МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 14 вересня 2015 р. № 520/18/99-15
Щодо надання роз’яснення [про відпустки без збереження заробітної плати]
<…> Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 р. № 439), передбачено, що середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок та/або страхові внески на відповідні види соціального страхування, на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування — період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов’язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, зокрема, відпустки без збереження заробітної плати.
Відпустка без збереження заробітної плати є одним із видів відпусток, установлених статтею 4 Закону України «Про відпустки». Статтею 25 зазначеного Закону визначена відпустка без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов’язковому порядку, статтею 26 — відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін.
Крім того, на сьогодні діє норма пункту 9 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. № 76-VIII стосовно надання права керівникам органів виконавчої влади та інших державних органів надавати відпустки без збереження заробітної плати на визначений цими керівниками термін. Під час здійснення органами виконавчої влади та іншими державними органами цих заходів положення статті 26 Закону України «Про відпустки» у частині обмеження терміну відпустки без збереження заробітної плати не застосовуються.
Також відповідно до пункту 66 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» передбачалося керівникам центральних органів виконавчої влади, які здійснюють контроль та нагляд у відповідних галузях і сферах, та центральних органів виконавчої влади, виконання функцій яких можуть здійснювати відповідні міністерства, надати право надавати відпустки без збереження заробітної плати на визначений цими керівниками термін. Під час здійснення центральними органами виконавчої влади цих заходів положення статті 26 Закону України «Про відпустки» в частині обмеження терміну відпустки без збереження заробітної плати не застосовуються.
Враховуючи викладене, Порядком не обмежено види відпусток без збереження заробітної плати, період перебування у яких не враховується при обчисленні середньоденної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), лише відпустками, наданими відповідно до Закону України «Про відпустки».
Директор Департаменту соціального страхування та партнерства |
О. САВЕНКО |
|