Зарахування стажу роботи в Росії для оплати лікарняного
Новини
09.08.2019
Зарахування стажу роботи в Росії для оплати лікарняного
Чи потрібно враховувати страховий стаж на період роботи в Російській Федерації, який підтверджено записом у трудовій книжці, для визначення відсотка оплати лікарняного? Трудовий стаж до 2000 року.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-ХIV (далі — Закон № 1105) страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
До появи Закону № 1105 питання виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності регулював Закон України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III (далі — Закон № 2240). Статтею 7 цього Закону було визначено, що до страхового стажу зараховується загальний трудовий стаж особи до введення в дію цього Закону в порядку та на умовах, передбачених законодавством, яке діяло раніше.
ФСС у листі від 20.12.2005 р. № 04-29-2259 роз’яснював, що визначення загального трудового стажу, набутого особою до набрання чинності Законом № 2240, здійснюється відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги з тимчасової непрацездатності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.1998 р. № 1658. У цих Правилах не визначено порядку зарахування до трудового (страхового) стажу часу роботи на території інших держав.
Водночас ст. 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, від 14.01.1993 р., визначено, що трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється в пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв’язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визнається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно із законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. Однак в Угоді не зазначено, якими документами це підтверджується.
У листі від 20.03.2007 р. № 01-14-550 ФСС розглядав питання права на допомогу по тимчасовій непрацездатності громадян Росії та Польщі. І зазначив, що в разі надання допомоги по тимчасовій непрацездатності до страхового стажу, набутого громадянами Російської Федерації на території України, зараховується стаж, набутий ними в Росії. І також не зазначив, якими документами це підтверджується.
Запис до трудової книжки про час роботи на території РФ роботодавцем-нерезидентом не може вважатися підтвердженням часу роботи в РФ, оскільки в постанові КМУ «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 р. № 301 не передбачено, що записи в ній можуть робитися нерезидентами. Тому вважаємо, що для зарахування до трудового, а відтак і страхового стажу, часу роботи на території РФ до 2000 р. працівник має надати довідку від роботодавця-нерезидента про зарахування часу роботи в нього до трудового стажу.
Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.