Законодавство про перевірки держнагляду змінять кардинально
Новини
05.10.2020
Законодавство про перевірки держнагляду змінять кардинально
В інспекційне законодавство планується внести зміни щодо підвищення прозорості перевірок, зменшення навантаження на доброчесний бізнес і вдосконалення процесу оскарження незаконних дій інспекторів.
За словами директора департаменту регуляторної політики та підприємництва Міністерства Олександра Палазова, пропонований законопроект є, по суті, новою редакцією Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю)». Крім того, за словами учасників презентації, розроблені зміни до інспекційного законодавства передбачають підвищення прозорості перевірок і вдосконалення процесу оскарження незаконних дій інспекторів.
Одна з ключових змін — залежність тривалості перевірки не від розміру підприємства, а від ступеня ризиковості його діяльності. Таким чином, інспектори зможуть ретельніше перевіряти високоризикові підприємства та не обтяжувати надмірними перевірками підприємства з незначним ступенем ризику. Водночас обмеження щодо граничної тривалості перевірки малих і мікропідприємств збережено: незалежно від ступеня ризику, їх можуть перевіряти планово не більше 5 днів.
Підприємці одержать право звернутися до органів контролю за добровільним безкоштовним аудитом. Така перевірка не передбачатиме санкцій у разі виявлення порушень, однак, за позитивного висновку інспектора, впливатиме на зменшення частоти планових заходів контролю щодо такого об’єкта.
Водночас, якщо підприємцю більш комфортно взаємодіяти з незалежними недержавними акредитованими організаціями, він може звернутися до них за відповідним платним аудитом. Позитивні результати такого аудиту також впливатимуть на зниження частоти планових перевірок.
Крім цього, законопроект передбачає можливість переходу всіх учасників — як бізнесу, так і інспекторів, — на єдину електронну систему взаємодії. При цьому розширюється перелік інформації, яку орган контролю має вносити в електронний кабінет Інспекційного порталу — пілотного модуля передбаченої законом системи для бізнесу, на якому зібрано всю інформацію про державні перевірки.
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.