Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Особливості оплати лікарняних «чорнобильцям»
Новини
23.10.2019
Особливості оплати лікарняних «чорнобильцям»
 

Права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на компенсації та пільги закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII (далі — Закон № 796).

Матеріальне забезпечення, яке виплачується на пільгових умовах, передбачене частиною першою статті 24 та частиною першою статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105), пунктом 16 частини першої статті 20 та пунктом 2 частини першої статті 30 Закону № 796.

Згідно з частиною першою статті 24 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам, віднесеним до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.

Для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи додають копію посвідчення, яке підтверджує право на пільгу (частина 2 статті 31 Закону № 1105). Слід зазначити, що у разі замовлення коштів на матеріальне забезпечення осіб, постраждалих внаслідок ЧАЕС, сума, на яку збільшено розмір допомоги, починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності, у зв’язку із застосуванням пільги по страховому стажу у вигляді компенсації 100% заробітної плати для осіб, які мають страховий стаж менше 8 років, має бути відображена на зворотному боці заяви-розрахунку та в додатку 1.1 (колонка 18), як і кількість днів, оплачених з пільгою за рахунок коштів Фонду (колонка 17), а також обов’язково заповнюється колонка 19, в якій зазначається серія та номер (або номер) посвідчення.

Згідно із пунктом 22 частини 1 статті 20 та пунктом 1 частини 1 статті 21 Закону № 796 особи, віднесені до категорії 1 та 2 громадян, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на додаткові відпустки зі збереженням заробітної плати строком 14 робочих днів. Ці відпустки не підлягають перенесенню на інший період або продовженню у разі тимчасової непрацездатності працівника оскільки не віднесені Законом України «Про відпустки» до щорічних додаткових відпусток. А також, в разі тимчасової непрацездатності не діляться на частини так як є гарантованою державною пільгою і належать до інших видів відпусток, установлених законодавством, колективним договором, угодою та трудовим договором (частина 2 статті 4 Закону України «Про відпустки»). Оскільки допомога по тимчасовій непрацездатності є компенсацією втраченої заробітної плати та подвійної оплати за один і той же період чинним законодавством не передбачено, то допомога по тимчасовій непрацездатності за період пільгової Чорнобильської відпустки, не призначається. У разі якщо тимчасова непрацездатність працівника розпочалась до додаткової Чорнобильської відпустки та триває під час даної відпустки або продовжується після її закінчення, то оплаті підлягають календарні дні, пропущені у зв’язку із хворобою до початку даної відпустки або після її закінчення.

Виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років, визнаною постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу за весь період хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування, одному з батьків або особі, яка їх замінює, якщо дитина потребує догляду батьків згідно з медичним висновком закладу охорони здоров’я, в якому дитина лікується чи перебуває на диспансерному обліку (пункт 2 частини 1 статті 30 Закону № 796). Слід нагадати, що відповідно до пункту 3.3. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Наказ № 455), для догляду за хворою дитиною віком до 14 років листок непрацездатності видається на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше 14 календарних днів, а для догляду за дитиною, постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, на весь період її хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування.

При заповненні додатку 1.1 до заяви-розрахунку в колонці 17 заповнюється загальна кількість днів догляду, а в колонці 18 заповнюється сума, яка вираховується як різниця між всією фактично нарахованою допомогою за всі дні догляду у вигляді 100% компенсації заробітної плати та сумою допомоги, нарахованою за перші 14 днів догляду з урахуванням стажу застрахованої особи (50, 60, 70%). При цьому, кількість днів, зазначених у колонках 14 і 17, повинна збігатися.

У разі, якщо у особи, яка здійснює догляд за хворою дитиною віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, загальний страховий стаж більше 8 років, то в колонці 17 проставляються кількість днів догляду, що перевищують 14, а в колонці 18 — повна сума допомоги за дні, що перевищують 14.

Пунктом 4 статті 20 Закону № 796 передбачено, що чорнобильці 1 категорії мають право на позачергове щорічне безоплатне забезпечення санаторно-курортними путівками. Згідно пункту 16 статті 20 даного Закону чорнобильці 1 категорії мають право на отримання листка непрацездатності на весь період лікування в санаторіях та у спеціалізованих лікувальних закладах з урахуванням часу проїзду туди і назад з виплатою допомоги по державному соціальному страхуванню незалежно від того, ким і за чий рахунок видано путівку. Листок непрацездатності, виданий чорнобильцю 1 категорії на весь період лікування в санаторії з урахуванням часу проїзду туди і назад, оплачується з першого дня за рахунок коштів Фонду соціального страхування. В такому листку непрацездатності в графі «Причина непрацездатності» підкреслюється «санаторно-курортне лікування — 7», у графі «Режим» вказується «санаторний».

В додатку 1.1 до заяви-розрахунку в колонці 17 заповнюється загальна кількість днів санаторно-курортного лікування з урахуванням часу проїзду туди й назад (кількість днів, зазначених у колонках 13, 14 і 17, повинна збігатися), а в колонці 18 заповнюється вся сума допомоги (сума допомоги, зазначена у колонках 15, 16 і 18, повинна збігатися).

Згідно із частиною першою статті 25 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Жінкам, віднесеним до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 — до пологів та 90 — після пологів).

Пунктом 6.3. Наказу № 455 передбачено, що жінкам, які належать до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, видається листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами з 27 тижнів вагітності на 180 календарних днів. У разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді, листок непрацездатності на 14 календарних днів даній категорії жінок не видається (пункт 6.2. Наказу № 455).

При заповненні додатку 1.1 в колонках 17 та 18 потрібно відобразити різницю в кількості днів та суми допомоги (нарахованої за ці додаткові дні) між декретною відпусткою, наданою на загальних підставах, і декретною відпусткою, наданою на пільгових умовах, жінкам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до 1–3 категорій (180 днів — 126 днів = 54 дні та суму допомоги за 54 дні).

Вас може зацікавити

Журнал реєстрації листків непрацездатності

Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.

Придбати видання

 
Фонд соціального страхування України

Переглядів: 7494 Версія для друку
 
Дивіться також:
Бронювання за Порядком № 45: відеороз’яснення від ТЦК
У яких випадках можливе відсторонення від роботи?
Бронювання працівників: що змінилося з 1 квітня?
Нюанси надання «дитячої» відпустки одинокій матері
Чи враховується стаж, набутий за кордоном?
З 4 квітня 2025 року будуть діяти нові правила оплати лікарняних
Чи потрібно повідомляти ТЦК про заброньованих працівників?
Удосконалення надомної та дистанційної роботи: прийнято закон
Перебування в полоні зарахують до страхового стажу
Трудовий стаж для пенсії
Перевіряємо правильність нарахувань за листками непрацездатності
Чи збережеться після 31 березня бронювання згідно Порядку № 45?
З якого моменту за мобілізованим зберігається місце роботи і посада?
Чи може роботодавець перенести щорічну відпустку без згоди працівника?
Законодавство про мобілізацію та військовий облік: огляд нещодавніх змін
Як зараховується страховий стаж у разі роботи з неповним робочим тижнем?
Вирішення трудових спорів на користь працівника
Затверджено показник середньої зарплати за лютий 2025 ріку
Назви професій: як вони з’являються, хто їх вигадує та на що це впливає?
Трудові відносини в умовах воєнного стану: поширені запитання
Прийняття на роботу військовозобов’язаного, у якого виявлені порушення правил військового обліку
Особливості встановлення невідповідності займаній посаді під час випробувального строку
Чи обов’язково під час війни укладати трудовий договір у письмовій формі?
Як повідомити працівнику про звільнення?
Зразок наказу про звільнення за прогул
Коли ПФУ може відхилити оцифровану трудову книжку?
Реформа у сфері праці: законодавчі ініціативи
Що змінилося в повідомленні про прийняття працівника на роботу?
Чи мають право безробітні відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
Документи для призначення «лікарняних» суміснику
Організація та проходження стажування водіїв
Перевірки ТЦК: як підготуватися і які помилки виявляють?
Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: роз’яснення МОН
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Чи можна зменшити оплату праці за час простою?
Топ-5 помилок при звільненні за ініціативою роботодавця
Чи може роботодавець відмовити в достроковому припиненні відпустки для догляду за дитиною?
Діють зміни до Порядку надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Скорочення штату або чисельності працівників: підстави та процедура звільнення
Оплачувана відпустка при народженні дитини: кому надається?
Затверджено строки зберігання документів з військового обліку
Чи зобов’язаний роботодавець зберігати трудову книжку працівника на його прохання?
Що обов’язково повинен містити трудовий договір?
Встановлення переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників
Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року
Невикористана відпустка під час дії воєнного стану
Чи обов’язково ФОПу розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку?
Зміни в трудових відносинах, які нас чекають
Як довго можна отримувати допомогу з безробіття та хто на неї має право?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com