Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Новый Трудовой кодекс: завершена работа над разделами об отпусках и условиях оплаты труда
Новини
04.03.2016
Новый Трудовой кодекс: завершена работа над разделами об отпусках и условиях оплаты труда
 

Робоча група з підготовки проекту Трудового кодексу до розгляду парламентом у другому читанні завершила роботу над розділами стосовно відпусток та умов оплати праці.

Щодо гарантій опалити праці

Залишено без змін статті 219 щодо форм оплати праці та 239 — про порядок оплати праці в наслідок допущення браку. В процесі обговорення члени РГ знайшли рішення, яке дозволяє полегшити правовий стан працівника: якщо працівник допустив виготовлення продукції, що виявилась браком, але цей брак було усунуто самим працівником, то йому зберігається виплата винагороди, але за умови, якщо робітник за вини якого це сталося, усунув брак у вільний від роботи час.

Це була пропозиція Мінсоцполітики — вона підтримана.

Без змін лишилася ст. 246 стосовно гарантійних виплат, в тому числі ст. 249 — гарантії працівникам, яких направлено на медичний огляд.

Ст. 223 щодо особливостей оплати праці в разі відхилення від звичайних умов регламентує умови оплати праці за трудовим договором про роботу вдома. Ця стаття буде розширена і буде охоплювати не тільки роботу вдома, але й дистанційну роботу.

Підвищено норми оплати праці у шкідливих умовах, у нічний час та оплату надурочних робіт

Пропонувалося у ст. 225, яка регулює оплату праці на важких роботах, на роботах з небезпечними для здоров’я умовами праці та ін. — спростити формулювання та передбачити особливі умови оплати такої праці «в умовах перевищення гігієнічних нормативів».

Але таке визначення відхилили через його не конкретику, проте підтримано профспілкову пропозицію стосовно того, що на таких роботах працівникові встановлюється підвищена оплата праці (з дотриманням мінімальних державних гарантій, умов галузевої і міжгалузевої угоди) — не менше ніж 10%.

Зараз нормами, що встановленні урядовими рішеннями, доплата за шкідливі і важкі умови праці становить 8%.

Ст. 230 проекту ТК передбачається підвищити оплату праці за роботу у нічний час і встановити — не нижче ніж 30% (зараз — 20%) тарифної ставки посадового окладу за кожну годину. Те ж саме стосується оплати надурочних робіт. Проектом ТК встановлено при почасовій формі оплати праці — кожна година надурочних робіт оплачується у подвійному розмірі. А при перевищенні норми в 120 годин на рік надурочних робіт — кожна додаткова година оплачується у потрійному розмірі.

Пропонувалося зменшити розмір доплати до 1,5 ставки — РГ одноголосно відхилила цю пропозицію.

Також пропонувалося взагалі виключити граничну норму понадурочних робіт (в 120 годин), але за думкою більшості членів РГ її залишено, щоб не давати привід роботодавцеві до частого залучення працівника до понадурочних робіт.

Захищено норми колективного регулювання та врегульована оплата часу простою

Відхилено пропозицію до ст. 227, яка регулює оплату праці у разі суміщення професій та застосування інших форм інтенсифікації праці. Розмір оплати за суміщення та ін. — встановлюється за умови, що передбачені трудовими та колективним договором за домовленістю з трудовим колективом.

Пропонувалося виключити «колективний договір» — профспілки з цим не погодились, а РГ їх підтримала.

Ст. 234 передбачено — час простою з вини роботодавця оплачується у розмірі не менше 2/3 розміру зарплати (при цьому береться як базова — не мінімальна, а середня (фактична) зарплата). Пропонувалося доповнити цю статтю: «але не нижче погодинного розміру мінімальної зарплати» — ця поправка не прийнята.

Утім враховано пропозицію профспілок до цієї статті: при розрахунку оплаті праці (за умови простою без вини працівника) до нього не включається зарплата у період простою. Таке зроблено, щоб не зменшувався розмір виплати працівнику.

Підвищено рівень небезпеки праці

Підтримано пропозицію профспілок, внесену через народних депутатів, про збереження працівнику середнього заробітку за час його вимушеного простою внаслідок виникнення (не з його вини) ситуації небезпечної для життя або здоров’я працівника.

«Це дуже важлива річ як додатковий інструмент самозахисту працівника, — відмітив заступник голови Укрнафтогазпрофспілки Сергій Українець, — ми вже внесли пропозицію і закріпили у новому ТК право працівника відмовитись від виконання обов’язків у випадку виникнення загрози його життю або здоров’ю — і на цей період йому також зберігається середня зарплата».

Регламентовано умови перебування працівників під час простою: або на робочому місці, або поза ним — це визначаються колективним договором.

Регламентовано виплату зарплати у безготівковій формі

В ч. 2 ст. 240 щодо форм виплати передбачено, що зарплата може виплачуватись у безготівковій формі за наявності письмової згоди працівника.

Була спроба виключити з ч. 3 даної статті норму про те, що роботодавець може запроваджувати часткову виплату зарплати в натуральній формі, що може застосуватися в сільському господарстві. Але таке рішення має погоджуватись з виборним органом первинної профспілкової організації. Пропонувалося умову про погодження виключити, але це не було підтримано, щоб запобігти можливому нав’язуванню працівникові з боку роботодавця виплату зарплати натурою.

За пропозицією профспілок до цієї статті було включено норму про те, що така виплата може здійснюватись лише за письмовою заявою працівника.

Внесено зміни до норми про періодичність виплати зарплати

Підтримана пропозиція, щоб кількість виплат не обмежувати чітко встановленою кількістю разів, а передбачити виплату зарплати — не рідше 2-х разів на місяць, але надати можливість також за необхідністю здійснювати такі виплати частіше.

Скорочено строк виплати зарплати — протягом 7 днів (зараз 15), якщо роботодавець затримує виплату більше ніж на цей строк — це вважається заборгованістю. Таким чином, встановлено більш жорсткі рамки виплати заплат, що відповідає як закону, так і умовам колективних договорів.

Так саме відхилено пропозицію, щоб виключити зі ст. 241 умови про погодження із профспілковим органом нормативного акту роботодавців щодо встановлення виплати з/п.

Роботодавець має повідомляти працівника про його зарплату у письмовій формі

Підтримана пропозиція, що під час виплаті зарплати роботодавець повинен письмово повідомляти працівника щодо її розміру, відрахувань, надбавок та ін.

Ще одна важлива поправка профспілок прийнята — до ст. 245 додано норму, відповідно до якої роботодавець зобов’язаний забезпечити повний і достовірний облік виконуваної працівником роботи і вести бухгалтерський облік оплати праці в установленому законодавством порядку. Це робиться для контролю над ненормованим робочим часом.

Такий робочий час дозволяється лише раз на місяць.

Підтримана профспілкова пропозиція, що відомості про оплату праці працівника є не тільки конфіденційною інформацією, а надаються лише у передбачених законом випадках відповідним органам, або на вимогу самого працівника.

Профспілки пропонували включити до закону заборону роботодавцеві не дозволяти працівникові розголошувати відомості про свою зарплату — але це не знайшло підтримки.

Встановлена диференційована вихідна допомога

Ст. 252 встановлена диференційована вихідна допомога при звільненні:

  • якщо стаж роботи до 5 років — працівникові виплачується середньомісячна з/п;
  • до 10 років — двомісячна середня з/п;
  • більше 10 років — 3-х місячна.

Це новація в ТК порівняно діючим законодавством.

В ст. 245 прописано, що гарантійні виплати у випадку відпустки виплачуються не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

Ця норма захищена — вона залишається.

У разі розірвання трудового договору на підставі виявлення невідповідності працівника займаній посаді або роботі, нез’явлення на роботу в наслідок тимчасової непрацездатності, у зв’язку із поновленням на роботі працівника, який раніше виконував ці обов’язку, в разі порушення правил прийняття на роботу не з вини працівника, роботодавець зобов’язаний виплатити вихідну допомогу у розмірі середньомісячного заробітку.

Була препозиція щодо зміни ч. 3 цієї статті — коли працівник призивається або вступає на військову службу, йому виплачується вихідна допомога у розмірі двомісячної середньої зарплати — хотіли скоротити розмір до місячної, але таку пропозицію РГ відхилено.

Встановлено гарантії та компенсації працівникові в разі переведення в іншу місцевість

Ще одна важлива профспілкова поправка — внесено до кодексу додаткову статтю 252 прим. — гарантії та компенсації в разі переведення в іншу місцевість.

В разі переведення працівника на іншу роботу (якщо це пов’язано з переїздом в іншу місцевість) йому компенсуються витрати на його проїзд та членів його сім’ї, витрати на перевезення майна, виплачуються добові за час перебування в дорозі, надається одноразова матеріальна допомога та здійснюються виплати в розмірі зарплати за 6 днів.

Такі міри передбачені з метою підвищення мобільністі трудових ресурсів.

ФПУ

Переглядів: 4956 Версія для друку
 
Дивіться також:
Бронювання за Порядком № 45: відеороз’яснення від ТЦК
У яких випадках можливе відсторонення від роботи?
Бронювання працівників: що змінилося з 1 квітня?
Нюанси надання «дитячої» відпустки одинокій матері
Чи враховується стаж, набутий за кордоном?
З 4 квітня 2025 року будуть діяти нові правила оплати лікарняних
Чи потрібно повідомляти ТЦК про заброньованих працівників?
Удосконалення надомної та дистанційної роботи: прийнято закон
Перебування в полоні зарахують до страхового стажу
Трудовий стаж для пенсії
Перевіряємо правильність нарахувань за листками непрацездатності
Чи збережеться після 31 березня бронювання згідно Порядку № 45?
З якого моменту за мобілізованим зберігається місце роботи і посада?
Чи може роботодавець перенести щорічну відпустку без згоди працівника?
Законодавство про мобілізацію та військовий облік: огляд нещодавніх змін
Як зараховується страховий стаж у разі роботи з неповним робочим тижнем?
Вирішення трудових спорів на користь працівника
Затверджено показник середньої зарплати за лютий 2025 ріку
Назви професій: як вони з’являються, хто їх вигадує та на що це впливає?
Трудові відносини в умовах воєнного стану: поширені запитання
Прийняття на роботу військовозобов’язаного, у якого виявлені порушення правил військового обліку
Особливості встановлення невідповідності займаній посаді під час випробувального строку
Чи обов’язково під час війни укладати трудовий договір у письмовій формі?
Як повідомити працівнику про звільнення?
Зразок наказу про звільнення за прогул
Коли ПФУ може відхилити оцифровану трудову книжку?
Реформа у сфері праці: законодавчі ініціативи
Що змінилося в повідомленні про прийняття працівника на роботу?
Чи мають право безробітні відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
Документи для призначення «лікарняних» суміснику
Організація та проходження стажування водіїв
Перевірки ТЦК: як підготуватися і які помилки виявляють?
Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: роз’яснення МОН
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Чи можна зменшити оплату праці за час простою?
Топ-5 помилок при звільненні за ініціативою роботодавця
Чи може роботодавець відмовити в достроковому припиненні відпустки для догляду за дитиною?
Діють зміни до Порядку надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Скорочення штату або чисельності працівників: підстави та процедура звільнення
Оплачувана відпустка при народженні дитини: кому надається?
Затверджено строки зберігання документів з військового обліку
Чи зобов’язаний роботодавець зберігати трудову книжку працівника на його прохання?
Що обов’язково повинен містити трудовий договір?
Встановлення переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників
Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року
Невикористана відпустка під час дії воєнного стану
Чи обов’язково ФОПу розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку?
Зміни в трудових відносинах, які нас чекають
Як довго можна отримувати допомогу з безробіття та хто на неї має право?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com