Чимало підприємств застосовують працю людей у важких і шкідливих умовах. Така праця при виході на пенсію вважається пільговим стажем. Але коли наближається пенсійний вік, часто з’ясовується, що такий пільговий стаж потрібно підтверджувати.
Пільговий стаж — це період трудової діяльності в шкідливих, небезпечних або специфічних умовах упродовж повного робочого дня.
Перелік виробництв, робіт, професій, посад і показників, за якими період трудової діяльності може бути віднесений до пільгового стажу, встановлено постановами Кабінету Міністрів України.
У разі призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для зарахування стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, після 21 серпня 1992 року має бути підтверджене виключно результатами атестації.
Головним документом, що підтверджує стаж, протягом якого часу працювала людини, є трудова книжка.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні записи, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Такі довідки є обов’язковими, оскільки в трудових книжках не зазначається, в яких умовах працювали особи і чи були вони зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня.
Звертаємо увагу, що під повним робочим днем розуміють виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менш 80% робочого часу, встановленого для працівників цього виробництва, професій чи посад, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов’язаних із виконанням певних трудових обов’язків.
В такій довідці зазначаються такі відомості:
- періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу;
- професія або посада;
- характер виконуваної роботи;
- розділ, підрозділ, пункт, найменування (або номери) списків, які передбачають такі роботи;
- первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Такі уточнюючі довідки надають підприємства або їх правонаступники, в трудових відносинах з якими перебував працівник. Також додається копія наказу підприємства про результати атестації робочих місць з додатком до нього, у якому зазначено перелік робочих місць та право відповідних працівників на пенсію за віком на пільгових умовах за Списками № 1 чи № 2.
Якщо підприємство ліквідовано та відсутній правонаступник, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, передбачено порядком, визначеному Пенсійним фондом України (постанова правління від 10.11.2006 р. № 18-1), відповідною комісією, створеною при головному управлінні Пенсійного фонду України в області.
Відповідно до такого Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, необхідно подати до управління Пенсійного фонду за місцем проживання такі документи:
- заяву про підтвердження стажу роботи;
- довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців про ліквідацію підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;
- трудову книжку;
- документи, видані архівними установами (зокрема довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць;
- копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності — довідку про їх відсутність).
Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових, розглядає заяви про підтвердження стажу роботи і приймає рішення не пізніше п’яти робочих днів, а потім направляє його до місцевого управління Пенсійного фонду, про що повідомляє заявника.
Слід зазначити, що чинне законодавство передбачає підтвердження стажу показами свідків.
Такий порядок підтвердження трудового стажу свідками передбачено постановою КМУ «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12.08.1993 р. № 637.
Петро Горошко