Депутати пропонують зменшити штрафні санкції за порушення норм трудового законодавства України.
Відповідний законопроект № 1233 прийнято за основу.
Так, за допуск до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення на неповний робочий час при фактичному виконанні роботи повний час, виплату зарплати без нарахування і сплати ЄСВ і податків вчинені вперше застосовуватиметься письмове попередження. Якщо ж таке порушення буде здійснено повторно впродовж року після винесення попередження, то застосовуватиметься штраф у чотирикратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення (зараз це 16 692 грн, а в 2020 році буде 18 892).
Наразі за такі порушення встановлений штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат (125 190 грн, а наступного року він може скласти 141 690 грн).
Штраф за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, а також гарантій і пільг працівників може зменшується до суми двократного розміру мінімальної заробітної плати (у 2019 році — 8346 грн, а у 2020 — 9446 грн).
Також істотно зменшується розмір штрафу за недопуск інспекторів до перевірки. Розмір такого штрафу пропонується встановити у восьмикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а не стократному, як зараз. Тобто штраф складатиме 33 384 грн у 2019 і 37 784 у 2020 році.
За інші порушення вимог трудового законодавства до роботодавців застосовуватися письмове попередження. Якщо впродовж останніх 12 календарних місяців з дати виявлення правопорушення таке порушення буде вчиненне повторно, то до роботодавця буде застосовуватися штраф у розмірі мінімальної заробітної плати.
Розмір штрафів у 2020 році розрахований виходячи з розміру мінімальної зарплати, закладеної в проекті Держбюджету-2020, який Кабмін представив 15 вересня.
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.