Працівник працює з графіком роботи день-ніч (протягом двох змін підряд), денна зміна з 9.00 до 22.00, наступна зміна з 22.00 до 9.00, після чого надається вихідний день. Йому надано щорічну відпустку, закінчення якої припадає на середину нічної зміни. Коли він має приступити до роботи?
Тривалість відпусток незалежно від режимів та графіків роботи розраховується в календарних днях. Законодавчо це закріплено ст. 5 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР.
Ведення табельного обліку робочого часу на підприємствах, в установах і організаціях визначається наказом Держкомстату України «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 05.12.2008 р. № 489. У табелі обліку використання робочого часу проставляються позначки про фактично відпрацьований час, відпустки, тимчасову непрацездатність тощо.
Тому на підставі наказу про надання щорічної відпустки в табелі обліку робочого часу проставляється позначка «В» кожного календарного дня відпустки. Якщо, наприклад, останній день відпустки припав на робочу зміну за графіком роботи працівника, то він зобов’язаний приступити до роботи у наступну за графіком зміну або за скоригованим графіком роботи у зв’язку з його відпусткою.
Також слід зауважити, що призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється (частина друга ст. 59 КЗпП).
У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.