Травма у стані алкогольного сп’яніння: чи оплачувати лікарняний?
Новини
12.02.2020
Травма у стані алкогольного сп’яніння: чи оплачувати лікарняний?
Згідно з частиною першою статті 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-ХІV (далі — Закон № 1105-ХІV) підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Відповідно до пункту 4.2 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.11.2004 р. № 532, у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з ним, робиться позначка про таке сп’яніння. Частиною першою статті 23 Закону № 1105-ХІV передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності не надається у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням.
Таким чином, підставою для застосування частини першої статті 23 Закону є наявність у листку непрацездатності відмітки про алкогольне, наркотичне або токсичне сп’яніння та встановлення причинного зв’язку травми (захворювання) з таким сп’янінням.
Звертаємо увагу, що на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ від 21.04.2009 р. № 81/261/712/5 спільний наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства юстиції «Про затвердження Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан сп’яніння в заклади охорони здоров’я та проведення огляду з використанням технічних засобів» України від 24.02.1995 р. № 114/38/15-36-18, втратив чинність. На теперішній час діючим є наказ Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 09.11.2015 р. № 1452/735 (далі — Інструкція).
Встановлення стану алкогольного сп’яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами Інструкції з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Причинно-наслідковий зв’язок між сп’янінням та травмуванням установлює комісія із соціального страхування підприємства, де працює потерпілий, після розслідування та з’ясування причин нещасного випадку невиробничого характеру.
Відповідно до абзацу третього пункту 7 із змінами постанови Кабінету міністрів України від 22.03.2001 р. № 270 у процесі розслідування беруться до уваги листок непрацездатності чи довідка лікувально-профілактичного закладу, а також за наявності акт за формою НТ, пояснення потерпілого та свідчення очевидців, а у разі потреби — керівника органу (організації), на території чи об’єкті якого стався нещасний випадок, матеріали слідчих органів, рішення суду.
Якщо травма невиробничого характеру сталася з вини інших юридичних або фізичних осіб, комісія із соціального страхування (у разі призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності) ініціює перед робочим органом відділення Фонду питання про відшкодування Фонду витрат на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з травмою невиробничого характеру за рахунок винних осіб.
При встановленні зв’язку між сп’янінням та травмуванням комісія ухвалює рішення про відмову в наданні допомоги. Якщо комісією встановлено, що травма не пов’язана з уживанням алкоголю, допомога має надаватися на загальних підставах.
При виникненні спірних питань у частині призначення та виплати матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду такі спори вирішуються у судовому порядку (стаття 17 Закону № 1105-ХІV).
Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.