В реквізиті 15 «Посада» помилково зазначено неправильну посаду: замість «провідний бухгалтер» було зазначено «бухгалтер». Чи обов’язково виправляти таку помилку, і якщо так, то як її виправити?
Вказана помилка в таблиці 5 форми № Д4 може призвести до застосування адміністративного штрафу до посадових осіб підприємства. Однак у разі її самостійного виправлення жодні санкції не загрожуватимуть. З’ясуємо, які підстави для застосування зазначеного штрафу та як виправити неточність у Звіті з ЄСВ.
Відповідальність
Як передбачено п. 16 р. II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435 (далі — Порядок № 435), відповідальним за правильність і достовірність заповнення Звіту з ЄСВ є страхувальник. Статтею 26 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ) передбачено, що посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема за подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Держреєстр).
Держреєстр складається з реєстру страхувальників і застрахованих осіб. При цьому останній, з-поміж іншого, включає відомості про посаду застрахованої особи (п. 2 ч. 3 ст. 20 Закону про ЄСВ). Джерелом надходження таких відомостей саме і є таблиця 5 форми № Д4. Це означає, що помилка в реквізиті 15 «Посада» таблиці 5 призводить до внесення до Держреєстру недостовірних відомостей про застраховану особу, а отже, тягне за собою застосування адміністративної відповідальності до посадових осіб підприємства. Таке порушення карається штрафом у розмірі від 30 до 40 НМДГ (від 510 до 680 грн), а в разі повторного вчинення протягом року — від 40 до 50 НМДГ (від 680 до 850 грн) — ст. 1651 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КпАП). Такий штраф на посадових осіб підприємства (підприємців) накладають посадові особи податкових органів (ст. 2342 КпАП) або Пенсійного фонду України (ст. 2442 КпАП).
Штраф накладають у разі виявлення помилки за результатами перевірки платника. А от якщо роботодавець самостійно виправить недостовірні відомості, адміністративну відповідальність не застосовують (див. роз’яснення з категорії 301.09 розділу «Запитання — відповіді з Бази знань» ЗІР).
Виправлення помилки
Відповідно до п. 2 р. V Порядку № 435 у разі виявлення помилки у Звіті з ЄСВ після закінчення звітного періоду в реквізитах, що стосуються застрахованої особи (крім грошових показників), необхідно сформувати й подати звіт за попередній період, який містить:
- перелік таблиць звіту;
- таблицю (у цьому випадку таблицю 5), зазначивши тип форми «скасовуюча» з відомостями про застраховану особу (працівника), які були помилкові;
- ту саму таблицю 5 із зазначенням типу форми «початкова» і правильних відомостей щодо застрахованої особи.
Зверніть увагу! Звіт з ЄСВ, сформований для виправлення помилок за попередні звітні періоди, не повинен містити таблиць 1–4.
Аналогічним чином виправляють інші помилки в реквізитах таблиці 5. Якщо помилку було допущено в декількох звітних періодах, кожну з них слід виправляти окремо, подавши Звіт з ЄСВ за попередні періоди у вказаному вище комплекті.
Слід пам’ятати: внесення змін до сум нарахованої заробітної плати або доходу та у зв’язку з цим до нарахованих сум ЄСВ під час формування й подання скасовуючих документів заборонено. Але це насамперед стосується заповнення інших таблиць форми № Д4, зокрема таблиці 6.
Як бачимо, особливих складнощів із виправленням вказаної помилки немає. Головне — зробити це до того, як її виявлять податківці або представники ПФУ, хоча загалом ви вправі виправити помилку у будь-якому наступному періоді без обмеження строків (див. роз’яснення з категорії 301.06 розділу «Запитання — відповіді з Бази знань» ЗІР).
Зверніть увагу! А от у разі виявлення помилки у Звіті з ЄСВ до закінчення граничного строку подання діє інше правило: слід повторно сформувати звіт у повному обсязі (п. 1 р. V Порядку № 435).
Геннадій Васильєв