Основні права та обов’язки донорів і питання їх соціального захисту викладено в Законі України «Про донорство крові та її компонентів» від 23 червня 1995 р. № 239/95-ВР (далі — Закон № 239).
При захворюванні застрахованої особи-донора у страхувальника може виникати питання щодо розміру оплати листка непрацездатності та заповнення зворотнього його боку.
Згідно ст. 10 Закону № 239, донорам, які протягом року безоплатно здали кров та/або її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з захворюванням виплачується у розмірі 100% середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга донорам надається протягом року після здачі крові та/або її компонентів у зазначеній кількості.
Частина 5 статті 24 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачає виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу):
- застрахованим особам, віднесеним до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи;
- ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»;
- донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів».
Допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з захворюванням виплачується донорам у розмірі 100% середньої заробітної плати, незалежно від стажу роботи, на підставі довідки про надання донорам пільг (форма 435/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 7 липня 2003 р. № 301), яка видається медичним закладом за місцем здачі крові та підтверджує, що він протягом року здавав кров та/або її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам).