Роботодавець примушує написати заяву на звільнення у зв’язку із призовом на військову службу
Новини
04.02.2019
Роботодавець примушує написати заяву на звільнення у зв’язку із призовом на військову службу
Працівникові надійшла повістка про призов на строкову військову службу. Роботодавець примушує його написати заяву на звільнення на підставі п. 3 ст. 36 КЗпП у зв’язку із призовом на військову службу. Чи правильно це?
За ст. 119 КЗпП працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.
За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі через укладання нового контракту на проходження військової служби, під час особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності й у фізичних осіб — підприємців, де вони працювали на час призову.
За порушення встановлених гарантій передбачено кримінальну, адміністративну та фінансову відповідальність.
За ст. 172 ККУ незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів чи у зв’язку з повідомленням ним про порушення вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» іншою особою, а також інше грубе порушення законодавства про працю тягне за собою штраф від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 до 51 тис. грн.), або позбавлення права обіймати певні посади чи проводити певну діяльність на строк до трьох років, або виправні роботи на строк до двох років.
Відповідно до ч. 7 ст. 41 КУпАП порушення встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тягне за собою накладання штрафу на посадових осіб підприємств, установ, організацій у розмірі від 850 до 1700 грн.
За абзацом 5 ст.265 КЗпП недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тягне за собою накладання на юридичну особу або фізичну особу — підприємця штрафу в десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Цей посібник — настільна книжка для всіх без винятку роботодавців. Дотримання гарантій мобілізованих працівників стосується і юридичних, і фізичних осіб — підприємців. Реалії сьогодення є такими, що навіть бездоганного ведення військового обліку на підприємствах недостатньо. Відносини роботодавця з працівниками-військовозобов’язаними мають дуже багато аспектів. Роботодавець має бути гарно поінформований про них, щоб не порушити законні права працівників і водночас працювати без збитків та штрафів. У виданні містяться відповіді на найактуальніші запитання, що виникають у роботодавців, а також наведено зразки документів.