Робітник зламав руку, перебуває на лікарняному. Потім потрапляє до лікарні — виразка, буде інший лікарняний. Як нарахувати лікарняні, якщо настав другий страховий випадок, але ще не закінчився перший?
Пунктом 1.3 Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 09.04.2008 р. № 189, визначено, що випадок тимчасової непрацездатності — це тимчасова непрацездатність, яка триває безперервно від початку визначеного захворювання, травми тощо, підтверджується видачею листка непрацездатності з можливим продовженням лікування в одному або декількох закладах охорони здоров’я до відновлення працездатності, що підтверджується закриттям листка непрацездатності — «стати до роботи». У разі якщо особа стала непрацездатною з приводу того самого захворювання, травми до виходу на роботу або відпрацювала неповний робочий день, випадок тимчасової непрацездатності не переривається. Під час виникнення іншого захворювання, травми, відпустки у зв’язку з вагітністю випадок тимчасової непрацездатності вважається новим.
Таким чином, маємо два різні випадки тимчасової непрацездатності, що будуть посвідчені різними листками, і кожен із них буде первинний. Як відомо, перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець, а починаючи з шостого — ФСС.
Водночас із Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-ХIV відомо, що допомога по тимчасовій непрацездатності компенсує втрату заробітку. Але двічі його компенсувати за ті самі дні не можна.
Тож підприємству слід оплатити перші п’ять днів — за зламану руку і перші п’ять днів — за виразку. Решту днів компенсує ФСС.
Наприклад, якщо буде така накладка: 1–20 червня — рука, 15–30 червня — виразка. Підприємство має оплатити 1–5 червня, ФСС — 6–14 червня, підприємство — 15–19 червня, ФСС — 20–30 червня.
Ці особливості слід зафіксувати в протоколі комісії із соціального страхування.
Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.