Відповідальність роботодавця за ненадання щорічних відпусток
Новини
21.02.2018
Відповідальність роботодавця за ненадання щорічних відпусток
Згідно загальним правилам, щорічна відпустка надається робітникам тривалістю не менш 24 календарних днів за відпрацьований робочий рік, який рахується з дня укладення трудового договору (ст. 75 КЗпП). В перший рік роботи право на щорічну відпустку у робітника настає по закінченню 6 місяців безперервної роботи на підприємстві, це регламентує Закон України «Про відпустки».
При цьому ч. 5 ст. 11 вищевказаного Закону забороняє:
ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом 2 років поряд;
ненадання їх протягом робочого року особам у віці до 18 років;
ненадання їх протягом робочого року робітникам, які мають право на щорічну додаткову відпустку за роботу зі шкідливими та тяжкими умовами або з особливим характером праці.
Як же бути, якщо робітник не бажає брати відпустку?
Роботодавець, дотримуючись норм законодавства про працю, зобов’язаний щорічно складати графік щорічних відпусток та погоджувати з робітником конкретний період надання. Якщо робітник без об’єктивних на то причин відмовляється використовувати надане йому Конституцією України та Законом «Про відпустки» право на відпочинок — роботодавець повинен згідно встановленому графіку періоду відпустки без заяви працівника скласти наказ про надання йому відпустки не пізніш, ніж за два тижні до дати його початку.
Прийняття рішення про надання або ненадання щорічної відпустки в компетенції саме роботодавця. Про це йде річ в листі Мінсоцполітики від 21.06.2012 р. № 207/13/116-12. В даному документі також зазначено, що ненадання щорічних відпусток у визначені законодавством терміни, є серйозним порушенням законодавства про працю, за що роботодавець може бути притягнутий до адміністративної (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та навіть кримінальної відповідальності (ст. 172 Кримінального Кодексу України).
Усе про відпустки: правильне надання, розрахунок та оформлення — це практичний посібник, у якому міститься повна інформація щодо порядку надання всіх видів відпусток працівникам, їх правильного оформлення та ведення обліку зі зразками та прикладами наказів та розрахунків із посиланням на нормативні акти. У матеріалах посібника розповідається про перенесення відпустки, як відкликати працівника з відпустки, у яких випадках при звільненні не провадиться утримання із заробітної плати за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року, тощо.
У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.