Порядок обчислення та призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності або допомоги по вагітності та пологах не відрізається від порядку призначення зазначених видів матеріального забезпечення звичайним найманим працівникам, але має певні особливості, які пропонуємо розглянути в матеріалі.
У осіб, що працюють за цивільно-правовими договорами, право на отримання соціальних виплат, а саме отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності та/або допомоги по вагітності та пологах виникло починаючи з 11.10.2017. Адже саме з цього моменту набрали чинності зміни, внесені до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV.
Законодавець, без виділення окремих умов надання таких виплат, фактично розширив коло осіб, що підлягають соціальному страхуванню, тобто зрівняв у правах та обов’язках найманих працівників та осіб, що працюють за цивільно-правовим договором.
Відтак механізм обчислення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності або допомоги по вагітності та пологах, спосіб визначення страхового стажу та порядок отримання коштів для оплати листків непрацездатності є таким же, як і для найманих працівників.
Обчислюється розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності або допомоги по вагітності та пологах в спосіб, визначений Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266.
<...>
|
Микола Постернак, експерт із питань соціального страхування |