 5067 і п. 9 Порядку № 306. Тому представники центру зайнятості будуть перевіряти в першу чергу достовірність даних, зазначених у цих документах (нижче ми розповімо, що ще може зацікавити перевіряючих).

А наскільки правомірна така перевірка?

Проведення такої перевірки прямо передбачено п. 23 Порядку № 306. Тут сказано, що центр зайнятості контролює цільове використання коштів, перерахованих роботодавцеві для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину. Такий контроль здійснюється у вигляді перевірки, яка проводиться протягом 90 календарних днів після останньої виплати такої допомоги працівникам. У ході перевірки перевіряючі мають право отримувати від роботодавця необхідні пояснення, у тому числі — у письмовій формі.

Крім того, у п. 23 Порядку № 306 сказано, що центр зайнятості має право перевіряти:

  • відомості, подані роботодавцем для отримання коштів на допомогу;
  • дотримання роботодавцем порядку використання коштів, виділених для виплати допомоги.

Від цього й будемо відштовхуватися, визначаючи, які ж документи можуть цікавити перевіряючих. Адже в Порядку № 306 немає конкретного переліку документів, які мають право вимагати перевіряючі. Хоча справедливості заради зазначимо, що в п. 7.3 Інструкції, затвердженої наказом Мінпраці від 18.12.2000 р. № 339, зазначено, що при перевірці платники страхових внесків зобов’язані беззаперечно подавати уповноваженим особам територіального органу служби зайнятості документи, що стосуються фонду оплати праці та інших виплат, нарахування страхових внесків, а також платіжні документи, що підтверджують перерахування страхових внесків. Але зрозуміло, що на практиці роботодавців цікавить більш конкретний перелік документів, які потрібно підготувати для перевіряючих.

Важливий нюанс! На перевірки, здійснювані центрами зайнятості, не поширюється дія Закону від 05.04.2007 р. № 877-V (цей Закон — основний у сфері проведення перевірок, але в нашому випадку його норми не застосовуються!). Це прямо передбачено ч. 2 ст. 17 Закону від 02.03.2000 р. № 1533-III (далі — Закон № 1533).

Виходячи з вимог, які висуває Закон № 5067 і Порядок № 306 до отримання допомоги, а також із практики, що склалася, можна стверджувати, що перевіряючих, швидше за все, зацікавлять:

  • трудові договори, оформлені зі співробітниками, на яких була виділена сума допомоги. У даному випадку це не обов’язково повинен бути письмовий трудовий договір, це може бути й наказ про прийняття на роботу, з яким працівник ознайомлений під підпис (перелік випадків, коли обов’язковий саме письмовий трудовий договір, наведено в ст. 24 КЗпП);

  • повідомлення про прийняття на роботу співробітників, спрямовані органу ДПС відповідно до постанови КМУ від 17.06.2015 р. № 413;

  • книга наказів із кадрів за період починаючи з дати надання підприємству допомоги по частковому безробіттю. Тут перевіряючих будуть цікавити дати звільнення співробітників. Так, вони перевірять, чи не виділялася допомога на вже звільнених співробітників. І чи дотримувалася одна з умов надання допомоги — гарантія зайнятості осіб, яким виплачувалася допомога. Ідеться про заборону розірвання трудового договору з такими працівниками на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП (скорочення штатів), п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП (угода сторін) і ч. 3 ст. 38 КЗпП (звільнення працівника за його власним бажанням через невиконання роботодавцем законодавства про працю, умов колективного або трудового договору). І якщо роботодавець отримав на працівників допомогу по частковому безробіттю, то він не має права звільняти таких працівників за переліченими підставами протягом 6 місяців із дня закінчення виплати допомоги (а якщо допомога виплачувалася менше 180 календарних днів — протягом періоду, що дорівнює періоду виплати допомоги). Якщо ж такий випадок звільнення в «заборонний» період все-таки стався, то роботодавець зобов’язаний буде повернути центру зайнятості всю суму допомоги, виплачену такому працівникові;

  • табелі обліку робочого часу. Тут перевіряючі будуть дивитися, наскільки відомості, що містяться в табелях, відповідають тому, що ви вказали в документах на отримання допомоги (наскільки саме був скорочений робочий час співробітників, чи відображали ви в табелях час простою та відпусток без збереження зарплати). Тому перед перевіркою вам варто ще раз звірити інформацію з тією, що була зазначена в документах, поданих до центру зайнятості, і за наявності помилок у табелях — виправити їх;

  • бухгалтерські документи, що підтверджують виплату зарплати та інших виплат працівникам;

  • платіжні документи, що підтверджують виплату допомоги працівникам. Нагадаємо, що згідно з вимогами п. 16 Порядку № 306 роботодавець зобов’язаний виплатити допомогу працівникам протягом 3 робочих днів після надходження на рахунок підприємства грошей від центру зайнятості за окремою платіжною відомістю (відомість на виплату коштів). Копія цієї відомості повинна бути подана центру зайнятості протягом 5 календарних днів після виплати працівникам допомоги. При перевірці у вас можуть зажадати оригінал цієї відомості.

Які заходи відповідальності загрожують роботодавцеві у випадку виявлення перевіряючими помилок?

За порушення роботодавцем порядку використання коштів, виділених на виплату допомоги по частковому безробіттю, до нього може бути застосований штраф у розмірі наданої суми, використаної з порушенням на підставі ст. 38 Закону № 1533. А сума незаконно отриманої допомоги по частковому безробіттю підлягає поверненню на підставі ч. 4 ст. 35 Закону № 1533.

Крім того, посадовим особам підприємства, винним у допущених порушеннях, загрожує адміністративний штраф на підставі ст. 1653 КУпАП у розмірі від 8 до 15 НМДГ (від 136 до 255 грн). При повторному подібному порушенні, допущеному протягом року, — у розмірі від 10 до 20 НМДГ (від 170 до 340 грн).

Вас може зацікавити

Газета «Кадри і зарплата»

Газета «Кадри і зарплата» — надійний помічник у роботі кадровика та бухгалтера. Наші передплатники двічі на місяць отримують оперативну інформацію про всі зміни в законодавстві, свіжі листи Міністерства соціальної політики України та Державної фіскальної служби України, з питань праці. Наше видання нагадає про строки звітності та сплату податків, надасть консультації з проблемних ситуацій, фахові відповіді досвідчених експертів на актуальні запитання з практичними прикладами та посиланнями на законодавчі акти.

Придбати видання

 
Баланс

Переглядів: 2503 Версія для друку
 
Дивіться також:
Бронювання за Порядком № 45: відеороз’яснення від ТЦК
У яких випадках можливе відсторонення від роботи?
Бронювання працівників: що змінилося з 1 квітня?
Нюанси надання «дитячої» відпустки одинокій матері
Чи враховується стаж, набутий за кордоном?
З 4 квітня 2025 року будуть діяти нові правила оплати лікарняних
Чи потрібно повідомляти ТЦК про заброньованих працівників?
Удосконалення надомної та дистанційної роботи: прийнято закон
Перебування в полоні зарахують до страхового стажу
Трудовий стаж для пенсії
Перевіряємо правильність нарахувань за листками непрацездатності
Чи збережеться після 31 березня бронювання згідно Порядку № 45?
З якого моменту за мобілізованим зберігається місце роботи і посада?
Чи може роботодавець перенести щорічну відпустку без згоди працівника?
Законодавство про мобілізацію та військовий облік: огляд нещодавніх змін
Як зараховується страховий стаж у разі роботи з неповним робочим тижнем?
Вирішення трудових спорів на користь працівника
Затверджено показник середньої зарплати за лютий 2025 ріку
Назви професій: як вони з’являються, хто їх вигадує та на що це впливає?
Трудові відносини в умовах воєнного стану: поширені запитання
Прийняття на роботу військовозобов’язаного, у якого виявлені порушення правил військового обліку
Особливості встановлення невідповідності займаній посаді під час випробувального строку
Чи обов’язково під час війни укладати трудовий договір у письмовій формі?
Як повідомити працівнику про звільнення?
Зразок наказу про звільнення за прогул
Коли ПФУ може відхилити оцифровану трудову книжку?
Реформа у сфері праці: законодавчі ініціативи
Що змінилося в повідомленні про прийняття працівника на роботу?
Чи мають право безробітні відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
Документи для призначення «лікарняних» суміснику
Організація та проходження стажування водіїв
Перевірки ТЦК: як підготуватися і які помилки виявляють?
Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: роз’яснення МОН
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Чи можна зменшити оплату праці за час простою?
Топ-5 помилок при звільненні за ініціативою роботодавця
Чи може роботодавець відмовити в достроковому припиненні відпустки для догляду за дитиною?
Діють зміни до Порядку надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Скорочення штату або чисельності працівників: підстави та процедура звільнення
Оплачувана відпустка при народженні дитини: кому надається?
Затверджено строки зберігання документів з військового обліку
Чи зобов’язаний роботодавець зберігати трудову книжку працівника на його прохання?
Що обов’язково повинен містити трудовий договір?
Встановлення переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників
Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року
Невикористана відпустка під час дії воєнного стану
Чи обов’язково ФОПу розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку?
Зміни в трудових відносинах, які нас чекають
Як довго можна отримувати допомогу з безробіття та хто на неї має право?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com