Відповідно до частини 2 статті 97 Кодексу законів про працю України форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.
Якщо ж колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності — з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Виплату матеріальної допомоги на оздоровлення працівникам бюджетної сфери регламентовано законами України, постановами Уряду, галузевими наказами. Також, питання виплати зазначеної допомоги визначається в положенні про надання матеріальної допомоги, що є додатком до колективного договору.
Як приклад, в обов’язковому порядку матеріальна допомога на оздоровлення під час надання відпустки має виплачуватися таким категоріям працівників:
- педагогічні та науково-педагогічні працівники (стаття 57 Закону України «Про освіту»),
- працівники бібліотек (постанова КМУ від 22 січня 2005 р. № 84 «Про затвердження Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек»),
- медичні і фармацевтичні працівники (постанова КМУ від 11 травня 2011 р. № 524 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери») тощо.
При цьому, умовою гарантованої виплати допомоги на оздоровлення є факт надання працівникові щорічної відпустки (або її частини).
Для підприємств, установ і організацій, які не фінансуються з бюджетів, нормативного регламентування надання матеріальної допомоги на оздоровлення не передбачено, при цьому відповідні питання можуть бути визначені в колективному договорі.
Видання для кадровиків