Відповідно до розділу «Загальні положення» Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» (розділ 1 «Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців») Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 № 336, вищезазначений Довідник є нормативним документом, обов’язковим з питань управління персоналом на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та видів економічної діяльності.
Він є основою для розроблення посадових інструкцій працівникам, які закріплюють їх обов’язки, права та відповідальність. Пунктом 11 Довідника зазначено, що особи, які не мають відповідної освіти або стажу роботи, встановлених кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід та успішно виконують у повному обсязі покладені на них завдання та обов’язки, можуть бути як виняток залишені на обійманій посаді або призначені на відповідні посади за рекомендацією атестаційної комісії (якщо інше не передбачене актами, що мають вищу юридичну силу).
Згідно з п. 3 Порядку виплати надбавки за вислугу років працівникам державних та комунальних установ соціального захисту населення, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 15.06.2011 № 239 (далі — Порядок), право на встановлення надбавки за вислугу років мають керівники установ соціального захисту населення та їхні заступники з основного виду діяльності, керівники структурних підрозділів та їхні заступники із соціальної, психологічної, педагогічної, фізичної, медичної, трудової професійної реабілітації, надання соціальних (соціально-медичних) послуг (допомог), соціального обслуговування, медичного супроводу, спостереження, забезпечення стаціонарного проживання тощо, фахівці із соціальної роботи, соціальні працівники, інструктори з трудової адаптації, методисти з професійної реабілітації, культорганізатори.
Згідно з п. 4 Порядку до стажу роботи, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, включається час роботи в державних та комунальних установах, закладах та організаціях незалежно від підпорядкування на посадах, визначених п. 3 цього Порядку, за умови, що працю таких працівників оплачують відповідно до умов оплати праці працівників державних та комунальних установ соціального захисту населення.
Документом для визначення стажу роботи, що дає право на одержання надбавки за вислугу років, є трудова книжка або інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують наявність стажу роботи. Враховуючи вищевикладене, розмір надбавки за вислугу років встановлюється працівникам, які обіймають посади згідно з переліком (п. 3 Порядку) в залежності від стажу роботи (п. 4 Порядку) і не залежить від освіти працівника.
Видання для кадровиків
Ганна Масловська