МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 10 листопада 2011 р. № 994/13/84-11
Щодо переліку та розмірів виплат працівникам
Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист та повідомляє.
Відповідно до законодавства підприємства визначають перелік та розміри виплат працівникам самостійно з урахуванням законодавства, генеральної, галузевої (регіональної) угод, виходячи із специфіки своєї роботи та фінансових можливостей.
В колективному договорі підприємства можуть встановлюватись виплати як за відпрацьований час працівників (основна заробітна плата, доплати, надбавки, виробничі премії, винагороди за підсумками роботи за рік і вислугу років тощо), так і за невідпрацьований час. Перелік виплат, які виплачуються за невідпрацьований час і відносяться до додаткової заробітної плати, визначений пунктом 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 № 5.
Крім того, пунктом 2.3.1 вищеназваної Інструкції передбачено, що до інших заохочувальних та компенсаційних виплат відносяться нарахування за невідпрацьований час, які непередбачені законодавством, зокрема працівникам, які вимушено працювали скорочений робочий час та перебували у відпустках з ініціативи адміністрації (крім допомоги по частковому безробіттю), брали участь у страйках. Тобто це виплати, які здійснюються роботодавцем за час, коли працівник не працював і законодавством не передбачено здійснення певних виплат, наприклад за час відпустки, яка надавалась за ініціативою роботодавця, колективним договором підприємства можуть бути передбачені виплати у розмірі окладу чи в інших розмірах; або за роботу при неповному робочому часі можуть здійснювати виплати у розмірі середньої заробітної плати тощо.
Що стосується питання, які з інших заохочувальних та компенсаційних виплат відносяться до виплат за відпрацьований час, то до таких виплат можна віднести виплати, передбачені абзацами 1–5 пункту 2.3.2 та пунктами 2.3.3 і 2.3.4 вищезазначеної Інструкції.
Директор Департаменту |
О. ТОВСТЕНКО |
|