Невідпрацьований працівником час: табелюємо чи ні?
Новини
23.07.2020
Невідпрацьований працівником час: табелюємо чи ні?
Відповідно до частини 2 статті 30 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР роботодавець зобов’язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи та бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.
Документ, у якому відображається зазначений достовірний облік виконаної роботи, це, частіш за все, Табель обліку використання робочого часу (далі — Табель).
Форму Табеля обліку використання робочого часу (типова форма № П-5) затверджено наказом Державного комітету статистики «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 5 грудня 2008 року № 489.
Вона носить рекомендаційний характер і складається з мінімальної кількості показників, необхідних для заповнення форм державних статистичних спостережень. Рекомендаційний характер полягає в тому, що за потреби вона може бути доповнена іншими показниками, які потрібні для обліку робочого часу на підприємстві. Разом з тим слід пам’ятати, що в Табелі повинні відображатися всі позиції, які застосовуються на підприємстві для працівників. З’ясуємо, які це позиції?
Типова форма № П-5 містить умовні позначення у вигляді буквених та цифрових кодів.
Умовні позначення елементів робочого часу, які використовуються в Табелі
Умовні позначення
Код
буквений
цифровий
Години роботи, передбачені колдоговором
Р
01
Години роботи працівників, яким встановлено неповний робочий день (тиждень) згідно з законодавством
РС
02
Вечірні години роботи
ВЧ
03
Нічні години роботи
РН
04
Надурочні години роботи
НУ
05
Години роботи у вихідні та святкові дні
РВ
06
Відрядження
ВД
07
Основна щорічна відпустка (ст. 6 Закону України «Про відпустки»)
В
08
Щорічна додаткова відпустка (ст. 7, 8 Закону України «Про відпустки»)
Д
09
Додаткова відпустка, передбачена ст. 20, 21, 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Ч
10
Творча відпустка (ст. 16 Закону України «Про відпустки»)
ТВ
11
Додаткова відпустка у зв’язку з навчанням (ст. 13, 14, 15, 151 Закону України «Про відпустки»)
Н
12
Відпустка без збереження заробітної плати у зв’язку з навчанням (п. 12, 13, 17 ст. 25 Закону України «Про відпустки»)
НБ
13
Додаткова відпустка без збереження заробітної плати в обов’язковому порядку (ст. 25 крім п. 3, 12, 13, 17 Закону України «Про відпустки»)
ДБ
14
Додаткова оплачувана відпустка працівникам, які мають дітей (ст. 19 Закону України «Про відпустки»)
ДО
15
Відпустка у зв’язку з вагітністю і пологами (ст. 17 Закону України «Про відпустки») та відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст. 18 Закону України «Про відпустки»)
ВП
16
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 6-ти річного віку (п. 3 ст. 25 Закону України «Про відпустки»)
ДД
17
Відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін (ст. 26 Закону України «Про відпустки»)
НА
18
Інші відпустки без збереження заробітної плати (на період припинення виконання робіт)
БЗ
19
Неявки у зв’язку з переведенням за ініціативою роботодавця на неповний робочий день (тиждень)
НД
20
Неявки у зв’язку з тимчасовим переведенням на роботу на інше підприємство на підставі договорів між суб’єктами господарювання
НП
21
Інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов’язків, допризовна підготовка, військові збори, донорські, відгул і т. ін.)
ІН
22
Простої
П
23
Прогули
ПР
24
Масові невиходи на роботу (страйки)
С
25
Оплачувана тимчасова непрацездатність
ТН
26
Неоплачувана тимчасова непрацездатність у випадках, передбачених законодавством (у зв’язку з побутовою травмою та ін. підтверджена довідками лікувальних закладів)
НН
27
Неявки з нез’ясованих причин
НЗ
28
Інші види неявок, передбачених колективними договорами, угодами
ІВ
29
Інші причини неявок
І
30
Цей список умовних позначень не є вичерпним і може бути розширений. Наприклад, в період оголошення карантину редакція журналу «Кадровик.UA» пропонувала додати до причин неявки на роботу відпустку без збереження заробітної плати на період карантину.
Як бачимо, перелік умовних позначень містить більше причин неявок, а ніж явок. Для чого це зроблено?
Відповідно до графи «Відмітки про явки та неявки за числами місяця (годин)», яка розташована в умовній лівій частині Табеля, кожного дня мають обліковуватися відпрацьовані години та їх вид, а також години, у які працівник не працював та підстави відсутності на роботі.
У разі правильного відображення буквених або числових кодів відпрацьованого або не відпрацьованого часу легко можна заповнити умовну праву частину Табеля, де заповнюють графи «Відпрацьовано за місяць» та «Всього неявок» з деталізацією з причин за місяць і навіть зазначені всі цифрові коди причин неявок, за якими потрібно порахувати сумарну відсутність працівника на роботі у днях та годинах.
Так, Табель є підставою для нарахування заробітної плати. Оскільки заробітна плата виплачується відповідно до статті 115 КЗпП не рідше двох разів на місяць і розмір не може бути не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника, то на кожну відповідну виплату до бухгалтерії має бути поданий належно оформлений табель обліку робочого часу.
Головний кадровий журнал України, який визначає стратегію професійного розвитку працівників кадрової служби. Видається щомісяця за підтримки Міністерства соціальної політики України. На сторінках журналу подано достовірні матеріали та професійна інформація для кадровиків з нормативно-правовою базою та безліччю практичних порад.