Чи може роботодавець сам прийняти рішення про виплату лікарняних?
Новини
30.09.2019
Чи може роботодавець сам прийняти рішення про виплату лікарняних?
Роботодавець самостійно не може приймати рішення про виплату працівникам допомоги за рахунок коштів Фонду. Про це говорить норма частини 3 статті 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон України № 1105). В Закон України № 1105 чітко зазначено, що рішення про призначення матеріального забезпечення і надання соціальних послуг приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування, створена (обрана) на підприємстві, в установі або організації.
Така комісія (уповноважений) виконує свої функції відповідно до Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 13 (далі — Положення № 13).
Права, обов’язки та повноваження комісії (уповноважених) із соціального страхування встановлені пунктами 2.1, 2.2 та підпунктом 3.1.1 Положення № 13. Так, серед іншого, комісія має право розглядати підстави і правильність видачі, заповнення листка непрацездатності, який є підставою для надання матеріального забезпечення; перевіряти дотримання застрахованими особами режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності. При порушенні режиму, встановленого лікарем, застрахована особа втрачає право на отримання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду по листку непрацездатності з дня допущення такого порушення.
Комісія (уповноважений) має право приймати рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, вагітності та пологах, на поховання) і надає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо.
До найчастіших порушень в оформленні листка непрацездатності відноситься те, що у реквізиті «місце роботи: назва підприємства, установи, організації» не зазначається адреса підприємства (установи). Зауважимо, що в самому бланку листка непрацездатності запис щодо місця роботи обмежується лише «місце роботи: назва підприємства, установи, організації» та не містить графи для заповнення адреси підприємства. Проте відповідно до пункту 3.1 Інструкції № 532 необхідно вказати назву і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).
Листок непрацездатності, який оформлений у порушення Інструкції № 532 необхідно повернути працівнику для оформлення листка непрацездатності відповідно до чинного законодавства.
Радимо заздалегідь інформувати працівників щодо повної правильної назви та адреси підприємства (установи).
Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.