МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 27 січня 2015 р. № 69/13/84-15
Щодо індексації грошових доходів
Департамент заробітної плати та умов праці розглянув звернення і в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україні від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнах на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
Надбавки, які не мають разового характеру і передбачені чинним законодавством є об’єктами індексації і збільшення їх розміру впливає на визначення базового місяця.
Встановлення надбавок за високі досягнення у праці, за складність, напруженість у роботі, за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.02 № 1298 та наказом Міносвіти від 26.09.05 № 557.
Тобто, місяць коли вперше встановлюється така надбавка та місяць, в якому збільшується відсоток цієї надбавки порівняно з попереднім періодом, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації.
У разі, якщо надбавка була встановлена, а потім деякий час не виплачувалася, і знову була встановлена працівнику у такому ж розмірі, то місяць повторного встановлення надбавки не є підставою вважати місяць базовим.
Якщо розмір надбавки зменшується, а потім надбавка знову встановлюється працівнику в такому ж розмірі, базовий місяць не змінюється.
Питання врахування премії передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 № 36 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Так, відповідно до пункту 5 Порядку визначено, місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв’язку із розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), виконанням обов’язків тимчасово відсутнього працівника, оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації, а також за рахунок збільшення розміру премії, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у пазі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу).
Директор Департаменту |
О. ТОВСТЕНКО |
|