В Україні немає актуального трудового законодавства. Що робити роботодавцю?
Завершилася історія з законопроектом про працю № 2708, що передбачав суттєве розширення прав роботодавців, скорочення гарантій для працівників та перенесення акценту в регулюванні трудових відносин на індивідуальний трудовий договір. Чи то під впливом колапсу із прийняттям Закону «Про ринок землі», чи через високий суспільний ажіотаж та спротив профспілок, в черговий раз почалася розробка проекту Трудового кодексу. Тож усім доведеться зачекати перезавантаження трудового законодавства.
Що ж нині відбувається у трудовому законодавстві? Відповідаючи на ці питання, потрібно враховувати такі фактори:
- Трудове право увійшло в зону турбулентності. В Україні немає чіткого плану та стратегії реформування трудового законодавства. Усі розуміють важливість ухвалення Трудового кодексу, проте між роботодавцями, профспілками і державою немає порозуміння з цього питання.
- Зростають ризики соціальних конфліктів, спровокованих утиском прав профспілок та працівників у цілому. Історія з прийняттям законопроекту виштовхала профспілки із зони комфорту. Вони відчули загрозу своєму stаtus quo, тому мобілізувалися і налаштувалися на активну протидію.
- Не варто розраховувати на те, що прийняття Трудового кодексу відбудеться швидко. Історія з ухваленням законопроекту про ринок землі показала, що резонансні та суспільно значимі закони ухвалювати швидко дуже ризиковано, якщо не сказати — небезпечно. Оновлення трудового законодавства має здійснюватися на основі міжнародно-правових стандартів і зобов’язань України. Зараз Міжнародна Організація Праці, яка є найбільш авторитетною міжнародною фундацією у сфері регулювання найманої праці, має надати висновки до законопроекту № 2708 і ніхто не може спрогнозувати, наскільки вони будуть негативними.
Тож, прийнявши свої правила внутрішнього трудового розпорядку, які враховують особливості бізнесу вашої компанії, уклавши реальний і справедливий колективний договір з персоналом, ви отримаєте впевненість у завтрашньому дні. Не лише працівники зможуть вимагати щось від роботодавця, а й роботодавець отримуватиме реальні інструменти управління.
Створити свій власний Трудовий кодекс цілком реально, особливо там, де державного регулювання взагалі немає. Так можна узаконити і дистанційну працю або роботу на IT-платформах, специфічні режими роботи та відпочинку, впровадити систему мотивації. Прогресивні роботодавці вже впроваджують гейміфікацію, медичне страхування, компенсують витрати на мобільний зв’язок, виплачують різні бонуси. А одним з основних мотиваторів ефективної роботи є наявність прозорих та зрозумілих правил.
Сергій Сільченко