Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Хто має платити за професійне навчання — працівник чи роботодавець?
Новини
17.04.2018
Хто має платити за професійне навчання — працівник чи роботодавець?
 

Я хочу рости професійно, але компанія не надає такої можливості — курси і тренінги доводиться оплачувати самостійно. Хіба це не обов’язок роботодавця — піклуватися про те, щоб персонал був кваліфікованим?

Різновиди професійного навчання

Відповідно до ст. 201 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України), для професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників, особливо молоді, власник або уповноважений ним орган організує індивідуальне, бригадне, курсове та інше виробниче навчання за рахунок підприємства, організації, установи.

Згідно з Законом України «Про професійний розвиток працівників», професійне навчання — це процес цілеспрямованого формування у працівників спеціальних знань, розвиток необхідних навичок та вмінь, що дають змогу підвищувати продуктивність праці, максимально якісно виконувати функціональні обов’язки, освоювати нові види професійної діяльності, що включає первинну професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації працівників відповідно до потреб виробництва.

Отже, професійне навчання працівників є обов’язком роботодавця.

При цьому Закон України «Про професійний розвиток працівників» визначає, що роботодавці можуть здійснювати формальне і неформальне професійне навчання працівників, а також вказує на добровільне та обов’язкове навчання працівників (опосередковано).

Формальне професійне навчання працівників робітничим професіям включає первинну професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації робітників і може здійснюватися безпосередньо у роботодавця або організовуватися на договірних умовах у професійно-технічних навчальних закладах, на підприємствах, в установах, організаціях, а працівників, які за класифікацією професій належать до категорій керівників, професіоналів і фахівців, — перепідготовку, стажування, спеціалізацію та підвищення кваліфікації і може організовуватися на договірних умовах у вищих навчальних закладах.

За результатами формального професійного навчання працівникові видається документ про освіту встановленого зразка.

Професійне навчання працівників здійснюється за денною, вечірньою (змінною), очно-заочною, дистанційною, екстернатною формою, з відривом і без відриву від виробництва та за індивідуальними навчальними планами, а професійне навчання працівників за робітничими професіями забезпечується шляхом:

  • курсового навчання, що передбачає формування навчальних груп і здійснюється в навчальних класах (лабораторіях);

  • індивідуального навчання, що передбачає навчання на робочому місці під керівництвом кваліфікованих робітників — інструкторів виробничого навчання.

Професійне навчання працівника може здійснюватися за його бажанням за рахунок власних коштів або коштів інших фізичних чи юридичних осіб.

Навчання за рахунок роботодавця

Так, за Типовим договором про надання освітніх послуг між вищим навчальним закладом та фізичною (юридичною) особою (затверджений постановою КМУ від 19.08.2015 № 634) визначено, що ВНЗ може надавати освітні послуги студенту (в нашому випадку працівнику) за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб (роботодавця).

При цьому з 2017 року для студентів, які вчилися коштом роботодавця, скасовано обов’язок з відпрацювання у такого роботодавця протягом трьох років після закінчення навчального закладу.

Професійне навчання працівників безпосередньо у роботодавця здійснюють викладачі, майстри виробничого навчання, інструктори виробничого навчання, які залучаються на умовах договору з надання освітніх послуг.

Разом з визначеним, підвищення кваліфікації є обов’язком роботодавця у випадках, коли це прямо передбачено законом, та залежить від професії та посади, яку обіймає працівник.

Забезпечення підвищення кваліфікації працівників безпосередньо у роботодавця або в навчальних закладах проходить, як правило, не рідше ніж один раз на п’ять років (ст. 4 Закону України «Про професійний розвиток працівників»).

Наприклад, підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється не рідше одного разу на три роки (наказ Національного агентства України з питань державної служби «Про затвердження Порядку організації підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування у навчальних закладах за державним замовленням Національного агентства України з питань державної служби» від 19.04.2017 № 86). Працівники поліції направляються на підвищення кваліфікації за потребою, але не рідше одного разу на три роки (наказ МВС України «Про затвердження Положення про організацію післядипломної освіти працівників Національної поліції» № 1625 від 24.12.2015).

Періодичність навчання робітників на курсах підвищення кваліфікації установлюється, як правило, не рідше одного разу на п’ять років. Періодичність підвищення кваліфікації, стажування керівників, професіоналів та фахівців установлюється залежно від виробничої потреби, але не рідше одного разу на п’ять років. Викладачі з числа керівників, професіоналів та фахівців роботодавця, інструктори виробничого навчання, які здійснюють професійне навчання працівників безпосередньо у роботодавця, також підвищують кваліфікацію з питань професійного навчання працівників не рідше ніж один раз на п’ять років (наказ Міністерства праці та соціальної політики спільно з Міністерством освіти і науки України «Про затвердження Положення про професійне навчання працівників на виробництві від 26.03.2001 № 127/151).

Чи зобов’язаний роботодавець оплачувати семінари, курси та тренінги

Оплата семінарів, курсів та тренінгів, за результатами яких працівникові не видається документ про освіту встановленого зразка та які не є акредитованими, не входить до обов’язку роботодавця, оскільки за своєю сутністю такі заходи носять інформаційно-консультаційний характер. Також варто зауважити, що роботодавець може вимагати від працівника відпрацювання часу, витраченого на участь в такому заході (у випадку, коли такий захід проводився в робочий час).

Одночасно, оплата семінарів, курсів та тренінгів (за результатами яких працівникові не видається документ про освіту встановленого зразка та які не є акредитованими), роботодавцем все ж можлива у випадку укладення договору про надання послуг між роботодавцем та особою, що організовує інформаційно-консультаційний захід. Виконання такого договору, розрахунки за ним та підтвердження його виконання відбуваються на загальних підставах.

При цьому роботодавець має право вимагати від співробітника відпрацювання часу, витраченого на участь в такому заході (у випадку, коли такий захід проводився в робочий час). Участь працівника в семінарах, курсах та тренінгах можна розцінювати як неформальне професійне навчання.

Неформальне професійне навчання працівників здійснюється за їх згодою безпосередньо у роботодавця і за рахунок коштів роботодавця. В даному випадку, роботодавець вільний у виборі форм і методів забезпечення професійного розвитку працівників з урахуванням специфіки їх роботи.

Підтвердження результатів неформального професійного навчання можливе за робітничими професіями (кухар, зварник, охоронник, електрозварник ручного зварювання, продавець непродовольчих товарів, слюсар-ремонтник) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями» від 15.05.2013 № 340.

Підтвердження проходження неформального професійного навчання працівникам інших професій не регламентовано. Однак, оскільки програма, форма та методи навчання визначаються роботодавцем, працівник може просити роботодавця надати відповідну довідку про проходження неформального професійного навчання за окремою тематикою. Також працівник може отримати такий підтверджуючий документ від суб’єкта, що організував інформаційно-консультаційний захід, та в якому працівник безпосередньо брав участь.

Ілля Костін, Марина Мкртичева, Катя Маевская

Rabota.ua

Переглядів: 6956 Версія для друку
 
Дивіться також:
Списки працівників-призовників до ТЦК та СП: не забудьте подати до 1 грудня
Коли працівник може не повертати гроші за невідпрацьовані дні відпустки?
Нарахування та оплата «лікарняних» у 2024 році
Послуги для роботодавця на порталі ПФУ
Які є пільги та компенсації за роботу у шкідливих та важких умовах праці?
Списки працівників для медоглядів: як скласти та що потрібно встигнути зробити до 1 грудня?
Обов’язки роботодавця, який працевлаштовує осіб з інвалідністю
Оплата лікарняного працівнику, з яким призупинено дію трудового договору
Затримка розрахунку при звільненні
Правила внутрішнього трудового розпорядку: зразок складання
Звільнення за власним бажанням під час «лікарняного»
Деякі особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану
Матеріальна допомога на оздоровлення
Як вирізняються виплати у працюючих і непрацюючих пенсіонерів: чи вигідно продовжувати працювати?
Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття
Мобілізація працівника одразу після відпустки
Кабмін оновив порядок бронювання працівників
Тривалість оплачуваного «лікарняного» планують збільшити
Розрахунок компенсації відпустки при звільненні
У якому випадку донору крові лікарняний оплачується в розмірі 100%?
Розбронювання працівників підприємства
Як дізнатись про результати оцифрування трудової книжки?
Чи повернуть сумісникам оплату за «лікарняними»?
Все, що потрібно знати про трудовий договір
«Лікарняні» у період мобілізації
Звільнення водія, який втік за кордон під час рейсу
Для яких категорій іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Додаткова відпустка на дітей: всі правила надання
Оцифрування трудової книжки без електронного цифрового підпису
Чи можна не оплачувати «лікарняний» працівникові, якщо він в цей час працював?
Працівник-сумісник у відрядженні за основним місцем роботи: як оформити відсутність на роботі?
Ветеранська політика у трудових відносинах
Чи може працівник відкликати заяву про звільнення за згодою сторін?
Як впливає відпустка, отримана авансом, на відпустку наступного року?
Визначення посади у штатному розписі: які обмеження врахувати?
Хто має право на дострокову пенсію у зв’язку із скороченням штату?
Як підготуватися до перевірки підприємства ТЦК?
Кого не штрафують за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю?
Надання відпусток працівникам закладів освіти
Повноваження заступника у відсутність директора: чи достатньо посадової?
Як зараховується період отримання пенсії по інвалідності до страхового стажу для оплати «лікарняних»?
Що слід зробити у разі мобілізації працівника?
У яких випадках роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників засобами індивідуального захисту?
Чи зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, період перебування в оплачуваній відпустці?
Як здійснюються виплати за листками непрацездатності?
Паперова трудова книжка: як виправити помилку в даті народження?
Як табелювати сумісника, який знаходиться у відрядженні за основним місцем роботи?
Нюанси виплати компенсації за дні невикористаної відпустки держслужбовцю
Чи може уповноважена особа вносити дані про зміни у трудових відносинах?
Оплата роботи працівнику у вихідний день
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com